Jump to content

Montaj PLA 2.0 pe octavia 2FL 2009


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

NU e asa greu de aerisit. daca totusi este aer in interiorul pompei de ABS se face bleeding brakes cu VCDS si se rezolva.

oricum, trebuia sa schimb lichidul de frana,

 

Cepompa ai comandat ?

La ce pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    24

  • azabacher

    15

  • Hayate

    9

  • Dan Irinel

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

La fel ca tine la acelasi pret din Germania .... Sper sa fi comandat ce trebuie ....

Modificat de azabacher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod avea? De la ce user?

Poate l-am luat amandoi in acelasi timp si ajunge doar la unul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea cu Q de la azabacher functioneaza OK cu esp cu 1K0907379BJ,

LA fel si unitatea cu M in coada functioneaza OK.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA, schimbat modul ABS si terminat si la mine lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda se pare ca fac progrese cu pași mici de furnica ... noroc ca am auzit azi la știri ca furnica cică nu doarme niciodată ci doar se întinde dimineață :)).... Revenind la problema acestui retrofit am început sa il invidiez pe Al pentru ca reușit sa instaleze sistemul si el se plagea ca a stat o ora la codare :)).. Am reușit sa scap si de ultima eroare asta înseamna ca acum nu mai am nici o eroare pe sistem cel putin la scan... Toate bune si frumoase pana aici ... cel putin asa am zis la inceput .... Am incercat sa fac un test cu senzorii lipiti pe spoiler si sa vezi surpriza ... senzorii merg toti, pe rns sunt afisati acum ghinionul PLA 2.0 tot nu merge.... Mai exact gaseste locul de parcare imi apare pe Maxidot mesajul sa introduc in retur si cand fac asta imi spune Park Assist Endet. Si aici m-am blocat din nou .... Mai departe nu mai face nimic ... se inchide sistemul si cam asta este... Problema este si la parcarea paralela si la parcarea perpedinculara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai codat corect si pe ABS si pe caseta de directie?

Posteaza codarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa aproape o luna in care am pierdut cateva zile bune si zeci de incercari am reusit si eu sa instalez PLA 2.0. Tin sa multumesc lui Al Bundy pe care l-am stresat in toata perioada asta si care mi-a raspuns la fiecare intrebare oricat de prosteasca poate a fost ... lu Nicu vreau sa ii multumesc ca a fost dispus sa testeze modulul meu si sa isi rapeasca timp pentru a face acest lucru ... si nu in ultimul rand lui micuzzu_marius care m-a ajutat cu freza de 28 mm ( pacat ca ne-am cunoscut prea tarziu amandoi fiind din Iasi si amandoi incercand in aceiasi perioada de timp sa facem montajul sistemului ... ce e drept masini diferite ).

 

Am sa incerc sa impartasesc o parte din experienta mea poate ajuta si pe altii .... Pentru cei care vor sa faca montajul pot incepe prin a se documenta pe urmatoarele pagini:

 

http://forum.skoda-club.ru/viewtopic.php?f=99&t=51802

http://forumskoda.forumactif.com/t16741-tuto-park-assist

http://club.qc188.com/thread-79135-1.html

 

Pentru traducere se poate folosi google translate.

 

Revenind la PLA 2.0 - Trebuie precizat de la inceput ca nu se poate instala acest sistem decat pe anumite pompe ABS - prima conditie sa fie ESP MK60EC1 si a doua mare conditie sa aiba sau sa se poata activa HHC ... aceste doua conditii sunt de baza. Pompa pe care am instalat atat eu cat si AL are terminatia BJ la partea electronica.

 

A doilea mare sfat si tin sa fac aceasta precizare pentru ca am vazut ca e o regula si nu doar o eroare. Atentie la sistemele luate din China. Inainte de a face montajul verificati cablajul. Tin sa fac aceasta precizare pentru ca atat eu cat si micuzzu_marius am avut probleme cu cablajul si aici ma refer la etichetarea inversa a celor 2 pini care intra in can ( pierdut doua zile sa imi dau seama de ce nu vad modulul ) dupa care cablajul pe fata total eronat facut schema postata de mine acum cateva posturi partial corecta difera ordinea la senzori cel putin asa a fost in cazul meu dar acest lucru nu este un impediment este usor dupa asta de rearanjat. Daca aveti sistemul si aveti una din cele doua probleme nu faceți greseala ca mine sa taiati cablajul pentru a reloca pur si simplu din mufele care intra in modul scoateti pinii si realocati corect. Este destul de usor aveti 2 fire + - banuiesc la fiecare senzor pin 1 si 3 aceste fire sunt la toti senzorii dupa care cate un fir pentru fiecare senzor.

 

De tras cablul nu este dificil putina atentie la clipsurile de plastic in rest destul de usor. Pentru a iesi din habitaclu am folosit dopul de cauciuc care se afla pe partea la pasager sub mecanismul la stergator. Daca se ridica un pic plasticul de sub parbiz se vede dopul se scoate si pe acolo se trag firele. Eu am plecat din fata in spate mufa fiind mai subtire si mai usor de lucrat.  Cei doi buzzeri unul e pe stalpul la sofer se vede locul cand se desfac plasticele al doilea e pe plansa principala in dreptul contactului undeva un pic mai jos de suruburile de fixare a plasticului de la bord. Se prinde prin interior.

 

Modulul e montat in portbagaj pe partea soferului.

 

Daca mai sunt colegi care vor sa face acest retrofit si au probleme le stau la dispozitie si daca ii pot ajuta o fac cu cea mai mare placere. 

 

Ce nu am reusit eu .... activarea 360 ... din ce am studiat tine de can la colegul micuzzu_micu care a montat acelasi modul cu Q in coada merge si 360 ... in rest totul functional fara nicio eroare.

 

Inca o data multumesc tuturor celor care s-au oferit sa ma ajute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, afisarea 360 tine de can. Cand o sa am timp o sa testez si la mine canul de la Nicu_breahna sa vad daca afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am probat pana la urma cu unitatea si canul de la Nicu_breahna si nu afiseaza 360 grade, posibil sa nu stie rCD-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Intreb de curiozitate, pentru ca am de gand sa pun senzorii 360*. Ce m-ar impiedica sa fac si eu o O2 pre-fl (2007) sa se parcheze singura? In afara de modulul de abs pe care il iau in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul de ABS cu esp si HHC si aici posibil si 2-3 conducte de frana, senzori ABS spate dedicati, can gateway mai nou, ceasuri de O2FL de dupa 2011, si posibil o alta caseta de directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma misc incet dar bine,caut ceasuri de O2 fl cod 1z0 920 843 S+ , pun senzorii,apoi pompa de abs (cred ca o sa caut adaptoare pentru acele conducte de frana). Sa speram ca nu va fi nevoie de caseta. Poate reusesc pana in toamna! 

Ceasurile trebuie sa fie dupa 2011 in sensul ca trebuie sa aiba soft peste 04xx?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat o sa dai pe piese, munca ... mai simplu vinzi masina ta si pui diferenta si iei un FL si acolo nu mai investesti atatia bani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Saltare,

Am inceput si eu sa montez PLA 2.0 pe masina mea, Octavia 2 FL 2011.

Am o intrebare pentru @azabacher, manualul Elsa spune ca atunci cand se schimba senzorii ABS acestia trebuie unsi cu ceva vaselina. Tu i-ai uns?

De asemenea, trebuie facuta ceva Adaptation cu VCDS dupa ce se schimba senzorii ABS?

 

Mersi

Irinel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pune vaselina, nu se fac adaptari, doar codari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Incerc si eu sa-mi montez PLA2.0 pe masina, Octavia 2 FL 2011 1.4 TSI.

Am urmatoarele:

Modul PLA 2.0 - 3AA 919 475 L

Address 03: ABS Brakes (J104)       Labels: 1K0-907-379-60EC1F.clb
   Part No SW: 1K0 907 379 BL    HW: 1K0 907 379 BL
   Component: ESP MK60EC1   H31 0152 

Address 19: CAN Gateway (J533)       Labels: 7N0-907-530-V2.clb
   Part No SW: 7N0 907 530 AL    HW: 1K0 907 951 

Modulul ABS are HHC, XDS enabled

Am facut toate codarile, ABS, steering assist.

Initial cand am montat modulul avea CAN inversate, imi dause peste cap RNS, le-am inversat, totul e OK insa nu reusesc sa ma conectez la modulul 10 - Park/Steer Assist

Ma poate ajuta cineva? Evantual cu un test sa vad daca modulul e functional, contra cost.

Multumesc,

Irinel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat dacă ai alimentare, etc? Dacă tu ai avut parktronic și modulul acesta ți-l vede... Dar pe cel cu PLA nu... Atunci modulul este defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alimentare pe el:

pin 1 - +12V

pin 8 - GND

pin 6 - CAN HIGH - +4.8 V

pin 15 - CAN LOW - +0.4 V 

Masina nu a avut deloc senzori de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti sugerez sa nu mai masori tensiunea pe CAN si in general sa nu te joci pe langa firele de CAN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Am masuratr in ideea ca poate am vreun scurt ori intrerupere. 

Eu am legat cele 2 fire CAN in mufa de la RNS. Are vreo importanta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam are... RNS e legat pe CAN infotainment, PLA trebuie legat pe CAN powertrain..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm. 

Mersi mult. Incerc si revin. 

Ma poate ajuta cineva cu o schema cu pinii de pe modulul CAN Gateway? 

Multumesc. 

Modificat de andrei_221
quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te legi pe can tractiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 6 - can l, pin 16 - can h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!