Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Cred ca ai vrut sa zici mai mult de 15k.. :)

Am intrebat mai demult si raspunsurile variau, cred ca o sa ma incred in logica a ce scrie negru pe alb in cartea de service si anume doar luna si an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu. Reviziile se fac la 15.000 Km sau la un an, ce vine prima. Si eu am facut mereu 15.000 Km inainte sa fac un an de la ultima revizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, credeam ca faci mai putin km. La mine a coincis de data asta anul si 15000, in principu fac cam 20000 pe an cu golful  in mod normal(are 3 ani masina si fac a 4-a revizie).

La cati km ai mai ajuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia erau ieri, de atunci am mai facut o suta si ceva.

Ultima revizie (cea de 45.000 Km) am facut-o la 38.500 Km pentru ca depaseam kilometrii in concediu si am vrut sa raman in grafic, chiar daca masina a iesit din garantie. Implineste 3 ani in iarna.

 

post-12783-0-91116400-1374620023_thumb.j

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si timp(ala arde in mom de fata)?As tinde sa cred ca maxim o luna(avand in vedere ca in caiet se trece doar luna si anul efectuarii) dar nu sunt sigur..

Mersi

 

Am sunat ieri la Autoworld pentru programare la revizie, am intrebat acelasi lucru si mi-au spus ca 15 zile e perioada de gratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am observat ca, cureaua de distributie se schimba la fiecare 180 k asa scrie in carte,am fost la reprezentanta si mi-au zic ca este mai rezistenta cureaua si deasta,voi ce spuneti anul asta masina face 4 ani 65.000 km,parca nu-mi vine sa o schimb la 180 k adica dupa foarte multi ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ai? Si in planul meu service tot 180.000 km sunt dati pentru schimbarea distributiei. Eu iti recomand sa o schimbi cand implineste 6 ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am facut revizia de 2 ani la masina din semnatura (21k KM) la Augsburg. Filtre Mahle + Ulei Castrol 5W30 + schimbare ulei frana 620ron. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

 

Am si eu o intrebare care tine cam tot de revizii: mi-am achizitionat un vw golf 6, 1.6 tdi si vreau sa-i fac schimbul de ulei. De unde stiu ce tip de ulei este indicat pentru acest motor? Exista scrisa pe undeva aceasta informatie? Firma care produce uleiul mi-o aleg eu (am vazut ca cei de la Castrol sunt cei mai apreciati), insa exista multe tipuri de ulei ... nu am idee ce ar trebui sa folosesc. Scrie printr-o carte tehnica a masinii sau in alte documente?

Puteti sa-mi spuneti unde ar trebui sa caut o astfel de informatie?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service scrie.

Iti trebuie ulei cu norma 504/507.00.

Mergi pe 5w30.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In motorul 1.2 tsi cati litri de ulei intra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbul de ulei mi-a intrat vreo 3.4 sau 3.3 poate mai trebuie adaugat dar nici pe joja nu poti sa vezi exact ca are o forma ciudata.Nu stiu pana unde e maxim (motor 1.2 tsi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este marca de filtre cea mai recomandata? Mann, Bosch sau altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este marca de filtre cea mai recomandata? Mann, Bosch sau altele?

Pentru Golf 6 sunt bune alea care sunt bune si la Skoda si la Audi si la orice altceva.

 

Salutare am  si eu o intrebare ! Aveti idee de unde sa cumpar si eu mai ieftin jante de tabla si cauciucuri de iarna . cred ca le cumpar noi  ! Mersi ! 

Vrei sa faci revizia la G6 si nu stii de unde sa iei rotile?

 

Putem sa discutam DOAR DESPRE REVIZII SPECIFICE G6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Care este marca de filtre cea mai recomandata? Mann, Bosch sau altele?

Pentru Golf 6 sunt bune alea care sunt bune si la Skoda si la Audi si la orice altceva.

ok dar nu m-ai lamurit; care sunt cele mai bune?

poti, te rog, sa-mi recomanzi un mic top al marcilor 1-?   2-?   3-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia Mann daca vrei neaparat o marca anume.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mahle. Ai mai multe sanse sa le gasesti made in De.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Saptamana asta trebuie sa fac revizia de 3 ani, in garantie.

Avia sau Brady?

Modificat de nael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avia vezi ca au ceva promotie daca iti faci card club Avia (nu te costa ceva). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta daca nu deranjeaza chestia asta:

 

Prezenta permanenta a minim doua din cele trei elemente de identificare Avia Motors pe automobil (autocolant luneta, haion si suporti numere);

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este despre calitatea lucraturii. Pretul este apropiat (aprox 800lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stai langa masina, Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot confirma ca mie nu mi-au pus autocolantul pe luneta sau haion. Suportul la nr. mi-a fost schimbat de vreo 3 ori (diferite operatiuni prin service-urile Porsche). Nu m-a deranjat.

 

Pot confirma ca ai dreptul sa ramai langa masina pe parcursul reviziei la Avia. Calitatea lucrarii? Poate pentru ca am stat langa masina si am discutat cu cel ce lucra la masina eu ii recomand. 

 

Referitor la cardul celor de la Avia, mai ai si alte beneficii/reduceri (erau toate pe site).

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa fac un drum de Germania si totodata trebuie sa imi fac revizia la 45.000 km. A facut vreun coleg de pe forum revizia in Germania? Cat de mari sunt diferentele de ordin monetar....e mai scump/mai ieftin....merita? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!