Jump to content

Consum Octavia 3 benzina


Aditu
 Share

Postare recomandată

Cam asa arata 137 km/h la mine (3 persoane + bagaj "usor"). Am cautat o zona pe A2 in care sa fie cat de cat stabil (in rest oscila intre 6.4 si 7.6).
Si ca sa fim mai aproape de realitate o sa atasez si "balanta":
 - intermediara (alimentare Bucuresti, Petrom Costin Georgian - plaja Kazeboo, Navodari);
 - finala (intermediara + Kazeboo - Corbu - Navodari - Kogalniceanu - Navodari - Ovidiu - A4 Bucuresti + ceva rulaj prin Bucuresti pana la aprinderea martorului de alimentare)
Setari ACC: 137 (A4, A2), 110 (Navodari - Kogalniceanu - Navodari - Ovidiu - A4) si 70 in rest.

post-127470-0-33807400-1402986944_thumb.

post-127470-0-51261900-1402986944_thumb.

post-127470-0-68039000-1402986944_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am s os si eu masina la o plimbare... am "împlinit" 2000 km si cam asa sta consumul:post-133304-14035039059098_thumb.jpg

Si traseul meu a fost Rm valcea - Germania si consum sta cam asa : post-133304-14035040331235_thumb.jpg

Pe germania am mers mai rpd ( 140 -180) si consumul de la ultima alimentare pana la destinatie ( 400 km) am scos un consum de 6.6 ( nu am mai facut poza. Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul la 1.4 tsi este neasteptat de bun. Am o intrebare la voi. Vad ca la voi este afisat, pe masura ce se consuma carburantul, ca masinuta se apropie de pompa de benzina. E vreo setare ceva, pentru ca la mine chiar daca am un sfert de rezervor, tot in coltul din stanga jos ramane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA mine cred ca in ultimul sfert incepe miscarea. Nu stiu de ceva setare in directia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romania - germania si retur aproximativ 2500 km cu un consum mediu de 6.6 l/100km. Am mers destul de alert, in special in germania unde constant am mers intre 150 - 210 cu varfuri de 240.

Am atast o poza cu consumul long term si una cu germania - romania.

post-125686-0-66340700-1403632329_thumb.

post-125686-0-64705200-1403632481_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie pe aici pe la vreo 200 km/h nu imi scade sub 8... oricum la viteza asta e un super consum... sunt uimit de consumul mașini

@Catalintm ai dsg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romania - germania si retur aproximativ 2500 km cu un consum mediu de 6.6 l/100km. Am mers destul de alert, in special in germania unde constant am mers intre 150 - 210 cu varfuri de 240.

Am atast o poza cu consumul long term si una cu germania - romania.

 

Nu stiu cum reusesti altfel de consumuri. A mea si la mers constant 120 pe autostrada nu 'reuseste' sub 6.8. Felicitari, super consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motorul de 1.4 . Daca nu ma insel tu ai de 1.8...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Romania - germania si retur aproximativ 2500 km cu un consum mediu de 6.6 l/100km. Am mers destul de alert, in special in germania unde constant am mers intre 150 - 210 cu varfuri de 240.

Am atast o poza cu consumul long term si una cu germania - romania.

 

Nu stiu cum reusesti altfel de consumuri. A mea si la mers constant 120 pe autostrada nu 'reuseste' sub 6.8. Felicitari, super consum.

 

Probabil ca unul din motive este ca eu am roti pe 16'' si asta mai scade consumul cu ~0.5.

De regula,in afara, merg cu 10km peste limita legala. In germania, unde a permis traficul si unde nu erau limitari de 120, am mers cum am descris mai sus. Tot in germania pe o portiune de ~300km unde am avut o viteza medie ~130km/h consumul parca a fost cam 7,3.

Daca imi aduc bine aminte, pe autostrada la 120km/h cosumul instant este cam 6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost pana in Ungaria si inapoi si pe autostrada am stat cu tempomatul pe 140km/h si consumul a fost de 7.3. Posibil ca la tine sa influenteze si jantele pe 16.

 

Oricum la cum merge si trage motorul consumul mi se pare super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tempomatul scoate mai mult ca piciorul dar la drum lung confortul primeaza

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te contrazic. Tempomatul va scoate aproape intotdeauna un consum mai mic pentru ca este mult mai stabil in informatiile transmise ECU-ului. Soferul uman mentine mult mai greu o viteza absolut constanta, vei apasa mereu mai tare sau mai usor pe pedala chiar daca nu-ti dai seama. Implicit si consumul instantaneu va varia mult mai mult. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal scot mai bine ca tempomatul, el accelereaza continuu pt a tine viteza constanta indiferent de relief... Am testat asta pe acelasi drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soferul uman mentine mult mai greu o viteza absolut constanta

am subliniat cuvantul cheie.

Eu personal scot mai bine ca tempomatul, 

tu personal nu o sa tii ever viteza constanta! aici e diferenta! Tu personal cu piciorul mai lasi din viteza atunci cand e deal...nu te intereseaza ca in momentul ala sa ai 140 fix. si vei avea un consum mediu mai mic, si o viteza medie mai mica.

 

 

sunt doua abordari diferite: pe domnul tempomat il intereseza viteza - va o obtine viteza medie impusa, pe domnul sofer il intereseaza consumul - obtinand consum - cu o viteza medie mai mica.

e normal sa fie consumul diferit (mai mare la tempomat)

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu ce am zis mai sus? Ca piciorul scoate consum mai mic. Tu scrii ca si cum m.ai contrazice dar de fapt esti de acord cu mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de condus pe teren plan ca asa se poate dezactiva frumos tempomatul cand urci un deal si sa mearga din inertie.

Pe teren plat tempomatul este mai eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu scrii ca si cum m.ai contrazice dar de fapt esti de acord cu mine

am reformulat putin, subliniind ca aveti scopuri diferite (tu si tempomatul), ducand la consum diferit.  :winter:

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum Bucuresti - litoral: 8,3 l/100km.

 

Distanta 250 km, viteza medie 105 km/h, mers legal in localitati si 145 km/h cu ACC pe autostrada (cam 138 km/h pe GPS), 2 ore si 30 de minute.

 

Consum litoral - Bucuresti: 8,7 l/100km.

 

Distanta 250 km, viteza medie 107 km/h, mers legal in localitati si 145 km/h cu ACC pe autostrada, 2 ore si 25 de minute.

 

PS: Masina cu 2 adulti si un copil, portbagajul aproape plin. Cam greu sa-l umpli cu bagaje de un weekend prelungit. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta este consumul adevarat la masina mea:post-133304-14043148332925_thumb.jpg

Primele doua alimentari au fost facute in lei de asta sunt formate din 3 cifre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sprit monitor - sa va arat cat am eu la moto https://www.spritmonitor.de/en/detail/471112.html (din care sub 1000km sunt in afara Bucurestiului)

masina nu stiu daca o sa reusesc sa o tin acolo (nu alimentez doar eu) ca sa-i arat ce-i ala consum mic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) si un consum... ca al unui diesel :) post-133304-14046586207813_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru media aia de viteza, e foarte mic consumul. felicitari :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers 95 % autostrada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mers super incet. Dar chiar si asa. Consum demn de diesel! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost graba si am tinut tempomatul pe 110... au mai fost lucrari si un orasel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!