Jump to content

Bucuresti - Sofia (Bansko)


Quino
 Share

Postare recomandată

a fost cineva pe traseul acesta ?

care ruta o recomandati ?

am aflat ca bulgarii au vigneta ? de unde se cumpara ? se accepta eur la plata sau nusau leva ?

alte restrictii in ceea ce priveste masina ?

 

multumesc.

post-31246-0-91981500-1387531006_thumb.j

post-31246-0-61636300-1387531014_thumb.j

post-31246-0-81230600-1387531021_thumb.j

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iesi pe la Ruse (asa recomand), imediat dupa ce treci granita, dupa un rond pe dreapta e o ghereta de unde poti lua vigneta, o poti plati in lei, leva sau euro.

Eu pe 28 plec spre Salonic (se trece tot prin Sofia) si GPS imi recomanda ruta 2 din ce ai pus tu acolo. Pt destinatia ta, cred ca ruta prin Veliko Tarnovo (pana la Veliko am ajuns si e ok drumul) e ok, te abati daca o iei  prin Sofia.

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand drumul 3. Celelalte te trec muntii si nu e f ok drumul. Sau nu era anul trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iesi pe la Ruse (asa recomand), imediat dupa ce treci granita, dupa un rond pe dreapta e o ghereta de unde poti lua vigneta, o poti plati in lei, leva sau euro.

Eu pe 28 plec spre Salonic (se trece tot prin Sofia) si GPS imi recomanda ruta 2 din ce ai pus tu acolo. Pt destinatia ta, cred ca ruta prin Veliko Tarnovo (pana la Veliko am ajuns si e ok drumul) e ok, te abati daca o iei  prin Sofia.

 

E mai scumpa vigneta acolo in rond,daca mai mergi putin este o benzinarie(nu prea arata a benzinarie),care vinde mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sustin , costa 6 euro sau 30 lei sau 12 leva la benzinaria aia. La prima ghereta , cea din rond costa dublu:)

si eu recomand a 3-a ruta. Merg pe aceasi ruta in grecia , in vara cand am fost ultima oara  a fost totul in regula , asfalt bun , semnalizari ok.Btw , daca ai statie sa o iei cu tine ca e utila in bg , mai prinzi romani pe traseu  , eu am scapat de cateva radare asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci este legala statia si acolo .. cb 4w ! deci unde mai exact este benzinaria ? risc ceva daca merg pana acolo fara vigneta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintr-o experienta trecuta iti spun sa mergi pe ruta 3.

Vigneta o poti lua de unde vrei tu cu conditia sa nu iesi din ruse. Eu o iau dintr-un lukoil, mai catre iesirea din oras.

Daca ai iesit din ruse fara vigneta si te opreste politia esti pasibil de amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ruta 3 clar... am fost eu pe ruta 1 in noiembrie si dupa ce iesi de pe autostrada Sofia-Plovdiv drumul este dificil dpdv traseu si nu e nici stralucit ca asfalt.

la intoarcere am mers pe ruta 3 - parfum... vigneta o poti lua de la benzinarii... bine ar fi sa ai leva sau macar euro marunt... in leva nu pierzi... in euro e mai putin costisitoare ca varianta in lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Eu folosesc foarte des ruta nr.2 pentru Turcia (am fost si pe prima pt. grecia dar nu recomand). Drumul este destul de bun (mai bun decat in Romania). Eu am facut ruta Buzau-Kusadasi cu vama la Giurgiu si Edirne. 1300 km in 14 ore si jumate. Skoda OII face-lift, break  2.0tdi 6-6.5% consum si mers agresiv...
Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu de cateva luni sunt cu munca prin Bulgaria,si din propria experienta iti pot spune sa eviti pe cat posibil drumurile ce traverseaza muntii,pentru ca e dezastru pe ele

De la Bucuresti la Sofia ajungi relativ repede,deoarece pe autostrazile  si  pe drumurile europene de aici se circula foarte bine,

Evita pe cat posibil drumul spre Bansko,ce trece prin Velingrad,ca e o sectiune de drum de aprox 25 km ce trece prin munte si se circula foarte greu vara,dar acum,fiind iarna,e si mai dificil de parcurs

Succes si distractie placuta!!!

PS...vignieta costa 10 leva pe 7 zile cumparata de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 lei am platit in rond acolo la inceputul lunii octombrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ruta 3 ramane. Multumesc pt sfaturi. Maine plec. Revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te astept cu impresii pt ruta 3. Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca am facut o alegere buna. Drumul este bun, dupa russe am luat vigneta pe 7 zile de la o cascarabeta de unde ia toata lumea cu plata in lei 60. Pana la intrarea pe autostrada catre sofia drumul este ok. Am mers constant cu 90/100 si am fost atent la restrictiile de viteza in dealuri sau curbe. Am intalnit 3 radare maxim chiar in zonele cu restrictie de 60. Si in total 20 masini.

ATENTIE : Nu sunt benzinari ( decat un fel de cascarabete dubioase ) fantomatice tare si care nu imi prezinta deloc incredere, dar la intrare pe autostrada (cu 90 km inainte de sofia) e un omv unde opreste toata lumea,(si cei care vin din sudul tarii bg ) foarte aglomerat si la pompe si la toalete.

Pentru ca am fost incapatanat nu am mers pe centura de sud a sofiei si am trecut prin oras sa vad cum e .. Maaaare gresala, nimic interesant aici.

Dupa aia am ajuns in vestul sofiei de unde am luat autostrada ce coboara inspre greci aprox 70km si drumul continua pana la simitli unde am facut stanga si am inceput urcarea inspre Bansko. La intrare in statiune un omv.

Drumurile aici in localitate sunt eexttremm de proaste si cocoase de viteza inaltate la toate trecerile de pietoni.

Poimaine plec daca mai e ceva de zis... Dati un semn..

Ahhh partiile nu foarte ok dar nu e iarna .. Zapada artificiala, merg 70% din instalatii pentru ca unele partii au pamant in ele ai sunt inchise, cele deschise alterneaza gheata cu powder. 58 leva pe zi ski passul, sau 48 leva dupa ora 12:30, 12 leva parcarea la baza partiei, 12 leva parcarea sus pe munte dar locurile sunt limitate si trebuie sa fii foarte dimineata. De sus de pe platou e o partie albastra ce ajunge in parcare, de 7 km, ultima gondola sus e la ora 17. Instalatiile se inchid la 16:30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Scuze ca readuc in discutie un topic destul de vechi dar sunt interesat daca s-a mai schimbat ceva legat de variantele de traseu catre Bansko, respectiv daca tot varianta 3 e cea mai buna sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am fost in decembrie in Bansko,si dpmdv tot traseul 3 e cel mai ok de urmat,cu mentiunea de a nu intra in Sofia,ci de a o lua pe centura ocolitoare

Drum bun si ai grija la radare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Am mai fost acum doi ani la Bansko si la dus am mers pe partea de nord a centurii Sofiei (a fost ok, mai bine ca pe centura Bucurestiului), la intoarcere am fost pe partea de sud (nu a fost chiar ok, prima masina cu care eram a intrat la un moment dat prin Sofia si nu a fost chiar cea mai buna optiune fiind destul de aglomerat). Legat de centura Sofiei care ar fi cea mai buna optiune, prin nord sau sud ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe centura de sud,caci am avut ceva treaba pe langa Sofia,si a fost destul de ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Plec spre spre Borovets luni , pot folosi oare acelasi traseu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!