Jump to content

Ce tip de ulei sa folosesc?


codrutb
 Share

Postare recomandată

Salut!

Sunt mai nou in "gasca" Vw si as avea nevoie de un sfat.

Am un VW Passat, 1994, motor abs 1781 cmc si as dori sa stiu ce tip de ulei este cel mai bun.

Ar fi bine sa ii pun si un Dura Lube?

Daca are cineva si un manual de utilizare n-as ramane dator.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Reed

    11

  • DORU_14

    6

  • R Z F

    4

  • nick58

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta am vazut, dar, crede-ma ca daca gaseam nu mai puneam intrebarea!

Nu am gasit acea specificatie "vw..." pentru masina mea!

Ma gandeam ca mai are cineva o masina asemanatoare si-mi poate spune exact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt mai nou in "gasca" Vw si as avea nevoie de un sfat.

Am un VW Passat, 1994, motor abs 1781 cmc si as dori sa stiu ce tip de ulei este cel mai bun.

Ar fi bine sa ii pun si un Dura Lube?

Daca are cineva si un manual de utilizare n-as ramane dator.

Multumesc!

incearca www.KSI.ro poate gasesti cartea tehnica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit acea specificatie "vw..." pentru masina mea!

Pai motorul tau e benzina, fabricatie 1994, deci nu obliga la "norma vw".

Daca vrei totusi un sfat: 10W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva sa puna Duralube ??? Se vede vreo diferenta ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Banuiesc ca marca cea mai buna ar fi Castrol!

Nici Aral-ul nu-i sta-n gat :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu Duralube si concluzia este ca dai banii de pomana, nici motorul nu a functionat mai silentios , nici consumul nu a scazut.....nimic...doar ca am dat bani pe ceva care nu face nimic , am sperat ca va scadea cat de cat consumul de ulei...nimic asa ca sa te gandesti de 2 ori daca sa dai banii pe chestia asta sa mai bine sa faci altceva la masina cu banii aia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. Inca nu am apucat sa fac la masina nici un service si pe cit se apropie termenul sunt tot mai confuz cu privire la tipul de ulei necesar. Caietul service de la nemti spune ca masina e in sistem LongLife si are inspectii service la 2 ani cind se schimba si lichidul de frina, iar anual sau la 15kkm se schimba uleiul ( am luat masina cu 56kkm la bord iar caietul service arata ca s-a facut serviceul de 60kkm anul trecut).

Deci conform cu acel caiet service trebuie sa pun ulei norma vw 50300 iar SINGURUL ulei de aceasta norma ce l-am gasit este Castrol LongLife II la pretul de 70RON/l !!! (ar fi 0w-30) sau Castrol LongLife III la 75RON/l !!! (5w-30). Stiu ca as putea sa utilizez si uleiuri ne LL (norma vw 50200) mai omenesti ca pret dar nu am experienta si astept sugestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de km dintre cartea de service si km de pe bord pare a proveni foarte bine de la un kilometraj dat inapoi.

Eu iti recomand sa pui ulei normal (nu LongLife) mai ales in Romania. Tara noastra e plina de praf iar acest praf nu face bine deloc la masina si in special la motor. De asta se recomanda sa se faca schimburile de ulei si reviziile mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea:

chiar daca tara noastra e plina de praf schimba filtrul de aer mai repede... nu uleiul...

Uleiul e facut sa mearga 15.000 km si daca il schimbi la 10.000 sau mai repede arunci banii pe fereastra, plus un filtru de aer e mult mai ieftin.

Mie mi-ar fi frica mai mult de uleiurile contrafacute care cica sunt la moda la noi in tara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de clarificare: -revizia de 60kkm a fost facuta la nemti in reprezentanta cind masina avea 55475km, eu luind-o cu 55800km la bord,

- 2. voiam sa stiu daca pot pune si uleiuri "normale" si de care... (vw 50300 este 0w-30... asta nu e cam subtire in varianta obisnuita??) stiind faptul ca motorul asta (AUS) are raportul de compresie de 11,2 fata de 9,5 cit e la restul benzinarelor

- am gasit si varianta Mol Gold vw 50300, la benzinarie, la 60RON/l , are cineva experienta cu lubrifiantii mol? , sunt de calitate?

- pe www.carbibles.com se sugereaza ca ideal ar fi sa schimbi uleiul de 2 !!! ori pe an datorita acumularii pe timp de iarna a unor compusi corozivi...

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca nu prea intereseaza pe nimeni aceasta chestie de care tine totusi buna functionare a motorului. Citind muuulte posturi de pe forum constat ca MAJORITATEA folositi niste uleiuri care sunt trecute doar ca alternativa in cartile service si in manualele service ale automobilelor VAG. Aia pomenesc de normele de compatibilitate VW 5xx xx pe care nu le reintilnesc in posturile de pe forum. TOATE masinile Seat (Toledo, Leon si partial Ibiza) de dupa 2000 si probabil si golfurile/passaturile si audi/skoda de la acea perioada intra in sistemul Long Life ce are niste precizari mai stricte. Nu am idee dar cartile service ale masinilor VAG vindute in Romania nu pomenesc de asa ceva? Simplele specificatii SAE/ACEA nu satisfac intru totul normele VW.

--pt norma vw 50300 am gasit: Castrol LL II -70-75 RON/l, MOL Gold -60RON/l, Ravenol WIV -40 RON/l

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surprize, surprize?

Am facut schimbul de ulei (cu schimbarea filtrului) si desi manualul zice ca ar intra 4 litri, dupa punerea a 3,6 l si verificare am constatat ca uleiul depaseste (pe joja) cu 3mm nivelul de maxim. A trebuit sa scot cam 350ml ca sa ajung la maxim. Deci CE capacitate are baia de ulei???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

OffT

La codul de motor 1F Autodata spune 4 litri cu filtru insa sunt 2 variante - cu 52 si 55KW

Motor stock cu 77KW nu am gasit la VW asa ca nu stiu daca motorul e 1F sau nu.

Pe Cordoba de 1,6 din 94 motor ABU intra 3,5 litri cu filtru.

Daca ai un cod de motor pot sa iti spun mai precis.

Modificat de wwww
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris la mama Seat :rolleyes: din Spania si m-au lamurit ca motorul meu tip AUS este o serie "speciala" ce are baia de ulei de doar 3,2 litri. Am mai capatat lamurirea ca pentru Romania datorita conditiilor proaste de drum si a combustibililor cu norme mai "laxe" se ANULEAZA norma LongLife si se recomanda schimbul de ulei la 15000km sau un an INDIFERENT de marca folosita (cu sau fara LL) dar cu respectarea normei minime vw50200 pt benzina si vw50500 respectiv 50501(PD) pt motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stef pe bidon scrie ca e sintetic Magnatec Castrol norma 505.00, daca tu spui ca nu poate fi sintetic nu stiu ce sa mai cred.

Nu e recomandat 10-40 pentru tipul de motor care il am?

Oricum la ora 1 ma duc O.S. si o sa il intreb pe Ciobanasu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma 505.00 este norma pentru motoare diesel. Nu stiu de ce cauti norma 505.00 pentru masina ta, atat timp cat este un benzinar. Pentru benzinare urmareste normal 502.00. Al doilea aspect este: de ce vrei sa pui 10W si nu 5W cum vine din fabrica. Iti consuma ulei mult? Eu zic sa pui 5W-40, uleiul standard cu care vine masina din fabrica si care ti-l pun reprezentantele si la revizii. Uleiul 10W-40 este mai gros si este recomandat cand masina este veche si consuma deja ulei. Acest ulei este mai vascos. Daca pui acum 10W-40 si nu-ti consuma ulei eu zic ca fortezi motorul si-i creste putin uzura.

Intreba-l si pe mecanic: el mi-a recomandat 5W-50 de la Mobil 1 care este mai scump putin, dar este foarte bun. Daca nu eu zic sa mergi pe 5W-40 de la Aral, Castrol sau Mobil 1.

Am pus aici o poza cu normele de ulei:

oiltypeswp3.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut.nu aveam ce face intr-o seara si am copiat dintr-o carte de specialitate aceste tabele.sper sa fie de folos!(evident tinand cont si de ce spun producatorii).

post-8085-1170190665_thumb.jpg

post-8085-1170190675_thumb.jpg

Modificat de rzf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut schimbul de ulei si am bagat Castrol txt softec 5w40. E ok? sau se putea si mai bine? am luat la recomandarea celor de la volksparts :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: nu sunt OFF TOPIC. Vezi te rog la sectiunile generale, benzinare, motorine sau la cele specifice (skoda, vw, seat... etc) vei gasi raspunsurile necesare. Enjoy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!