Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Roata de semnal ABS e inclusa in rulment. Eu cred ca n-are nimic decat ceva pilitura metalica pe-acolo dar marog, daca-ti schimba piesa e ok. 

Cam mult 7 zile... 

Ar trebui sa incerci varianta cu garantia de mobilitate. Suni la aia din pliant, spui ca ai masina imobilizata in service si ai avea nevoie sa beneficiezi de masina la schimb in contul acestei garantii. In mod normal ar trebui sa iti dea masina la schimb 3 zile (se ocupa cei la care suni, in pliant).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi aripile fata sunt din tabla sau plastic? Ale mele sunt de tabla, dar pot sa jur ca aia din showroom le avea din plastic.

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista elemente de caroserie din plastic la nicio Skoda, inca. Nici de aluminiu.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barile fata/spate nu sunt din plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit eu cu ceva ani in urma, producatorii se laudau ca atat bara fata/spate cat si aripile fata sunt din "material compozit" astfel incat aceste elemente sa fie deformabile, facand ca tamponarile usoare sa nu lase pagube serioase. Eu unul cred ca nu sunt facute integral din plastic.

Modificat de kidmanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt, sunt un sandwich din mai multe foi de plastic+un fel de burete+plastic. Dar in mare parte este totusi un fel de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

material composit din care sunt facute barile este:

 

- Rășină epoxidică si fibra de sticla sau

- Rășină epoxidică & Nylon 6/10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barile fata/spate nu sunt din plastic?

A intrebat de aripi. Alea-s elemente de caroserie, barile sunt altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pff... am asteptat masina 3 luni, am condus 3 luni si acum o saptamana e blocata in service pentru reparatii. Nu e un inceput bun.

3 luni a durat pana sa vina masina? Mie la reprezentanta mi-a zis 8 saptamani.Nu de alta dar vine vacanta si nu am cu ce merge :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a ajuns in vama dupa 6 sapt...si am pus pe ea si ACC +front assist despre care se zice ca intarzie livrarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a venit in 9 sapt. Depinde si de ce optiuni ai pe ea...;) dar sa nu iti faci planuri ca iesi cu ea rpd din tara :( mai dureaza 1 luna pana iei nr negre....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu generaliza perioada de 1 luna...daca masina nu e pe leasing in max 1 sapt ai numere negre. Daca masina e pe leasing, te duci frumos la ei, si faci o cerere de urgentare a inmatricularii fix pe motivul asta al plecarii din tara.. 

Eu asa am facut la Allianz(nu cu Skoda ce-i drept) dar nu conteaza marca masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a venit in 9 sapt. Depinde si de ce optiuni ai pe ea... ;) dar sa nu iti faci planuri ca iesi cu ea rpd din tara :( mai dureaza 1 luna pana iei nr negre....

pai timp ar mai fi. am facut comanda de 6 saptamani, si plec in august. Dar daca dureaza 3 luni, socotind si luna de inscriere mie cam teama

 

Nu sunt in leasing

Modificat de smario
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan iti multumesc mult pentru sfat. De asta chiar nu stiam ca se poate. Am intrebat dealer'ul despre asta si mi-a zis ca nu se poate... o sa sun azi la porsche sa vad daca se poate. Ms mult inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic:

@smario daca masina nu este pe leasing, in maxim o sapt o ai inmatriculata. Cel mai mult dureaza calcularea taxei de mediu sau cum s-o numi(3 zile, la Bucuresti), iar restul, RAR, Financiar, Politie il poti face intr-o zi (fix in ordinea asta, tot la Bucuresti).

Nu stiu cum e in alte orase din tara, dar nu ar trebui sa dureze mult, nu are ce sa dureze mult..

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca un offtopic: 

depinde si de tipul de omologare, daca este individuala trebuie sa stai dupa RAR sa vina la reprezentanta apoi sa mai stai 1-2 saptamani pana iti vine cartea.

La mine a durat 3 saptamani pana am primit CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o informatie eronata..eu mi-am facut singur omologarea individuala la RAR, si dealer-ul a decontat! Nu te obliga nimeni sa stai dupa dealer sa faca aceasta omologare...

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@barqqsanu esti sigur ca ai ACC? ca sa ai ACC trebuie sa ai o camera in plus in oglinda care e folosita doar de ACC, pe langa senzorul radar din bara pentru Front Assistant. Am vazut un post in care TudorM spune ca are ACC dar ma indoiesc pana nu vad o poza. ACC presupune o camera aditionala in oglinda retrovizoare. E un patrat cu 4 senzori/camere standard pentru ploaie iar pentru ACC trebuie sa fie in plus ceva asemanator.

 

Eu am vrut sa iau ACC si dealerul mi-a spus ca nu e disponibil pentru Romania. In configurator nu era si nu-l vad nici chiar acum. A fost scos si pentru Anglia si multe alte tari dupa o scurta perioada in care a fost disponibil. Daca tu spui ca il ai, fa te rog o poza parbrizului in zona oglindei retrovizoare.

 

Edit: Am condus pana in Grecia 530 km si nu am folosit nici cruise controlul standard. Din toata distanta asta doar 40 km au fost pe autostrada, 30 in Bulgaria si 10 la greci iar in rest variatiile de viteza in Bulgaria sunt prea mari ca sa folosesti cruise control.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC am sigur...l-am testat pe autostrada si merge...accelereaza si franeaza singura in functie de obstacolele din fata. Camera de care spui e pentru lane assist si sign recognition si confirm ca nu e disponibila in RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin nu confunda ACC cu Lane Assist..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdann81 Nu confund. Am cautat cum sa activezi ACC daca ai Front Assist la VW si am gasit ca nu se poate face tocmai din cauza unei camere in plus pentru ACC. Gasisem pe un forum VW pe cineva care si-a schimbat oglinda retrovizoare si a tras fire separate ca sa instaleze camera asta. Nu stiu daca Lane Assist foloseste aceeasi camera sau daca e alta.

 

Uite si descrierea de pe site-ul VW

http://www.volkswagen.co.uk/technology/glossary/adaptive-cruise-control-acc

 

It does this with the help of the Front Assist system, which primes the brakes if it senses a collision is likely, shortening the stopping distance when you brake.

 

Deci daca Front Assist doar  primes the brakes, trebuie sa fie alt senzor care decide daca chiar sa franeze sau nu.

 

Poate ne ajuta BLITZ cu o lamurire. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC = adaptive cruise control care nu necesita niciun fel de camera

Activarea automata faza lunga - necesita o camera in oglinda

Lane Assist - necesita o camera amplasata langa senzorii de ploaie/lumina

Deci ACC + Front Assist le poti avea fara niciun fel de camera, asta daca nu cumva a schimbat Skoda ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mobert cartea la mine a venit, am inregistrat-o la finanțe ( la primaria din orasul meu) dupa care am trimis actele iar la porsche pentru înmatriculare. . Si acolo mi-a zis ca mai dureaza inca 2 săptămâni. Ma gandesc ca a trecut toate fazele la rar ptr plata taxei de prima inmatriculare etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC-ul are doar radarul ala in bara fata, jos. Camera aia din oglinda e pentru Inteligent Light Assist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am radarul de front assist. Dar maneta stanga pentru cruise control la mine arata asa:

 

post-128788-0-26676000-1402508035_thumb.

 

Iar ca sa fie ACC ar trebui sa fie asa:

 

post-128788-0-27013900-1402508055_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!