Jump to content

Upgrade/Probleme la geamuri electrice....


negraruovidiu
 Share

Postare recomandată

negraruovidiu

Salut tot nu dau de cap la problema cu eroarea de mai jos ce a mai ramas dupa retrofit. Cine ma poate ajuta cu ea? si cu inchiderea centralizata din usa soferului care la fel nu merge.

  Address 46: Central Conv.       Labels: 1C0-959-799.lbl
Control Module Part Number: 1C0 959 799 B
  Component and/or Version: 1E Komfortgerát HLO 0003
           Software Coding: 00065
            Work Shop Code: WSC 01317  
           Additional Info: 1U4959801D  3X Tõrsteuer.FS KLO 0004
           Additional Info: 1U4959802D  3X Tõrsteuer.BF KLO 0009
                      VCID: 36693801125C5C9
1 Fault Found:

01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)
            49-00 - No Communications 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai legat si firele de can ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

Pe schema electrica ce o am eu nu apar fire de CAN, sa postez schemele? Sau unde ar trebui legate? Singurele fire de CAN ce le-am vazut i pe masina ar fi din Cluster la OBD, am vazut pe schema electrica a masinii.

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

firele de can le legi de la calc geam la modul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

Avand in vedere ca fac retrofit, cablu din usa al geamului este universal banuiesc, astfel doar din mufa de pe stalpul usii ar trebui trase fire si am tras niste cabluri ce merg la ccm si cluster cu punte intre ele dar pe schema la mine apar cu denumirea de W29 si W30. De astea vorbim ca fiind fire de CAN, plus ca nu le-am rasucit firele pe care le- am montat?

 

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica cu punte intre ele ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

Adica nod de ramificatie, toate cablurile W29 se intalnesc la un moment dat intr-un loc, la fel si W30.

Am atasat schemele dupa care lucrez unde se vad si notatiile cu W29 si W30, de acele fire vorbim ca fiind cele de CAN??

IMG_20180507_223331_resized_20180507_104016826.jpg

IMG_20180507_223338_resized_20180507_104016032.jpg

IMG_20180507_223346_resized_20180507_104015269.jpg

IMG_20180507_223358_resized_20180507_104019969.jpg

IMG_20180507_223458_resized_20180507_104018535.jpg

IMG_20180507_223506_resized_20180507_104017739.jpg

IMG_20180507_223529_resized_20180507_104019249.jpg

IMG_20180507_223548_resized_20180507_104014659.jpg

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-ai legat si la cluster ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

Da am legat firele si la cluster, modulul de confort este din 2002, si am observat ca merge inchiderea centralizata de la usa din dreapta care incuie-descuie toata masina dar nu merge de la usa soferului si portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

Acum ma uitam pe niste detalii alea masinii si am vazut ca ar fi fabricata in 19.01.2001, si eu folosesc piese pt retrofit, calculator comfort 1c0959799b si motorase 1u4959801d, sa nu fie bune ca is prea "noi"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

Salut revin cu unu update, am reusit sa fac inchiderea masinii sa mearga, merg si geamurile electrice doar  daca tin mana pe buton. Nu merge functia ROLLDOWN, desi am incercat sa tin butonul apasat dupa ce am urcat si coborat geamul. Ma gandesc ca trebuie activata functia. Asta ramane sa ma ajutati cum se face daca puteti si mai am o intrebare, eu am montat ca si inchidere wireless un modul aftermarket care are si o functie de coborat si urcat geamuri din telecomanda doar ca nu stiu la ce cabluri trebuie legat modulul ca sa functioneze, inclusiv deblocarea portbagajului din acelasi modul, revin cu schema modulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 1, golf 4 .. nu au roll down activat. Merge activata cu MKM doar pe module 799B. 

modulul ala aftermarket se leaga la firele broastei, cu semnal negativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

modulul meu de comfort este 799b, am gasit o procedura sa vad cum, rezolv si am uitat sa specific ca desi geamurile merg si inchiderea centralizata la fel, imi da totusi eroarea. Am atasat mai jos schema modului pt inchidere centralizata.

1 Fault Found:

01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)
            49-00 - No Communications 

Untitled.jpg

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa scrie in instructiuni cat timp ai semnal negativ pe firul de la geam, si il legi la firul de inchis din broasca. simulezi cheia tinuta pe inchis in butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, andrei_221 said:

octavia 1, golf 4 .. nu au roll down activat. Merge activata cu MKM doar pe module 799B. 

modulul ala aftermarket se leaga la firele broastei, cu semnal negativ.

roll up-down este una, ridicare geam la o singura apasare a butoanelor de pe usa soferului este alta, iar asta, a2-a este by-default, nu se activeaza. Si functioneaza doar daca geamurile au invatat pozitia de maxim sus si minim jos.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am raspuns simplificat pentru ridicare geamuri din telecomanda, restul le da el de cap,. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi omul se plange ca nu -i merg geamurile on-touch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

Da ma intereseaza sa urce si sa coboare geamurile din telecomanda aftermarket dar si din butonul din masina cand apas odata pe el. Atunci lamuriti-ma va rog eu am inteles ca rollup este cand se apasat odata pe buton iau mana si urca singur geamul si rolldown idem dar coboara. Atunci onetoch sau ridicare geam este alta si by default in functie de limitele sus jos ale geamului, si cum se activeaza?

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu
Publicat (modificat)

Am reusit si am legat modulul la broasca si cand incui masina se inchid geamurile. Dar exista posibilitatea sa le fac sa si coboare din cheie?

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

 aftermaket - nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

K nu aftermarket dar o cheie originala, ar merge codata la modul de comfort. Ce cod ar trebui sa aiba cheia, si eu am 1co 959 799b modulul merge la el pus cheia, adica suporta wireless modulul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, are receptie radio - cheie de Passat B5.5, Golf 4 dupa 2001, Octavia 1, Leon 1 dupa 2001, s.a.m.d.....

dupa aceea poti activa si coborarea geamurilor din telecomanda oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negraruovidiu

Salut revin cu o problema, dupa ce am montat geamurile electrice si imi da eroarea de mai jos, a mai aparut o problema adica, dupa un numar aleator de deschis inchis geamul oricare din ele, geamul se opreste din mers si coboara singur pozitie din care nu mai urca deloc. De dimineata aveam un pic deschis geamul am vrut sa il ridic, a coborat de tot si a ramas jos. Cum rezolv si din ce cauza apare problema asta?

01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)
            49-00 - No Communications

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
negraruovidiu

Salut am o intrebare pt cei care au mai facut upgrade la geamuri electrice, adica firele de CAN in momentul updrade-ului au trebuit puse si ele, le-ati luat din dezmembrari de pe alte masini sau le-ati confectionat? Daca le-ati confectionat, pe langa rasucirea lor care trebuie facuta, ce dimensiune de fir ati folosit ca si sectiune? Ma refer aici la upgrade la geamuri electrice de la cele manuale unde nu exista fire de CAN trase.

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti confectiona linistit. 0.35....0.5...de care ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!