Jump to content

Revizii periodice Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Si eu fac luna asta revizia ... 12 luni si 23.000 km.

Am primit cotatie de PBV 1050 RON, inclusiv filtru polen si ulei OEM la bidon de un litru.

Am cerut suplimentar igienizare A/C si mi-au cotat cu totul pe la 1350 RON.

Am un cupon la ei de 250 RON si de asta ma duc acolo.

 

 

Nu ti se pare totusi enorm pretul pt cativa litri de ulei si niste filtre amarate, motor benzinar? Eu zic sa intrebati si la Brady sa vedeti preturi (aproape) la jumatate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si daca tot se discuta despre preturi mici, filtrul de polen si cel de aer ni le putem schimba pe amandoua in max. 10 min singuri-singurei. Nu ne trebuie decat doua maini pentru fltru polen si o surubelnita in stea pentru a desface cele 8 suruburi de la capacul filtrului de aer.

 

Vorbesc despre inlocuitul filtrelor intre intervale, cand nu este necesara consemnarea in cartea de service, dar gradul de mizerie din filtre impune schimbarea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urma sa plec din tara si am vrut sa fac o verificare a masinii. Aveam 12000 de km.

Mi s-a zis ca n-are rost pt ca service-ul e la 30.000 si daca e nevoie mai repede, o sa mi se aprinda un martor in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg daca le e lene sau nu ii duce capul ...

Eu am insistat pana mi-au facut (la 20.000 si 16 luni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare tuturor,

cu riscul de a repeta cele scrise anterior....as dori sa confirm si eu urmatoarele aspecte privind PRIMA revizie a masinii, cea de 15K sau un an pentru un 1.2 TSI 105CP :

-filtru aer

-filtru polen

-filtru ulei

-ulei OEM (4 L din ce am inteles)

-igienizare A/C 

un total undeva la 1000-1200 lei ?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So..."oferta" Midocar Otopeni de azi suna asa :

Manopera + piese : 

-filtru aer

-filtru polen

-filtru ulei

-ulei motor 5w30 50700/50400 - 74 lei/L

-igienizare A/C 

=== un total de 1307 RON.

 

Ce este ciudat e ca mi au inclus pe oferta si filtru combustibil....stiam ca acesta nu se mai schimba la ultima generatie .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff... atat am platit eu revizia la GTI, cu 6 litri de ulei OEM la 135 lei / litru. Nu stiu de unde au preturile alea. :) Filtru de benzina intr-adevar nu mai este, ei n-au aflat inca - la ce preturi practica probabil n-au mai facut pana acum vreo revizie la Golf 7 si nu s-au lovit de "problema". :D

 

Apropo de pretul uleiului, OEM-ul a crescut de la ~95 ron / litru in primavara la ~135 ron / litru in toamna, anul trecut, asta la PB-uri. Tot o crestere de ~50% a suferit si Castrol. De ce? Pentru ca se poate. Probleme in schimb nu stiu sa rezolve - "da... scartaie, troscane, dar importatorul considera <<zgomot tehnic>>". Multumim Porsche Romania!

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati si la Brady! Eu o sa fac la ei revizia zilele astea.

Ca fapt divers daca faci revizia in regim propriu pentru 1.2/1.4 nu cred ca ai cum sa depasesti 400 ron, ca paralela ca sa intelegeti cum suntem furati pe fata la motor diesel 2.0 AUDI, ulei castrol 5 L (3.8 litri consuma dar mai manca intre deci era bine sa mai am de rezerva in portbagaj - acum mananca asta de benzina), filtre MANN (deci nici cele mai bune, dar nici cele mai proaste - la mijloc sa zicem) + manopera nu am depasit vreodata 450 ron.

 

La Brady au facut oferta la 650 ron cu ulei si toate filtrele, acum sa vedem, daca nu imi mai baga ceva suplimentar, sper sa nu se intample caci iese cu scandal. Caci stiu ca pentru consemnare in cartea vehicului ar mai trebui sa faca si o "inspectie" suplimentara - care nu inseamna nimic, caci pentru cine se mai pricepe poate sa faca si el (eu unul stiu cand nu mai am placute, cand am farurile dereglate, si alte nimicuri din astea) dar iti mai iau si inca vreo 150 ron . Am intrebat in mod expres si a zis ca nu este cazul...VEDEM!

 

Efectiv este prima masina la care fac reviziile in service asigurat si mi se pare ca sunt furat maxim, cum sa ajungi sa dai 1350 ron pe motorasul asta? Daca te duci cu 2.0 diesel cred ca-ti iau 2000 ron :) Si asta doar pentru un amarat de ulei si niste filtre mediocre pentru o masina la fel "mijlocie" daca aveam audi sau bmw scoteam dublu cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, cris.g said:

Pffff... atat am platit eu revizia la GTI, cu 6 litri de ulei OEM la 135 lei / litru. Nu stiu de unde au preturile alea. :) Filtru de benzina intr-adevar nu mai este, ei n-au aflat inca - la ce preturi practica probabil n-au mai facut pana acum vreo revizie la Golf 7 si nu s-au lovit de "problema". :D

 

Apropo de pretul uleiului, OEM-ul a crescut de la ~95 ron / litru in primavara la ~135 ron / litru in toamna, anul trecut, asta la PB-uri. Tot o crestere de ~50% a suferit si Castrol. De ce? Pentru ca se poate. Probleme in schimb nu stiu sa rezolve - "da... scartaie, troscane, dar importatorul considera <<zgomot tehnic>>". Multumim Porsche Romania!

 

Frankly asking.....cum pot sa fac diferenta intre un ulei OEM si unul "normal"? mie mi-au pus in oferta ulei de 74 RON/Litru....insa mai multe detalii nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Merlinboy said:

... acum sa vedem, daca nu imi mai baga ceva suplimentar, sper sa nu se intample caci iese cu scandal. Caci stiu ca pentru consemnare in cartea vehicului ar mai trebui sa faca si o "inspectie" suplimentara - care nu inseamna nimic, caci pentru cine se mai pricepe poate sa faca si el (eu unul stiu cand nu mai am placute, cand am farurile dereglate, si alte nimicuri din astea) dar iti mai iau si inca vreo 150 ron . Am intrebat in mod expres si a zis ca nu este cazul...VEDEM!

Vezi tu colegu ...  la reprezentanta - domnii de acolo - nu au voie sa lase masina sa plece de la revizie fara acea inspectie caci daca se intampla ceva vei da vina pe ei ca nu au verificat, caci de aceea ai venit la revizie sa o verifice si tot asa, caci asa suntem noi ...astia care ne mai pricepem ... sa fie bine sa nu fie rau . 

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este parerea ta si numai parerea ta sau poate lucrezi in domeniu si este dreptul tau sa-l aperi.

 

 Eu unul as vedea  ca ar trebui sa fie de bun simt sa nu iti ia 150 ron pentru o verificare OCHIOMETRICA, caci asta pot sa fac si eu...dar asta este situatia, strangem din dinti, ne adaptam si incercam sa nu mai cumparam masini NOI cu garantie, caci bataia de joc este clara in ceea ce priveste reprezentantele si costurile :) Si sa nu iti mai ceara pretul pe LITRU la ulei de la butoi de cateva ori cat ar fi normal (ca doar nu este aurit), la fel si la filtre, la fel si la manopera....

Dupa ce ca dai un purcoi de bani pe masina NOUA, mai esti si cocosat din toate partile cu tot felul de costuri din astea scoase din burta si exagerate (domle noi facem inspectia si te costa doar pentru ca ne uitam la ea??? wtf) , asa ca daca chiar mai exista o taxa suplimentara ....oi vedea maine. 

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Aici perfect de acord caci ai dreptate . Preturile sunt foarte mari chiar exagerate ... dar asa e la firma  ... caci daca te gandesti mai bine daca cumperi un tricou no name de calitate si unul adidas de ex cred ca dai de 3x pe cel din urma caci e de firma . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca service-urile de reprezentanta nu au o calitate proportionala cu pretul cerut. 

Atat ca piese (se pot gasi uleiuri mai bune la preturi mai mici decat acel Castrol la vrac pus by default) cat mai ales la manopera. 

Sa cereti in mod explicit sa primiti acea lista cu verificari. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea este legata daca TREBUIE neaparat acea lista de verificari. Eu pur si simplu nu vreau sa mi-o faca :)

Si daca nu se face (cred ca inspection) sa nu am probleme la garantie. As vrea sa merg informat, sa nu ma cert aiurea daca va fi cazul :)

Si, sincer sa fiu daca nu ar fi asa slaba calitativ masina asta si daca nu aveam problemele cu variatorul si distributia...si daca masinile erau ca pe vremuri (pana la urma am o benzinara nu un diesel complicat) probabil ca nu ma mai stresam atata cu "garantia" asta si sa am actele in regula...le dadeam un sut in dos si imi rezolvam problemele in regim propriu, cum ziceti si voi - si mai calitativ si mai ieftin (caci la vechiul meu mecanic stateam langa el, eram 100% sigur ca se facea schimbul, aici - am certitudinea - si nu vorbesc de BRADY caci poate ei sa fie saracii mult mai seriosi decat multi altii - cam 50% ca imi si fac tot ce schimba acolo, deh sunt eu mai necredincios, ce vreti, doar traim in Romanica...).

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10 February 2016 at 3:59 PM, mariusbtc said:

So..."oferta" Midocar Otopeni de azi suna asa :

Manopera + piese :

-filtru aer

-filtru polen

-filtru ulei

-ulei motor 5w30 50700/50400 - 74 lei/L

-igienizare A/C

=== un total de 1307 RON.

 

Ce este ciudat e ca mi au inclus pe oferta si filtru combustibil....stiam ca acesta nu se mai schimba la ultima generatie .

 

La pretul respectiv uleiul nu este sigur Long Life, deci peste un an faci din nou revizie. (Din postarea ta anterioara deduc ca orium nu ai optat pentru revizie la 2 ani. Dar e bine de stiut totusi ce ulei iti pun.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Brady, super oamenii, draguti, amabili, nu am ce comenta.

M-a costat si cu inspectia fix 700 ron, mie mi-au spus ca pentru inspectie la anul si pentru ulei peste 2 ani sau 30.000km. Mi-au pus ulei de la butoi, acum asta este, mi se par deja fite sa cer eu nu stiu ce ulei. Cand "scap" de garantie, imi iau eu uleiul in regim propriu si schimb la 10-12 luni (asa schimbam inainte la Audi si nu mi-a picat turbina, nu mi s-a infundat EGR, nicio problema si aveam peste 200k km cu el), asa aici cand stiu ca dau o galagie de bani ....macar sa-l fi schimbat :D

Dar nu o sa astept iar inca 2 ani de zile (acum au fost cam 20 de luni), il schimb pe la 18 luni, depinde si de ce kilometri o sa fac.

Mie, mi se pare acceptabil pretul, mergeti aici si nu va mai duceti la PBN sau Midocar, la 1100 sau 1350 ron (cu igienizare A/C) mi se pare enorm pentru un simplu schimb...Asta in cazul in care vorbim de masini benzinare si nu diesel. Dar pentru un motor de 1.2 cm3 mi se pare jaf la drumul mare. Daca te duci cu un SUV cu 3000 cm3 cred ca-ti iau minim 1000 euro...

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, trebuie sa cautati foarte bine ca fiecare practica preturi dupa ureche. Eu am o Jetta 1.2 E6, 2015 august si am deja aprins schimb ulei la 15000km. La Ploiesti la Darius primul service ar costa 600ron, dar la Buzau la Elcargid este 360ron. Cred ca avem acelasi motor, ulei max 4 litrii. La DariusMotors au Castrol la 77lei litrul de Long life III.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi 360 ron schimbul dar daca stau in Bucuresti (sau in alta parte) ma mai costa drumul inca 150 ron dus-intors, asa ca nu merita :)

Dar e clar ca toti practica preturi si preturi, nu ma asteptam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2016 at 6:20 PM, Navi said:

La pretul respectiv uleiul nu este sigur Long Life, deci peste un an faci din nou revizie. (Din postarea ta anterioara deduc ca orium nu ai optat pentru revizie la 2 ani. Dar e bine de stiut totusi ce ulei iti pun.)

PBN au la Castol Edge LL5w30 OEM pret de 76lei / litru, insa zicea cineva mai sus ca au crescut preturile la acest tip de ulei pana undeva la 130 lei / litru ....ceva nu e in regula 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am spus de cel OEM ca a crescut de la ~95 la ~135 lei / litru. Dar si Castrol-ul a suferit o crestere procentuala similara, pentru ca era mai ieftin, era <60 lei / litru.

OEM si Castrol NU sunt acelasi lucru, cel putin la nivel de ambalaj si pret! Am pus mai sus un link catre o poza cu bidon OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/12/2016 at 18:20, Navi a scris:

La pretul respectiv uleiul nu este sigur Long Life, deci peste un an faci din nou revizie. (Din postarea ta anterioara deduc ca orium nu ai optat pentru revizie la 2 ani. Dar e bine de stiut totusi ce ulei iti pun.)

Uleiul cu norma 507.00 din ce stiu eu este LL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, cris.g said:

Nu, am spus de cel OEM ca a crescut de la ~95 la ~135 lei / litru. Dar si Castrol-ul a suferit o crestere procentuala similara, pentru ca era mai ieftin, era <60 lei / litru.

OEM si Castrol NU sunt acelasi lucru, cel putin la nivel de ambalaj si pret! Am pus mai sus un link catre o poza cu bidon OEM.

Stiu Cris.g , tocmai de asta am zis ca ce ceva nu se leaga, intrucat pretul e prea mic pentru ulei OEM.  Tin sa precizez ca le-am specificat special atat celor de la Midocar cat si celor de PBN ca vreau schimb de ulei OEM. Nu or sti oare ce inseamna? Sau unde e scurtcircuitul ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Nu stiu ei la ce te referi, eu de fiecare data precizez "OEM, nu Castrol", ca sa inteleaga ce vreau. Iar dupa aia, incepe dansul: "dar de ce nu vreti Castrol, ca e mai ieftin"; "dar aveti doar 10k km si aveti interval extins, de ce vreti sa schimbati uleiul acum ca n-are rost, il puteti schimba la 30k km"; "dar de ce sa schimbati filtrele ca abia aveti 10 luni de la ultima revizie, mai bine le curatam". Vorba cuiva: baaa, ej nebun?! E masina mea si asa consider eu ca trebuie sa fac, va dau bani, deci de ce tre' sa va conving eu pe voi ca asa vreau eu sa-mi ingrijesc masina? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!