Jump to content

Montaj PLA 2.0 pe octavia 2FL 2009


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Codeaza cu Touran, nu cu Sharan.

 

Adica in loc de codare 54000D, pune 540001

 

Ai rear view camera instalata?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    24

  • azabacher

    15

  • Hayate

    9

  • Dan Irinel

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Camera e simpla de aia fara modul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.

incearca cum am zis mai sus sa codezi cu Touran. (Sharan-ul are "Frana de stationare electronica cu functie Auto-Hold", posibil de acolo sa ai erorile alea)

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                Address 10: Park/Steer Assist       Labels: 3AA-919-475.clb
Control Module Part Number: 3AA 919 475 Q    HW: 4H0 919 475 E
  Component and/or Version: PARKHILFE PLA H06 0036
           Software Coding: 148001
            Work Shop Code: WSC 12345 123 12345
              ASAM Dataset: EV_EPHVA2C000000000 002013 (VW36 *)
                      VCID: 499343FDE8A2231
1 Fault Found:

13637395 - Databus
          U1123 00 [009] - Received Error Message
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 34
                    Mileage: 56148 km
                    Date: 2040.14.29
                    Time: 21:58:28

 

Am schimbat in 148001 ... am incercat si cu 540001 dar eroarea asta nu vrea sa dispara... Pe display-ul RNS-ului nu apare nimic... Cand apas pe butonul de la senzori face un tauit lung dupa care incepe sa clipeasca si atat....

 

Modulul ABS am incercat sa il codez si cu 050 si cu 150 si cu 950 bit 17 si 18... dar in continuarea eroarea persista... nu stiu unde gresesc si chiar nu

 

Hayate merci de ajutor cu 1 (Touran) in capat am scapat de una din eroari dar a mai ramas una cea de sus....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu 148001 ai codat fara camera.

Incearca 348001.

 

Unitatea ta de parcare cod 3AA 919 475Q era ultima pe care as fi cumparat-o pentru retrofitul asta de PLA 2.0

Desi incepe cu 3AA, o vad in ETKA pusa doar pe Touran din Singapore care are doar 10 senzori - PLA 1.5 (in schema numai 4 apar pe spate).

 

Banuiesc ca ai intrat pe adresa 44-Steering Assist in Adaptation la Installation Park Steer Assist si ai introdus valoarea 1. Poti pune aici o codare mai  veche pe ABS?

19_max.jpg

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu merge nici cu 348001 ...

 

Am atasat la locatia de aici  un fisier text cu un auto scan ... sunt doua erori ... prima cred si banuiesc ca e de la faptul ca am luat + permanent de la siguranta de la plafoniera.... a 2 a persista....

 

Am incercat sa scot senzorii laterali pe rand adica am scos cei doi senzori din fata dupa care pe cei 2 din spate in ambele cazuri au dat eroare   B10F6 14 [009] - Open or Short to Ground .... in modulul 10 nu imi permite sa codez cu 10 Sensori (348001) imi spune out of code si imi da voie doar cu varianta > 2011 adica cod 348001 ...

Cei doi senzori spate i-am schimbat după indicatiile lui Al Bundy .... nu stiu daca conteaza sau nu dar am vazut ca el a pus 807 la 859 si 808 la 858 ca si numere invers ....nu stiu daca conteaza sau nu ...WHT003859A am pus la roata stânga WHT003858A roata dreapta ...

 

1K0927807A senzor ABS   ( WHT003859A)

1K0927808A sensor ABS   (WHT003858A)

 

 

E posibil ca eroarea sa fie de la butoane ? e singurul cablaj pe care nu l-am verificat .... cu toate ca eu nu cred ca poate fi de la cablajul de la butoane pentru ca atunci când le acționez la unul apare pe maxidot o eroare cu service iar la cel de al doilea clipește si se aude pentru 2 -3 secunde un tăuit lung...

Modificat de azabacher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am tinut cont de senzori, dar oricum, nu pot fi montati invers.

 

Ce am mai descoperit, daca masina are tractiune integrala, nu mai trebuie schimbati senzorii de ABS de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE 44 ai facut adaptarile necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am facut adaptare si am schimbat valoarea pe 1 ... am incercat si pe 0 ....si nimic aceiasi eroare... pe display-ul RNS-ului nu apare nimic cand cuplez in marsarier se aprinde butonul si tauie o data lung ... in rest nimic ... m-am uitat si eu in ETKA si apare cum spune colegul Hayate pe spate fara cei 2 senzori laterali ... cu toate astea in modulul 10 nu imi permite sa aleg decat 14 OPS ceva de genul asta daca dau pe 10 OPS imi spune ca "out of range"... poate oare sa fie problema de la un senzor ?? Ma poate ajuta cine cu o indrumare legat de modul in care pot testa cau VagCom-ul senzorii sa vad daca emit si receptioneaza ?

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uiti la perioadele lor de oscilatie.

Oricum, problema nu e de la senzori, ci de la comunicatia cu alte module. NU-mi dau seama de unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate se pare ca mai adaugam un cod de pompa ESP la lista celor pe care nu merge PLA 2.0. Decamdata abandonez proiectul pana voi inlocui pompa de ESP... Pana una alta imi poate recomanda cineva un modul de OPS pentru 8 senzori compatibil pe octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3c8 919 475a - asta e de pe Passat cu OPS si 8 senzori. Merge de pe majoritatea VAG-urilor - Tiguran, Golf, etc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult celor care au incercat prin raspunsurile lor sa ma ajute intr-un fel sau altul. Voi reveni cu detalii eventual cu poze si explicatii dupa ce voi achizitiona pompa esp eferenta si voi duce la bun sfarsit proiectul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O concluzie: ca sa mearga PLA trebuie ca ABS sa suporte HHC, deci , inainte de a trece la fapte, codati ABS cu HHC si vedeti daca merge.

LA mine , dupa codare, apare eroare incorect module installed. Sunt curios la AZABACHER ce apare dupa codarea cu HHC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o saptamana de citit toate forumurile in toate limbile posibile si de intrebat in stanga si in dreapta si de deranjat la telefon pe Al Bundy la aceiasi concluzie am ajuns si eu. Nu e suficient ca pompa sa fie ESP MK60EC1 si aici ma refer atat la 1.5 cat si la PLA 2.0 ci trebuie sa suporte si HHC.

 

Pe forumul din Rusia se spunea ca daca activezi in modulul de ABS si primeste seria aia de 3 erori si iti permite si in modulul 44 sa bifezi asistenta la parcare atunci ai 99 % sanse sa mearga activarea... nu prea este asa ... eu am putut face toate astea dar modulul nu vrea sa comunice sau cel putin ceva nu gaseste de aici rezulta si eroarea mea de pe modulul 10.  Concluzia pentru a putea face acest retrofit trebuie sa schimb pompa abs ... ce au in comun toate aceste pompe este faptul ca suportul HHC ...

 

Al curios e ca tu la 1.5 primeai eroare pe modulul de ABS eu primesc pe cel de parking... pe modulul 10 ... si eroarea atunci cand incerc sa activez HHC e cea de mai jos!

 

Pana una alta m-am apucat de cautat un modul pentru senzorii OPS sa ma pot totusi bucura de ei pana cand o sa schimb pompa... asa ca daca are cineva asa ceva mudul pentru 8 senzori OPS si vrea sa scape de el sa imi dea un PM.

 

 

Monday,07,April,2014,17:30:48:32264
VCDS Version: Release 11.11.3

                Address 03: ABS Brakes       Labels: 1K0-907-379-60EC1F.clb
Control Module Part Number: 1K0 907 379 AS    HW: 1K0 907 379 AS
  Component and/or Version: ESP MK60EC1   H30 0105
           Software Coding: 113B201C092300FC880F04E7901E0040310150
            Work Shop Code: WSC 73430 790 12345
                      VCID: 830F11D5120EB91
1 Fault Found:

02085 - Incorrect Control Module Installed
            000 -  -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 41
                    Mileage: 56197 km
                    Time Indication: 0

             Freeze Frame:
                    Count: 3
                    Count: 2
                    Count: 12288
                    Count: 204
                    Count: 44288
                    Count: 1
                    Count: 512
                    Count: 0
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi eroare o primesc si eu cand activez HHC pe ABS. Maine o sa pun unutatea de PLA 1.5 pe masina si revin cu erorile.


Dupa cum am vb la telefon, la tine nu o sa mearga PLA 1,5 cum nu a mers nici la mine, eu am comandat pompa de ABS de pe ebay, astept sa vina.

Iar despre unitatea ta PLA, nu o fi prea noua si de asta sa nu mearga?

I-as face o proba cu ea pe masina lui NICU, dar esti cam departe de mine.

 

DAca mai astepti  (nu stiu cand vine pompa de ABS) iti dau unitatea mea de 8 senzori care e acum pe masina.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca unitatea lui azabacher se pune pe Touran de Singapore incepand cu anul 2004 (cel putin asa zice ETKA),nu prea as zice ca e asa noua.

post-104992-0-83610300-1396894730_thumb.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, 

 

Avand in vedere ca eu am HHC din fabrica, ar putea fi vreo sansa sa montam PLA la mine fara sa schimb pompa de ABS? A mea e fabricatie 2008, MY2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va o scanare sau daca ai o scanare pune sa vedem ce cod are actuala pompa abs. Dar cred ca ai mari șanse ținând cont ca ai HHC sa te numeri printre cei norocoși. Oricum chiar dacă pompa e ok pentru PLA 2.0 tot trebuie sa schimbi cei doi senzori abs de pe spate plus restu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am o scanare, cand trec pe la Cristi cu treaba o sa vedem ce si cum.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te astept sa vedem.

Astept sa-mi ajunga pompa de abs de la neamt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ideal ar fi bine inainte sa`ti rezolvi tu instalatia ca sa putem testa pe a mea, Joi sau Vineri poti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem ce e pe masina? POT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A plecat de la neamt si pompa mea cand ajunge "Dumnezeu ajuta cu Posta Romana"... Azi pleaca si modulul meu la tine Cristi prin FanCurier macar sa stim o treaba.... In alte ordine de idei cat de complicat e de schimbat pompa? Si nu ma refer la partea mecanica ci la aerisirea sistemului dupa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem ce e pe masina? POT.

Dap. Ti.am scris pe prv. Poate la mine merge fara sa schimb pompa la ABS:))

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!