Jump to content

Despre Becuri [Passat CC]

catacam66

Recommended Posts

F l o r i n

Dacă mașina e 2011 curat, adică are bcm - respectiv ceasul analogic pe bord, merg montate, după care din bcm, prim modificarea valorilor eeprom, se dezactivează avertizările pe becurile respective. Nu merge cu vcds

• Replies 394
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• F l o r i n

44

• Clawoodyou

26

• Led It Up

23

• EEXCALADE

19

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Merge w5w led can bus

O poza cu luminile de zi ale mele

Posted Images

On 4/17/2019 at 8:03 AM, F l o r i n said:

Ai leduri.... Nu ai ce becuri sa scoți.

În general problema este de la cablaj... Problema comuna, găsești toate informațiile pe forum

Era intr-adevar problema la cablaj. 2 dintre cele 8 fire erau rupte. Celelalte erau pe cale a se rupe. Dar tind sa cred faptul ca au ajuns sa se rupa de la caldura si nu de la actionarea hayon-ului. Izolatia de cauciuc a firelor era casanta, de parca ar fi stat la caldura. 

Am taiat portiunea de fir casant, am lipit o prelungire, am acoperit cu tub termocontractant si ... Dumnezeu cu mila. 

IMG-20190424-WA0001.jpeg

F l o r i n

Se rup... Deoarece sunt proaste. Nu se întărește izolația de la căldură... Ci ca e proasta și a inbatranit. După care... Flexarea rezolva problema.... 

• 2 weeks later...
andrii1109

Salut.. am revenit cu farul meu, nu mi se aprinde becul cornering deloc, arse nu cred că sunt, și în vcds nu am l-am găsit.. am bixenon, mă ajută și pe mine cineva să-mi spună care e corneringul in vcds? Pe ce canal și care aia. Vă rog

59428913_2234073153575715_2162156617787768832_n.jpg

F l o r i n

se scoate in doua minute...sa-l poti verifica, deci nu inteleg de ce te complici sa faci test cu VCDS-ul.

andrii1109

Le-am verificat, nu sunt arse

Edited by Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
F l o r i n

Atunci trebuie verificat in codari, pe centrala electrica, poate cineva s-a jucat pe acolo.

• 1 month later...

Salutare, 

Ce tip de bec este cel de pe pozitie/DRL pentru modelul din 2014?

Voiam sa le schimb pe cele galbene cu unele portocalii.

Salut Vlad.

Pe VW CC, modelul care vine cu bec halogen pe DRL & Pozitie fata, este folosit un bec PW24W. Este un bec mono-filament, dar care functioneaza pe 2 intensitati in functie de voltajul trimis de masina.

Iti multumesc,
Catalin @Led It Up

• 2 weeks later...

Salut! Am revenit iarăși cu becurile cornering care nu-mi merg. Am incercat cu vcds, am ales toate opțiunile, tot nu merg, le am lasat pe xenon shutter si mi se aprind DRL cand virez, pe post de cornering. Va rog frumos, sa ma ajute cineva, ce sa fac, unde sa ma duc, de la ce sa fie, calculator, umblat la far.. in bord nu mi dă absolut nimic, becurile nu sunt arse, chiar nu stiu...

20190618_223550.jpg

Becul incercuit nu pare de cornering

Becul incercuit este de DRL, cel de cornering este dupa acel deflector.

• 1 year later...

Salut! Detin un Passat CC, si nu pot sa inteleg exact cate becuri sunt in total in faruri, am versiunea doar cu halogen.

Am inteles ca pana la urma sunt 4 becuri in total intr-un far?

1. Faza lunga

2. Faza scurta

3. Pozitii 

4. ? 

• Edy_77 changed the title to Despre Becuri [Passat CC]
  • 2 months later...

Știe cineva la ce folosește ăla  de lângă semnalizare ??  Pare ca e separat 

450C22CF-16C8-4404-955D-2C6938288F78.jpeg

@Cosmin858 Ai faza scurta , lunga implicit 

pozițiile 

Și  cornering 

Edited by Edy_77
Quote la postul anterior e interzis prin regulament. Poti folosi @
Cosmin858

In acel "locas" nu se afla nimic, este doar becul acela de la semnalizare. 

Si da, este separat dar nu se afla nimic acolo din ce stiu eu, nu am observat niciodata sa se aprinda ceva din acel "locas".

Vad ca ramane pe pozitie acel plastic.

image.thumb.png.d3590ed140d0ec0f0dab8c3c93435636.png

• 3 weeks later...
trandafirvladut

Salut, 

Pt un passat cc 2009 cu faruri normale (fără xenon), ce becuri recomandati pt faza scurta?  Bat destul de slab și as vrea sa schimb becurile. Cele led merg doar cu rezistenta în paralel? 

Multumesc 

F l o r i n

Philips....osram...din cele cu +xxx ..lumina

Cosmin858
în urmă cu 3 ore, trandafirvladut a scris:

Salut, 

Pt un passat cc 2009 cu faruri normale (fără xenon), ce becuri recomandati pt faza scurta?  Bat destul de slab și as vrea sa schimb becurile. Cele led merg doar cu rezistenta în paralel? 

Multumesc 

Salut! Personal detin tot pe passat CC Philips WhiteVision ( WhiteVision simple, nu ultra) pe faza scurta, si mi se par cele mai bune becuri pe care le poti pune, daca vrei sa fi legal. Iti ofera o lumina suficient de buna, maxim ceea ce poti obtine din halogen. 

Nu iti recomand LED-uri, deoarece in primul rand nu mi se pare ca este de joaca sa te joci la sistemul de iluminat cu ceva after-market, care nu este plug-in-play, si sa te complici anulatoare care sa nu iti dea eroare, si riscul de a lua efectiv foc + riscul de a ramane fara talon foarte usor. 

https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-cu-halogen-pentru-far-philips-h7-white-vision-12v-55w-12972whvsm/pd/D450YMBBM/

Pe faza lunga, daca vrei sa le schimbi iti recomand sa mergi tot pe aceste becuri.

• 2 months later...
Cosmin858

Salut! Are cineva idee ce becuri pot pune la numar, fara sa imi dea vreo eroare sau sa ma complic cu anulatoare? 

As vrea acel alb pur la numar, deoarece nu mai suport acel galben. 

M-as bucura daca mi-ati da niste link-uri cu becuri de numar direct albe, care sa nu necesite anulatoare, direct plug and play.

F l o r i n

Lampi originale led si vazut daca ai bcm sau bordnetz, ca sa dezactivezi eroare de bec ars. Nu toate baga eroare, la bcm se rezolva prin reprogramarea acestuia,  la unele cu bordnetz merge cu vcds ul, din codare