Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

Master_Blaster

E condens care ingheata pe un senzor, nu e multa gheata dar activeaza o protectie a aerotermei ca sa nu se arda. Apa de pe parbriz are treaba cu usile care se indoaie si e o problema destul de grava la Golf 5, la 6 e in mare rezolvata problema dar eu tot as avea mare grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Azi am observat 2 lucruri legate de revizie:

1 Nu mi-au completat cartea service. :(

2 Nu au aranjat bara fata care avea o margine desprinsa din cleme si chiar mecanicul a observat asta cand masina era la receptia directa. Atunci mi-a zis nicio problema se rezolva... Mi-a luat azi 5 minute sa slabesc 3 suruburi si sa reasez bara, macar asa nu m-au mai taxat cu o suma enorma pt manopera.

Ideea e sa verificati chestiile astea marunte ca sa nu mai faceti un drum de pomana pe la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Am o curiozitate, sa presupunem ca nu facem reviziile la reprezentante si pierdem garantia desigur, pierdem si eventualele recall uri care apar uneori de la producator?(VAG in cazul nostru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pierde nimic... eu am renuntat la garantie, adica nu am mai facut ultima revizie la ei inainte sa implineasca masina 2 ani si totusi m-au rechemat in service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

ideea e ca nu as merge la nici o revizie, nici macar aia la 15 mii :lol: :lol: ca a cam intervenit ceva financiar si tre sa intind banii la maxim, economie la sange :( , revizia urmeaza in 1000 km, dar daca nu pierd eventualele recall uri ar fi ok pentru mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-as recomanda sa tii masina mai mult de 15.000 Km in Romania fara revizie (eu am facut prima la 15.000 si restul le voi face la 10.000 Km) dar na, fiecare face cum vrea!

Eventualele recall-uri nu au nici un fel de legatura cu garantia masinii asa ca poti sa stai linistit din punctul asta de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa revizie "economica" la ei daca vrei garantia,adica ulei+filtru de ulei si ai scapat cu 300-350ron.cu celelalte filtre te descurci tu.

important: zi-le sa-ti spuna dinainte pretul actiunii si nu le dai 1 leu in plus fata de ce ti-au zis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

multumesc mult, cred ca asa fac din aia economy ma gandeam initial la un 6-700 ron dar daca e in jur de 3-400 ron e mai ok, oricum sun inainte si intreb pretul

desi ma indoiesc la diesel cu filtru de patricule sa fie pretul asta.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 770 m-a costat pe mine la 2.0 Tdi cu filtru particule reviia normala la 30k. Eco nu are cum da fie tot atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va povestesc eu cum sta treaba cu reviziile astea.

Zilele trecute am fost sunat de o gagica care imi propunea sa fiu "MASINA CAPCANA" in service Porsche iar eu nu voi plati nimic cu conditia sa completez un chestionar cu tot ce au facut ei.

Am fost cu Golful la data si ora indicata de ei. S-au purtat cu mine de parca as fii fost directorul de la Porsche (verificari peste verificari, masina spalata, polisata...pupata peste tot).

Incantat de modul cum s-au purtat l-am convins si pe tata sa se duca cu Passatul lui ca chiar merita, ca nu mai e porsche-ul de alta data.

De unde, surpriza s-au purtat natural. Au luat cheia fara sa faca receptia masinii, nu au zis o ora cand va fi gata masina i-ar la sfarsit i-a dat cheia si a zis sa caute masina prin parcare ca nu are timp sa mearga la masina cu el.

Asa ca Porsche-ul e ZERO ca service si modul de a se purta cu oamenii in schimb au pretentii de service de lux la preturi.

Sa platesc 9 mil doar ca sa-mi scrie in cartea de service si sa plec dezamagit.....mai bine un service de cartier si plec multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica masina capcana? Sa le zici in chestionar daca ai fost multumit de ce au facut la masina?

Ce aiurea, evident ca s-au purtat frumos ca sa le scrii de bine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot sa cred ca ia cineva cheia fara sa faca receptia masinii. As putea sa le imput 100 de zgaraieturi ale masinii si sa-i pun sa-mi vopseasca masina pentru ca ei nu au idee in ce stare era masina cand am adus-o!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am venit si noi de la revizie 10mil si ceva schimbat toate filtrele , ulei , stergatoare , schimbat rotile de vara . Am facut si receptie personala , ne-am uitat impreuna la masina sub masina totul ok si transparent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hukk, unde ai facut revizia? Si la pretul acela a fost revizia 2? adica de 2 ani sau 30.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 3 ani, si printre schimburile obisnuite (filtre, ulei, etc.) am schimbat si lichidul de frina. Problema este ca dupa acest schimb pedala de frina este mult mai moale (trebuie sa apas mai mult pentru a frina). Schimbarea s-a facut in modul clasic (doi oameni, unul aeriseste si celalalt apasa frina). Am folosit lichid de frina ATE DOT4.

Aveti vreo idee care ar putea fi problema? cei ce la service nu stiu ce sa mai faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aerisesti pompa. Iti trebuie o interfata - exista procedura. Eu am patit pe octavia dupa ce am schimbat lichidul.

La service exista un aparat special care schimba lichidul de frana, nu era nevoie sa aerisesti clasic.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat lichidul de frana conform cartei de service (la 3 ani adica) si la PBV a costa 100 ron cu tot cu aerisit.

Pt 100 ron cred ca te joci destul de periculos cu siguranta ta cat si a celorlalti din trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca @10dennis a schimbat lichidul in service la revizie. Ma mir ca nu au avut aparat pentru asta.

Eu schimbat lichidul la 3 ani, la revizie, in service skoda cu aparatul special, si tot a trebuit sa aerisesc pompa cu procedura respectiva, pentru ca pedala nu mai tinea ca inainte. Dupa procedura totul a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia este la 1 an , noi mergem cu masina cam 7000 km pe an acum avem 14.500 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de bani ci de calitatea serviciilor prestate in service-urile autorizate; nu am mai fost la unul autorizat ca anul trecut dupa un schimb banal de filtre si ulei am stat cu masina prin service vreo trei luni; de data asta am mers la o recomandare a cuiva, dar se pare ca iar am avut "noroc"; din ce zice @KimDiesel inteleg ca este o procedura pentru aerisirea pompei (am gasit si eu ceva pe forum) - voi merge astazi la un alt service sa vedem daca stiu despre ce vorba.

Modificat de 10dennis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pentru inlocuirea unui ulei si a unui filtru pot sa merg la orice service, la partea de franare nu ma risc sa puna mana pe acolo oricine. La chestiuni serioase prefer reprezentanta. Uite si procedura: http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/absbleeding.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate atat KimDiesel cat si 10dennis. Sunt lucruri banale care service porsche da chix rau dar are si plusuri, sa recunoastem, aparatura au , cu personalul calificat stau ei prost.

Dennis, vezi ca dupa schimbul de lichid frana trebuie sa-ti faca stand de frana. Conform stas-ului in vigoare trebuie sa nu ai ineficienta mai mare de 30% la frana de urgenta si 43% la frana de mana (gasisem pe net undeva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o alta aerisire si procedura de care zicea @KimDiesel, dar totusi nimic nu s-a schimbat, in continuare cursa pedalei de frana este mai mare decat normal; voi incerca un al treilea service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cursa pedalei de franare se poate schimba si din vagcom. Era o discutie pe aici dar nu mai stiu exact unde.

Cu siguranta Albundy stie pt ca zicea ca a facut si la masina lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!