Jump to content

Consum Octavia 3 benzina


Aditu
 Share

Postare recomandată

Pai daca iti esate frica de consum ia motorul de 1.2, daca nu ai putere destula ia motorul de 1.4 si ai terminat balciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca exista si varianta ACT pentru 1.4 tsi. in oras cand nu ai nevoie de putere dezactiveaza doi cilindri si consuma mai putin. nu stiu daca este la skoda dar la seat si vw exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.4 tsi de 140 cai pe Golf7, masina tot de 1300 kg ca si Octavia 3, acum, la aproape 12000 km am consum longterm de 7,4%. La drum lung, cel mai rau consum, cu 4 persoane + bagaje + AC ocazional + fara autostrada, doar DN-uri , viteza medie de aprox. 65km/h a fost de pana in 6% (masina in rodaj + roti de 17/modul sport) Cu 1-2 persoane deja esti pe la 5%. Deja este cam consum de 1.2 tsi. la performante mult mai dinamice insa. Eu recomand acest motor, nu este nici pe departe subdimensionat. Cum mai ziceau alti colegi mai sus cu 1.2 tsi, si motorul acela merge binisor si ii satisface pe cei mai multi, atunci 1.4 tsi 140 cp, poti fi sigur ca este foarte in regula, in orice conditie de trafic.1.8 este mai potent, fara indoiala, dar are deja alt consum (vreo 2 % in plua) Daca nu vrei nicicum diesel, atunci colegul cipriantinu a tras mai sus concluzia: ”Pai daca iti esate frica de consum ia motorul de 1.2, daca nu ai putere destula ia motorul de 1.4 si ai terminat balciu.” :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi strict in oras GPL este cea mai buna varianta , dieselul o sa fie aparent mai rentabil , pana dai de primele belele. Eu am o3 cu 1.4 tsi manuala , am trecut de pe 1.9 tdi , ca si consum strict la litrii pe suta , cu tsi am 0.5 in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur o sa-ti placa. Iti recomand insa sa nu te uiti prea des la consum pt ca o ai mustrari de constiinta. Eu unu am setat maxidot-ul sa-mi arate radio-ul in loc de consum pt ca ma lua capul cand vedeam 12 in oras :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum ca a revenit la normal traficul din Bucuresti, postez noile valori de consum pe un traseu de aprox 12 km Trapezului- Splai Unirii- Unirii- Romana-Primaverii: dimineata, aprox 50-60 min, bara la bara fara start stop - 13%. Seara, acelasi traseu in sens invers dar la un trafic mai lejer ( 30-35 min) si tot fara start stop: 10.5-11%. Dupa cum spuneam....sub 10 scot doar noaptea tarziu cand e orasul gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti surprinzator de apropiat de valorile pe care le scot eu, in aceleasi conditii descrise de tine...

 

PS: Nu mai tin minte, tu ai DSG sau manuala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In condiții de trafic mediu, 70 % autostrada si 30 % oras : post-133304-14127706626187_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.4tsi,

dupa cca 10.000km consumul sta cam asa:

urban: in jur de 9%-10% in conditii de trafic nu extrem de aglomerat in Bucuresti. Probabil la trafic mai aglomerat sare fara probleme de 10%

extraurban:

-drumuri fara autostrazi am coborat si sub 6%

-drumuri cu autostrazi in jur de 6.3%-6.5%

Deviatia computer fata de realitate este de cca 0.2 l%

 

Stil de condus: normal. in oras nu agresiv. in afara un pic mai repede dar fara excese (autostrada 140 - 150 max, in afara localitatilor cca 100-110, iar in localitati cu cca 10-20km/h peste limita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, pot sa confirm tot ce a spus barqqsanu pana acum:

 

- dimineata bara la bara aprox 12-12,5%

- seara putin mai liber - 11%

- seara/noaptea in trafic lejer - 9-10%

- in afara orasului (dar am si chinuit motorul  :winter:) am scos un 8% (instant la 120km/h oscila intre 5 si 6% pe CC)

 

Sapt. viitoare ies putin mai mult cu ea sa vad ce reusesc sa scot.

 

In orice caz, motorul + DSG7, face toti banii (in special pe sport).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motorul de 1.4 tsi + DSG7. La mine consumul sta astfel ( start stopul nu-l dezactivez niciodata):

Dimineața cand plec la munca, foarte liber in oraș, iese undeva la 6,7 -6,9.

Seara cand ma întorc, prind ceva aglomeratie (nu exagerată ), am undeva la 7,5 - 7,7.

Iar pe autostrada, mers mixt 100 km/h pana la 170 km/h scot 6.4...

Nu am mai facut consumul in pompă. Mai mult de 200 ml nu are cum sa fure calculatorul. Per total sunt mulțumit de mașină in cei 15000 km. Si cum zicea si colegul mai sus, DSG-UL ISI MERITA TOȚI BANII.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da merita si chiar este una din cele mai bune cutii automate. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost după mașină la București - Pbv 1.  Am mers cu nașul meu cu Scenic-ul și am venit cu amândouă. Consum București-Oradea, mers în tandem, în același ritm - autostradă 140 pe CC, localități "barely legal", exterior, idem. Consum: Scenic 1.5 DCI, 110 cp - 6,3l/100km, Octavia 1.2 TSI 105 cp - 5,7l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al doilea long-term

consum 7.2L/100km

media 31km/h

2900km

94ore

 

drumuri majoritatea in bucuresti, doua drumuri la brasov.

masina are acum in jur de 7mii km.

post-8103-0-56070100-1419435782_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La al doilea plin, 60% oraș (70%-80% drumuri scurte 1-4km) 40% afară, consum 6,7l/100km. Afară între -14°C și 2°C. În aceleași condiții, 1.5 DCI consuma în jur de 7,4. Mă declar foarte mulțumit.

post-145181-0-21580100-1421101754_thumb.

Modificat de katada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un drum de 700 km, media de viteza135 km/h consum 8,7... deci motorul de 1.4 tsi nu are cum sa pape mai mult de 9 % indiferent de cum mergi cu el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios de conditiile in care ai realizat acest consum. Autostrada cu reprize 140-160, cruise control?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu... autostrada si un oras. Adica 90 % autostrada si mers 160 -220 km/h pe autostrada. La viteza aia nu ai cum sa mergi cu CC-ul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!