Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Cel standard nu protejeaza tot, asta e diferenta,plus inaltarea 15mm (va avea 155 mm garda la sol). Suspensia e mai tare decat standard, pentru a mentine stabilitatea.

O sa vina a mea peste 1 luna si voi avea confirmarea + poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am PDG si in comparatie cu un 1.6 TDI si 2.0 TDI, ambele fara PDG, suspensia este foarte soft (in cele fara PDG iti cam rupe ficatu si rinichii cand dai intr-o denivelare).

 

In legatura cu garda la sol, este vizibil cu ochiul liber mai inalta decat una fara PDG si are scut pe toata lungimea masinii, din plastic (nu stiu daca e mai gros).

 

Din ce am inteles, optiunea "Protectie suplimentara sasiu" este acest scut de la PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobert sa nu exageram totusi cu ruptul ficatului si rinichii la o suspensie normala. Eu am suspensie sport si in niciun caz nu e vb de asa ceva...:) . Ca o fi mai tare decat PDG e altceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi vrut PDG si toti m-au inoctrinat ca e mai tare. O vroiam o suspensie mai moale. 

Acum vad ca mobert spune ca e mai moale PDG-ul. Daca chiar e asa ma oftic, pt ca suspensia normala e destul de rigida pentru gustul meu pe denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am venit de pe suspensie normala si jante 16" pe Leon si am trecut la jante pe 18" si suspensie sport la O3. Dupa 5000 km pot spune ca nu-i deloc dracul asa de negru, combinatia de suspensie+jante nu e deloc speriat daca ai un minim de grija de masina si eviti denivelarile/gropile cele mai serioase.

 

Eu am optiunea "Protectie suplimentara sasiu" si intr-adevar sa duce pana in spatele masinii. Nu am verificat, dar la pretul ei sigur e din plastic si nu din metal.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca scutul de protectie merge pana in spate se poate vedea si la montarea aparatorilor de noroi. La cele din spate e prinderea diferita pentru versiunile fara scut si cu scut. Si asta tocmai pentru ca in cazul scutului exista protectie si intre roata spate - bara spate. Pare destul de subred. Nu cred ca e de protectie la soc ci mai degraba la noroi/praf/pietricele.

 

Eu am PDG si nu mi se pare tare. Am mers in Bulgaria pe niste drumuri bombardate cum nu am mai vazut la noi de multa vreme. Nu aveai ce sa ocolesti ca tot drumul era asa. Si a fost chiar foarte confortabil. Am jante de 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la dealer si am tezolvat pb cu volanul stramb. Pe garantie...1 ora. Era pus stramb din fabrica. Am intrebat de zgomotul auzit in momentul in care pedala de ambreiaj nu e apasata si mi-au spus ca e normal tinand cont ca pe generatia asta de octavia se foloseste un alt tip de disc de ambreiaj care nu mai preia socurile de la relanti ci doar pe cele de la schimbarea de viteza. Am intrebat si de datul in nas la rece si mi-a confirmat ca trebuie sa o las 1 min pana se incalzeste catalizatorul...si mi-au mai spus ca tot o simptoma normala e si un mic mers neregulat al motorului din cand in cand la relanti...tot ceva legat de catalizator. Nu mi-au confirmat insa luneta spate care deformeaza obiectele cand ma uit in retrovizoare...voi ati observat asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu ti-au umblat la geometrie ci au scos volanul si l-au repozitionat?

Treaba cu ambreiajul cred ca au dreptate, e vorba si de volant cred care e monomasa.

Cu datul in nas...cam asa e si la fel si cu un mers usor tremurat al motorului la relanti uneori. Cred ca din cauza ca il tine foarte jos in ture pt consum mic (04l/h la mine fara consumatori, doar cu muzica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La geometrie au umblat...nu au scos volanul...doar au recunoscut ca asa a venit din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys...am observat ca ornamentele cromate din jurul geamurilor au inceput sa se pateze...niste pete albe. Aveti idee de la ce poate fi si cu ce se pot curata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pateaza in special de la solutiile de curatat din spalatoriile auto.

Exista produse speciale de curatat suprafetele cromate, gasesti la o cautare pe net. Eu personal nu pot sa-ti recomand una anume.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce sa fac....sa nu mai spal masina? La perii nu o duc pt ca se zgarie lacul...am patit-o la fosta masina. O sa caut solutie daca zici ca exista. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o intrebare, In ambele stopuri aveti lampi de ceata? ma refer la blocurile optice cu LED de la O3. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Le-am activat eu pe ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in ambele...dar functioneaza doar stanga...asa cum cere legea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inteles-o p-asta, activ doar o parte, cand exista pe ambele parti.

daca la fabia, conceputa in anii 2000 sunt doua lampi ceata, doua becuri pentru mers inapoi, ce era greu sa le lase active.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cere nicio lege sa fie activ doar pe o parte, cere, atunci cand este o singura lampa aceasta sa fie pe partea stanga. Sunt masini, in general clase superioare, dar nu este o regula, care au stopuri pe ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiam eu se cere sa fie doar pe stanga pt a nu fi confundat cu stopurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 31 de grade afara si 23 setate pe auto pentru interior, climatronicul pur si simplu mi-a "fluierat" azi. Cand opream AC-ul, se oprea si fluieratul. Un fluierat foarte puternic, care acoperea complet ventilatia si radioul. Sper sa nu fie o problema cu adevarat ci doar o manifestare de moment. Daca s-a mai intamplat la cineva sau daca aveti o explicatie, va rog sa postati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asa face. Au mai raportat si alti colegi, asa face si la mine.

P.s. Bine, la mine nu e foarte deranjant, adica nu acopera muzica, dar daca asculti atent se aude.

Modificat de rifflections
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face la fel...initial am zis ca e de la turbina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am trecut pe intensitate medie si deocamdata nu mai fluiera.

Modificat de kidmanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine fluiera si pe light :) smecheria e ca im primii 3000 km credeam ca masina e defecta. nu intelegeam de ce se aude asa tare, eram disperat. acum, dupa 15.000, desi se aude la fel, eu nu mai bag de seama deloc. nici scartaiala din usa, nimic. masina perfecta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, deci inteleg ca asa vrea el AC-ul uneori sa fluiere. Si eu tot pe Light il am setat si asta nu-l impiedica. Inainte de concediu voi trece pe la service pentru o verificare si sa-i intreb si de chestiunea asta. Pana atunci (in august) il voi tine sub observatie. Sper sa nu se repete prea des, ca altfel ma forteaza sa trec pe acolo mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intrebare legata de dsg. : la schimbarea vitezelor este normal sa se auda un sunet ca de motoras electric? Nu se aude tare dar se aude daca stai atent. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!