Jump to content

Adaptive Cruise Control


Burady
 Share

Postare recomandată

6 hours ago, raresav said:

In postarea initiala am pus 2 autoscanuri, primul inainte sa se strice, si al 2 lea dupa modificari. Eu din ce imi aduc aminte a facut doar 2 modificari pe ch 13, un adapation si un shut off.

 

Codarea pare la fel pe toate modulele, le am comparat si eu sa incerc sa vad ce s a schimbat...si ce am remarcat este ca Component Engine s-a schimbat din R4 2.0l TDI F000AG in R4 2.0l TDI G000AG. Poate asta e problema, insa nu stiu cum as putea sa-l readuc inapoi la starea din primul autoscan:
 

 

Dezactiveaza codarea cu tempomat,  cruise control si activează cu ACC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

Dezactiveaza codarea cu tempomat,  cruise control si activează cu ACC

2 hours ago, Al Bundy said:

G este de la CCS, F e de la Acc.

 

Okay, in cazul acesta, cum activez ACC? De dezactivat Cruise Control imi apare, dar nu vad cod de activare pentru ACC.

Asa imi apare in coding 2:

1.thumb.jpg.429ae121340b7722b21bcb030d8f0052.jpg
 

Am mai cautat pe internet si sa inteleg ca ar trebui sa introduc prima data 16167 pentru dezactivare CCS si dupa 13647 pentru activare ACC? Astept o confirmare sau este alt cod?

Modificat de raresav
update
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 2/12/2023 at 5:38 PM, raresav said:

Okay, in cazul acesta, cum activez ACC? De dezactivat Cruise Control imi apare, dar nu vad cod de activare pentru ACC.

Asa imi apare in coding 2:

1.thumb.jpg.429ae121340b7722b21bcb030d8f0052.jpg
 

Am mai cautat pe internet si sa inteleg ca ar trebui sa introduc prima data 16167 pentru dezactivare CCS si dupa 13647 pentru activare ACC? Astept o confirmare sau este alt cod?

 

Ok deci am dezactivat CCS-ul prin long-coding, a functionat, mi-a disparut si G-ul din Component: R4 2.0l TDI G000AG 9978
Insa cand introduc 13647 pentru ACC si dau pe do it, imi da eroare
Am scos si cheia din contact am lasat masina 5-10 minute, am incercat si aceeasi eroare, gresesc ceva?


photo1677082048.thumb.jpeg.bdeb05eb8543ce6ed9d4ddabfb7c68b4.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, F l o r i n said:

Nu gresesti....


Am incercat si astazi, deci ca timp l-am lasat destul, insa nu a mers, aceeasi eroare. Sa inteleg ca nu accepta codarea? 13647 am vazut pe internet ca e pentru ACC

Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot din long coding trebuie sa faci, acolo unde ai dezactivat ccs trebuie sa pui cu acc

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are long coding pe Engine, la acest model. Numai coding II

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, bysus said:

Tot din long coding trebuie sa faci, acolo unde ai dezactivat ccs trebuie sa pui cu acc


in coding II am dezactivat ccs si dupa am bagat codul 13647 pentru ACC insa imi da eroarea de mai sus, ca si cum mi ar respinge codarea...ceea ce e ciudat, nu inteleg de ce. O fi cumva alt cod? Desi pe internet am vazut ca acesta ar fi..nu-mi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca

13377 pt manuala, ecu gen noua, fara follow to stop

30903 pt automata cu follow to stop si front assist  ecu gen noua

13647 ecu gen vechi, PD si PPD , fara folow to stop

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut, vreau sa fac retrofit la ACC si nu stiu daca suporta CAN-ul meu, am 3C0 907 530 L, cineva mi-a spus ca ar merge dar din ce am mai cautat pe net, nu ar merge. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca suporta sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

are treaba can-ul cu distronicul?

am un prieten care si-a luat rns la un b6 2007 cu distronic din fabrica, can B. ii descarca bateria, a incercat 3 canuri E,L.. codeaza distronicul pe can, dupa zice ca nu il vede 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are. Trebuie da puna ceva compatibil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiam.

care sunt alea compatibile? adica B care este unul din cele mai vechi merge, E si L nu

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit intre timp.

astea suporta ACC: 3C0907530 B (asta nu suporta RNS), D, G, K, P, N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, z3dulik said:

nu stiam.

care sunt alea compatibile? adica B care este unul din cele mai vechi merge, E si L nu

Imi pare rau dar am fost foarte aglomerat si nu am apucat sa iti caut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!