Jump to content

Upgrade/Probleme la geamuri electrice....


negraruovidiu
 Share

Postare recomandată

Da trebuie si marca sa fie skoda, cum e la mine, ca am ccm din dezmembrari dar unul este de pe un golf 4 si altul nici din dezmembrari nu mai stiu de pe ce este. Si pe un anume site etka am vazut ca sunt ceva coduri la ccm-uri adica la mine 1c0959799b 03y, acel 03y figureaza si in vcds dar pe site zice ca este RHD(right hand drive) desi eu l-am dat jos de pe golf 4 de europa, deaceea intrebam cum este cu anglia, ca am gasit ccm de anglia la pret bun si tot pe site am vazut ca anumite ccm-uri merg doar cu motorase de usi doar cu A sau B sau C in coada codului, ale mele fiind cu D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajua cineva care este corelatia sau cum se citeste: eu cautam un motoras geam electric spate stanga dreapta pt octavia 1 cod 1u0959801D iar vanzatorul mi-a scris intr-un sms ca are 104419-302 stanga spate, adica este o corelatie intre codul de pe motor si cel de pe carcasa de plastic ca am vazut ca multi scriu codul de pa carcasa??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am si eu o Skoda Octavia Tour 2006 si am doar geamuri electrice fata ca dotare din fabrica, si as dori sa le fac si pe cele spate electrice. Am citit posturi si am vazut ceva legat de chei briceag, mentionez ca nu am decat cheie simpla cu un buton de lanterna. Vreau sa fac upgrade-ul asta la 4 geamuri electrice, deoarece vreau sa-mi iau din dezmembrari interiorul de pe skoda octavia vrs, cel alb cu negru si fetele de usi de pe acel model, iar acelea din spate au buton de geam, nu sunt cu manivela. Vreau sa stiu daca se poate face si ce trebuie sa iau de pe masina respectiva pentru a face aceasta trecere. In plus, rog pe cineva care a mai facut asta, sau se pricepe sa-mi monteze si mie geamurile electrice. Va multumesc si vreau cat mai multe sfaturi daca se poate!!!! Am uitat sa mentionez, masina din dezmembrari are motor 1.8T 180 cp din anul 2002

 

Modificat de ValentinSDV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie modulul confort de sub volan ,ansamblu macarale electrice spate complet + cablaje..

Si nu stiu daca calc. usa fata potiveste cu noul modul confort...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc,si s-ar putea sa nu-i trebuiasca nici alt calc de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum pot afla? Te rog mult de tot spune-mi ce mi-ar trebui pentru geamurile electrice si ce nu... Multumesc mult de tot, si daca stii pe cineva care poate face asta ti-as ramane indatorat

 

NU mai cita postul anterior!

Este greu de citit si contrar regulamentului.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Chiar el te poate ajuta, dar discutia trebuie sa continue in privat pe PM. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc, sper sa fiu ajutat cu montajul in doua saptamani cand o sa fac achizitionarea propriu zisa a componentelor... Deci inca odata, daca nu este cu suparare, in planul meu este sa achizitionez fetele de usi (toate 4) tot ansablul de macara + kit cabluri pentru usile din spate si as dori sa stiu daca mai trebuie achizitionat calculatorul de confort de sub volan. Mentionez ca skoda mea este 2006, iar cea donatoare e 2002. Multumesc pentru tot, daca am omis ceva va rog sa-mi spuneti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu trebuie inlocuit modulul confort - suporta codare si hardware pt usile spate. 

Ai nevoie de macaralele de usi spate complete (calculator, cablaj, butoane, etc) si grupul cu butoane de pe usa soferului.

Atentie la donatoare.... sa fie sigur 2002.. nu cumva 2001 - ca atunci nu merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Donatoarea este Februarie 2002, am întrebat aseara propietarul... Se poate sa fie nevoie și de calculatorul de confort al mașinii, având in vedere ca e la începutul anului 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este nevoie. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
negraruovidiu

Salut revin cu un update,am reusit sa montez geamurile electrice fata si sunt functionale, doar inca nu imi functioneaza roll up la ele si post sa vad daca ma ajuta si nu merge nici inchiderea centralizata. Masina avea din fabrica inchidere centralizata cu cheia in usa, nu din telecomanda si nu merge de la usa soferului dar merge de la usa din dreapta, cum rezolv problema asta si geamurile mai fac o chestie le ridici si cobori de cate ori iar la un moment dat se coboara singure jos si nu le mai poti face nimic sa le ridici. Singura eroare ce apare este


                Address 46: Central Conv.       Labels: 1C0-959-799.lbl
Control Module Part Number: 1C0 959 799 B
  Component and/or Version: 1E Komfortgerát HLO 0003
           Software Coding: 00065
            Work Shop Code: WSC 01317  
           Additional Info: 1U4959801D  3X Tõrsteuer.FS KLO 0004
           Additional Info: 1U4959802D  3X Tõrsteuer.BF KLO 0009
                      VCID: 36693801125C5C9
1 Fault Found:

01299 - Diagnostic Interface for Data Bus (J533)
            49-00 - No Communications

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

O intrebare: La modulul de butoane pentru deschis/inchis geamurile (ala din usa), se pot inversa la el ceva fire ca sa "mut" comanda de pe un buton pe altul ? Daca da, care ar fi ordinea firelor in mufa.

M-am trezit ca nu mi se mai deschide geamul pe stinga fata si am crezut ca o fi de la cablul de "macara", insa dupa citeva zile a inceput iar sa mearga, fara sa-i fac nimic. Alaltaieri m-am trezit iar ca nu-mi mai merge. Am dat jos blocul cu butoane in ideea ca-l fac bucati ca sa-l curat, insa nu am avut la mine imbus asa de mic ca sa-l pot desface bucati. Asa ca l-am pus inapoi. Ieri m-am trezit ca iar merge geamul, fara sa-i fi facut nimic. Asa ca ma gindeam sa inversez cumva comenzile, ca sa vad daca este de la buton sau nu. Problema ar fi ca mie-mi da cu virgula, deaorece mufa are doar 10 fire (din care macar unul trebuie sa fie plus sau minus), iar butoane am 7 din care 3 cu o pozitie si 4 cu 2 pozitii (adica macar 11 fire dupa mintea mea).

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la un buton de geam ai un singur fir pe care se dau toate cele 4 comenzi. 

pin 6 fata stanga, pin 5 fata dreapta, pin 4 spate stanga, pin 3 spate dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Aha. Ma gindeam eu ca are pe placuta si ceva "electronica"

Nu mi le spui te rog si pe restul ? Blocat usi, deblocat usi, blocat geamuri spate, deblocat geamuri spate, plus si minus ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 blocare geamuri spate, 2 lock/unlock, 11 masa, 12 iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Iar 13 si 15  ce fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tu fire pe 13si 15 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Pai nu stiu sigur ca nu mai tin minte exact cum este mufa si nici cum este numerotata. Tin minte doar ca are mai multe picioare, insa pe capete nu are fire si ca am 10 fire de toate, si sint 5 pe o parte si 5 pe alta (grupate). Tu mi-ai spus ce ar face 8 dintre ele.

Eu doar am banuit ca 2,3,4,5,6 ar fi pe o parte si 11,12,13,14,15, pe cealalta parte. Iar restul ar fi alea unde nu sint fire

M-am gindit ca o fi ceva de genul urmator :

  1. 1 liber    -  2,   3,  4,  5,  6 ocupate    - 7,  8,  9 libere
  2. 10 liber - 11,12,13,14,15 ocupate - 16,17,18 lbere

Am cautat mufa pe net insa nu o gasesc. Am gasit doar poze cu fata, cu butoanele.

5060787_consola-butoane-geam-passat-b55-b5-golf-4-bora-octavia-1_1.jpg.729ae82a79a300e4e166b876669ccf89.jpg

Cred ca trebuie sa-i fac o poza la mufa mea.

 

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, ce legatura au ultimele postari cu titlul topicului? Tratam probleme electrice in topicul de upgrade/retrofit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Daca am gresit, te rog sa ma ierti.  Nu am gasit nimic similar cu functia search si m-am gindit ca nu strica daca cei care fac upgrade la geamuri, stiu si ce anume fac firele pe care trebuie sa le "monteze". Daca nu am gindit bine, inca o data te rog sa ma ierti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem cel putin trei topic-uri potrivite pentru problema ta (Octavia 1 nu mai e de mult tinerica ...) cel mai potrivit fiind acesta:

 

Desigur, trebuie, nu-i asa, sa muncesti un pic si sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Multumesc pentru link. Eu cred ca sint mai tolomac, deoarece am mai incercat inca o data sa caut cu functia search topicul din link, dar nu-l gasesc nicicum dupa cuvintele "geamuri electrice" (numele topicului).

Deocamdata nu am aflat care este schema celor 10 firere din mufa mea, insa citind cele 11 posturi din topicul respectiv, am aflat ca daca o sa mi se strice vreodata butonul de blocat geamuri spate si vreu sa-l repar, sa folosesc spray de contact. O informatie foarte utila pentru viitor si o solutie relativ simpla: cind ai probelme, foloseste cu inceredere cit mai mult spay de contact, ca-i posibil sa se rezolve :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ti-am spus ce face fiecare fir, tu spui ca nu ai aflat care este schema ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Scuze, am uitat sa-ti multumesc pentru ajutor. (am facut schema si am salvat-o in calculator)

Legat de schema, sti foarte bine ca m-am referit la faptul ca nu stiam ce fac pini 10 si 13 din consola, care intre timp am aflat ca de fapat in mufa nu au corespondent, ca nu sint cablati (nu au fire). Momentan nu am facut mare lucru, ca-i prea complicat de scos pini din mufa si doar am demontat consola si am dat cu spay de contact.

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!