Jump to content

Despre Becuri [Passat CC]


catacam66
 Share

Postare recomandată

Salut, am luat un niste anulatoare sa pot pune leduri pe poziti si pe DRL.

Idea este ca sunt cam scurte si din cate am citit alea se cam infierbanta, chiar si de unde le-am luat se recomanda sa fie puse pe metal, problema ii ca nu am metal de ce sa le prind, sunt prea scurte firele si nu ajung nicaieri aproape de metal.

Intrebarea mea este, se pot izola cumva alea si sa le las in far? Din cauza ca sunt asa scurte nici macar inafara farului nu ies.

IMG_20180816_182253.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    52

  • Clawoodyou

    26

  • Led It Up

    23

  • EEXCALADE

    19

Daca a aparut varianta de leduri pentru DRL fara anulatoare, care functioneaza perfect, de ce mai mergeti pe improvizatii cu anulatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca pe a mea din 2009 nu merge din pacate, sau sti tu de o variant care nu stiu eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu au aparut, asteptam pe baietii de la  @LedItUp sa vina cu o varianta si pentru modele de cc sub 2011, cele fara ceas deasupra

Modificat de seanjohnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci pana la urma stie cineva cu ce as putea izola rezistenta aia? sa nu topeasca plasticul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus p21w philips crstal vision ultra ( nu-s chiar albe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am sa ma uit dupa ele, dar acuma daca tot am luat anulatoarele astea, as vrea sa le incerc macar sa vad de ce sunt capabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 21 ore, chrys1989 a scris:

Salut, am luat un niste anulatoare sa pot pune leduri pe poziti si pe DRL.

Idea este ca sunt cam scurte si din cate am citit alea se cam infierbanta, chiar si de unde le-am luat se recomanda sa fie puse pe metal, problema ii ca nu am metal de ce sa le prind, sunt prea scurte firele si nu ajung nicaieri aproape de metal.

Intrebarea mea este, se pot izola cumva alea si sa le las in far? Din cauza ca sunt asa scurte nici macar inafara farului nu ies.

IMG_20180816_182253.jpg

Salut @chrys1989

Ce ai trimis tu in poza sunt anulatoare pentru becurile de pozitie (W5W T10), nu pentru DRL. In cazul modelului tau, exista solutii LED Plug & Play, Error Free pentru becurile de pozitie, astfel incat nu mai ai nevoie de acel anulator. (aceste rezistente / acesti anulatori pentru becurile de pozitie nu se incing prea tare, le poti lasa in far fara probleme insa, cum ziceam si mai sus, nu isi au rostul cat timp exita solutii LED Error Free :) ).

Pentru DRL ai nevoie de o rezistenta care, intr-adevar, se incinge enorm si este bine sa o lipesti pe o zona metalica. Insa acea rezistenta trebuie legata la cablurile care intra in far (inainte de mufa de conectare a farului), nicidecum la cablul / mufa DRL-ului.

Pentru DRL, ca solutie alba, poti merge pe niste halogene KTEC (parca), tip HOD, care au o lumina foarte slaba dar care e alba. Poti verifica paginile anterioare ale acestui topic, sunt colegi care au apelat la ele :)

Mersi mult,
Catalin @Led It Up

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, Led It Up said:

tip HOD, care au o lumina foarte slaba dar care e alba.

ce inseamna HOD? 

4 minutes ago, Led It Up said:

Mersi mult,
Catalin @Led It Up

Pt ce anume multumesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Led It UpMersi pt raspuns, da stiu ca alea sunt pt poziti, alea pt DRL inca nu au fost livrate, le inca astept. 

Daca te rog poti sa imi trimiti linkul catre ledurile plug and play pt pozitie care functioneaza pe CC 2009. Daca aicea nu poti, trimitemi pe privat.

Si un link cu halogenele KTEC m-ar ajuta ca nu le gasesc.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minute în urmă, detinator a scris:

ce inseamna HOD? 

Sunt 2 definitii, una reala (traducere mot a mot) si una "adaptata" (care pare mai profi):
1. High Definition Olive Lamp;
2. High-Output-Discharge bulb.
*detalierea fiecare traduceri nu cred ca are sens :)

Ca idee, becurile de care ziceam ar fi cele din poza atasata (bineinteles, pe baza feedback-ului / parerilor colegilor de pe forum).

6 minute în urmă, detinator a scris:

Pt ce anume multumesti?

Defect profesional, sa spunem. Nu consider ca este un cap de lume astfel incat sa facem un post pe aceasta tema :)
 

@chrys1989
- Modelul recomandat e 40 RON / set (2 bucati), 6 luni garantie (Plug & Play, Error Free). Nu le avem incarcate, inca, pe site :(
- Am gresit eu, sunt MTEC, nu KTEC (pe google poti scrie "MTEC HOD P21W" si o sa iti dea becurile astea in rezultate, disponibile pe mai multe site-uri din RO).

bec-auto-p21w-ba15s-imitatie-xenon-pt-lumina-de-zi-8bc6741505d00eba03-0-0-0-0-0.jpg

Modificat de Led It Up
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, Led It Up said:

Sunt 2 definitii, una reala (traducere mot a mot) si una "adaptata" (care pare mai profi):
1. High Definition Olive Lamp;
2. High-Output-Discharge bulb.

pare mai degraba o incercare de capitalizare/inselare consumatori plecand de la HID, creand confuzia cu acestea.

Am cautat totusi pe internet si am dat de un rezultat (printre cateva zeci cu HID desi am cautat fix cuvintele cheie postate de tine in definitia 2):

https://www.autotecnica.com.au/product/hod-high-output-discharge-replacement-globe/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator

Modul de market-are si denumire a lor este mult peste aria noastra de expertiza (motivele pentru care au folosit acea denumire si nu alta).

Noi nici nu instalam si nici nu avem in oferta astfel de becuri, din simplul motiv ca sunt un mare bullshit (iertati-mi limbajul :) ). Adica nu vor fi decat cu rol decorativ (alb in loc de alb-cald / galben).

Nu sunt foarte populare, posibil de aceea nici sa nu fie prezente foarte mult in mediul online (atat ca analiza a lor, cat si ca disponibilitate spre cumparare)

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

neata, pentru becul de mansarier H21W, pinii cum sunt ? paraleli la 180 grade, 150 sau 120 ?

 

Parca e prescurtare H21W Ba9S (180) / BAX9S (150) BAY9S (120)

 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @Crap

Pentru lampile de marsarier de pe VW Passat CC ai nevoie de 2 becuri H6W BAX9S (cele cu pinii la 150 grade).

Iti multumesc,
Catalin @Led It Up

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Recent am montat faruri care au ca lumini de poziție led-uri cum sunt cele de pe A5 2008. Problema lor, e ca se aprind led-urile de poziție circa 5 secunde și se sting, bineînțeles fiind însoțite de martorul de becuri arse ale poziției stânga/dreapta. O sa atașez o poza cu farurile respective. Ceva idei? Mulțumesc anticipat!

swv38dgx_2.jpg

Modificat de Mr-Alejandro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa montezi anulatoare, ca sa stea aprinse. Masina este cu BCM ? dupa anul de fabricatie, asa trebuie sa fie - daca ai ceasul analogic montat pe mijlocul trimurilor de pe bord - daca da, atunci se poate rezolva prin modificarea unor adrese din BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ceas analogic. Daca știi ce parametri trebuie schimbați, sau daca e vorba de vreo adaptare te rog să îmi zici. Am tot incercat, dar toți mi-au zis sa montez rezistente, ceea ce m-ar pune în situația să desfac farurile. As vrea totuși să se rezolve cu vreo adaptare electronică. Apreciez interesul și răspunsul dat de tine

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai varianta cu ceas, nu ai BCM ci centrala electrica - si nu ai ce parametrii sa modifici la ea, ca sa mearga. Doar cu celebrele....anulatoare/rezistente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, 
M-am trezit cu eroarea "Check rear fog light" in bord. Vad ca nu se aprinde becul de ceata (cand este comutat pe ceata). 
Am reusit sa scot farul de pe portbagaj, dar nu reusesc sa am acces la becuri. Pe Youtube am observat ca la Passat CC B6 iese din spatele farului un capac din plastic (soclurile pe care se afla infipte becurile).
Dar la B7-le meu, nu farul nu are capacul respectiv. Toate indiciile ma fac sa cred ca singurul mod in care pot ajunge la becuri este, scotand geamul farului (capacul din fata a farului), dupa desfacerea celor 3 suruburi torx din colturi. 
Are cineva experienta in schimbarea becului de ceata stanga-spate, la B7?

La mine farul arata cam asa: 

rear.jpg

Modificat de Romyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai leduri.... Nu ai ce becuri sa scoți.

În general problema este de la cablaj... Problema comuna, găsești toate informațiile pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi tot apare mesaj in bord mesaj ca becul stanga de la Day light nu se aprinde. Dar el este aprins. Eroarea ba dispare ba apare. Care sa fi problema?

Becul cu probleme sau ca se misca in soclu si calculatorul detecteaza ca e ars? sau altceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara pot pune becuri cu led pe pozitii&stop si marsarier  la un passat cc 2011 fara sa am erori? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Despre Becuri [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!