Jump to content

Ce tip de ulei sa folosesc?


codrutb
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee cat timp(un an. doi...) pot sa tin un ulei Castrol RS10W60 fara sa-l schimb daca nu am km. facuti cu el?(7500km).Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Reed

    11

  • DORU_14

    6

  • R Z F

    4

  • nick58

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

din cate stiu eu, dupa 1 an de zile, chiar daca nu ai facut km, orice ulei trebuie schimbat.

in timp isi pierde proprietatile si isi schimba vascozitatea

asa stiu eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 an pt ulei normal si 2 ani pt long life. eu asa stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu face 2ani in vara :) Cred deci ca ar cam trebui sa-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e long life si ai facut 7500 km nu trebuie sa iti faci probleme. Daca cei 7500 km sunt facuti in mare parte in oras si uleiul nu e long life ar cam fi cazul sa-l schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E long life, dar in vara va avea 2 ani decand este in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca e ok sa-l schimbi atunci numai in vara fara sa-ti faci probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt mers sportiv si in ture multe recomand schimbul de ulei la 5000-max 7500km.Romania nu e Germania.AM un prieten care procedeaza asa ...el merge mai sportiv .la 7000km e deja cafea uleiul.Foloseste mobil 1 adus din afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 7000km e deja cafea uleiul. Foloseste mobil 1 adus din afara.

Sincer, am dubii ca Mobil 1 adus de afara devine cafea dupa 7000km, indiferent ca arde tare sau nu masina...Ce specificatii are uleiul si ce motorizare e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se deterioreaza rapid daca motorul nu mai are o compresie optima (scapa gaze in carter) si astfeluleiul se "dilueaza" si devine cafeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, nick 58 zice ca are un ulei longLife deci in privinta kilometrilor NU are de ce sa-si faca griji. Sa schimi un ulei LL la 5000 km e risipa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, am dubii ca Mobil 1 adus de afara devine cafea dupa 7000km, indiferent ca arde tare sau nu masina...Ce specificatii are uleiul si ce motorizare e masina?

Avensis 2.0....21000km....bine ca asta e si motor de turatie....il tine lejer 5000-5500rpm.Mobil 1 0w40

Modificat de Negoita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu foloseam castrol softec. Acum folosesc aral 5w 40. DEsi e ulei de 15.000 nu sta in motor mai mult de 8000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Buna seara.

Uleiurile OMV le-a incercat cineva ?

Fratele meu a folosit si e multumit il schimba la 10000 nu la 15000 cum ar fi normal.

O seara minunata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superb linku. cu acel site toata lumea o sa stie ce ulei e recomandat pt masina lui. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linkul este DOAR pentru gama Castrol.

Uleiurile OMV sunt bune dar sunt mai scumpe decit media.

Va trebuie echivalente si nu Marci anume pt ca oricare marca e obligata sa respecte standardul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am folosit la masina (Seat Leon FR 1.8T, cod motor AUQ) uleiul Castrol SLXII Longlife 0W30 la prima revizie. Urmatoarea va fi luna viitoare si caut acelasi ulei (la Augsburg au zis ca nu mai primesc de ceva timp si sunt slabe sanse sa-l mai aiba in viitorul apropiat).

Norma VW recomandata e 503.00, viscozitatea 0W30

Ce alternative am? Am gasit uleiuri full-sintetic cu VW 503.00 pana acum: OMV Bixxol (86 RON/litru, enorm :( ), Aral SuperTronic G 0W30 si MOL Gold 0W30. Exista si Mobil 1 0W30 si 0W40, ceva mai ieftine (pe la 50 RON/litru), dar nu scrie pe ele nici un cod VW.

De unde pot sa gasesc Castrol SLXII, si daca nu se poate, ce alternativa sa aleg?

~Multumesc,

Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e trecuta norma vw trebuie sa fie SJ/A2-96.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Eu am folosit la masina (Seat Leon FR 1.8T, cod motor AUQ)

[...] Norma VW recomandata e 503.00, viscozitatea 0W30

Ce alternative am? [...] Exista si Mobil 1 0W30 si 0W40, ceva mai ieftine (pe la 50 RON/litru), dar nu scrie pe ele nici un cod VW.

Pt motoare turbo benzina de la VAG de peste 180CP si pana in 100.000km se aplica norma 503.01 !

Mobil 1 0W40 respecta aceasta norma cu siguranta si ti-l recomand !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 0W-40 NU e LongLife ci e doar norma vw 502 00/505 00/ 503 01 (norma LL contine DOAR 503 00 si 504 00 pt benzina si 506 00 si 507 00 pt. diesel.

(Mobil 1 0W-40 meets key industry and car builder specifications for:

* Mercedes MB 229.5

* BMW Longlife 01

* Porsche Approval List 2002

* VW 502.00/505.00/503.01

* GM-LL-A-025 (gasoline)

* GM-LL-B-025 (diesel)

* ACEA A3, B3/B4 ->*** aici ar fi trebuit sa fie A5/B5 pt LL ***

* API SM/CF)

Pt. Castrol LL II (pt. ca esti din Bucuresti) vezi aici sau aici

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU a zis nimeni ca ar fi long life. IN ROMANIA NU SE RECOMANDA LONG LIFE. "DOAR" 503.01 e hilar. 503.01 asa cum spunea si Doru mai sus daca te deranjai sa citesti e NORMA VW pentru motoare PESTE 200 cp. Majoritatea prefera 503.00 PANA in 200cp pentru ca e mai ieftin.

Modificat de Deceunink
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nautilus slx long life 0w30 il poti gasi ori in targ la Vitan sau pe Pantelimon mai sus de sectia de politie cum mergi spre Cora pe partea dreapta la parterul unui bloc gasesti multe magazine de piese. Acolo l am vazut cu ochii mei acum 1 spatamana.

LE : se gaseste destul de greu si multi iti pot aduce doar daca faci comanda ( pretul vazut de mine era de 75 ron L ).

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am luat acum 2 luni castrol long lifeII 0w30 de la un magazin de piese auto de pe linia lui 16 dinspre Stefan cel Mare spre Tei. Sunt mai multe magazine pe strada aia.

prima strada la dreapta cu linie de tramvai dupa ce iesi din pasajul Obor (Muncii spre Victoriei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am tot citit despre normele de ulei, fel de fel de pareri, sunt oarecum lamurit, dar stiti cum e, pana nu-ti expui cazul tau parca nu te simti bine.

Eu momentan folosesc Castrol SLX LongLife II 0W30, aprobare VW 503.00. De cand a inceput sa se incalzeasca afara, consumul de ulei a cresut simtitor, ajungand la 1l/5000km. Am citit de asemeni ca datorita standardului de tara, dat de calitatea combustibilului din Romania, praful existent in atmosfera, calitatea drumurilor reflectata in regimul de exploatare al motoarelor, uleiurile SLX II nu se mai recomanda pentru tara noastra si au fost inlocuite cu LongLife III 5W30, aprobare 504.00 si 507.00.

Ce sfaturi imi dati? Sa folosesc acest inlocuitor LongLife sau sa trec pe norma de rezerva non LongLife si anume VW 502.00, de asemeni acceptata de motorul meu. La aceasta categorie as avea de ales intre Mobil1 Synthetic 0W40, Mobil1 Higher Mileage Formula 5W40, Mobil1 Synt S 5W40.

Astept cu interes parerile voastre, in ceea ce priveste producatorul si vascozitatea, mai ales.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!