Jump to content

B6 Mananca Ulei?


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Pai groove, eu am auzit altele pe forum. In cartea masinii scrie ca e cel mai recomandat 507, dar masinuta din fabrica poate veni cu alt fel de ulei..ei or sa iti puna ulei din ala nu 507 ca asa vrei tu, desi culmea 507-le e recomandat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GRooVe

    23

  • alxrro

    14

  • Riddler

    13

  • dintzauru

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce ai zis tu nu prea se poate, pt ca eu am recomandat 507 si daca imi pun alt ulei, as putea avea probleme destul de grave.

La cei ce merg si pe ulei 505 nu e problema daca le pune 507, dar invers nu functioneaza.

E si un topic deschis pe aici referitor la treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cei 5.000 km realizati cu b6, am completat 0,75 litri.

:D

sunt curios la voi cand s-a aprins beculetul de ulei lipsa, ce cantitate a intrat?

ca mie mi-au intrat 0,75l si am pus 507.00 la 65 ron/ litru. am luat trei litri sa am ....

cineva spunea ca au intrat 0,3...? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma mie mi-a mancat pan la 15000 km aproximativ 1,5 l. Sint curios cand o incepe sa nu ma mai preocupe aceasta problema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a aprins becul la ulei intr-o sambata, pe autostrada in austria. Bineinteles ca nu am gasit fix uleiul care trebuia. Am completat cu un shell pentru tdi. Am ajuns la ploiesti cu fix 10000 km. Am schimbat uleiul si am pus mobil pentru tdi in loc de castrol. Unii zic ca ar fi mai bun si serviceul il recomanda in egala masura cu castrolul. Castrolul mai vine si din turcia...

Referitor la consumul de ulei, mi s-a aprins prima data becul la aprox 9000 Km si i-am completat cam jumate de litru. ( Batea foarte tare vantul si am pus si pe langa si din cauza asta nu stiu exact cat am pus in motor si cat pe langa). Am schimbat uleiul la 10000 si pana la 13000, cat am acum, nu a mai zis nimic. La octavia2 cu acelasi motor, a consumat la primii 15000 km cam 1,5 l, iar la urmatorii 15000, cam 1 l .

Modificat de rfo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 13.800 km cand i-am facut schimbul de ulei am completat cam 800 ml, ceea ce eu zic ca e bine.

Am folosit Castrol pt. PD.

Modificat de alxrro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15000 am fost la revizie si pana atunci am pus doar 0.75l Castrol 507. Poate si pentru ca e motorul de 1.9 TDI sa manance mai putin. Am inteles ca cele de 2.0 papa mai mult in jur de 1.5 - 2l pana la 15000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat 0.5l pe la 6500km (nu s-a aprins becu, da' era spre minim).

Dupa revizia de 15000km n-am mai completat nimic pana la cea de 30000km.

Sper ca nici pana la urmatoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am 7000 si abia am facut schimbul la 1 an ca asta a intervenit prima optiune si pana la 6000 am complectat 0.5 l de uleiSi ca o intrebare cand se aprinde "martorul de nivel minim de ulei" cam cat ulei trebuie sa complectam ca la mine nu sa aprins am pus ca am vazut ca pe joja nivelul de ulei este mai scazut si trebuia sa plec la un drum mai lung si nu vreoiam sa am probleme.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se aprinde "martorul de nivel minim de ulei" cam cat ulei trebuie sa complectam

Pana cand nivelul de ulei trece de zona hasurata de pe joja (zona intermediara)

ca la mine nu sa aprins am pus ca am vazut ca pe joja nivelul de ulei este mai scazut

Probabil daca mai asteptai un pic se aprindea.

Eu am peste 52.000 km cu masina si am completat intre schimburi cam 0,7 litri. Pana acum am facut 3 revizii, iar in mai o sa fie a 4-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am peste 77000 km si consumul constant de ulei care il am este de cca 500g la 3500 km cam oricum merg cu masina, de regula mai sportiv afara din oras turatii intre 2500-3800 rar cand scade sub 2000, si nici nu ridic joja periodic sa vad cat ulei este in motor. Cred ca de 2 ori de cand am masina am ridicat joja, in rest cum se aprinde becul opresc torn jumatate de litru si continui. Folosesc ulei mobil1 505 01, dar am mai completat si cu agip sau aral dar tot 505 01 :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am MOTOR DE 1.9tdi 105cp, 5500km cu masina si nu am completat un gram si nici nu trebuie! Nivelul pe joja e PERFECT! Sa ma bucur sau sa ma ingrijorez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciuna din cele doua variante. Sa mai astepti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tocmai ce am venit de la revizia de 45.000 km. Consilierul de service mi-a spus ca Passat-urile B6 consuma de obicei (sau e normal sa consume - nu mai tin minte) aproximativ 1,5 L ulei intre revizii.

Asa mi-a spus, asa scriu. Nu va certati cu mine. Masinuta mea aproximativ atat consuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea intre revizii consuma aprox 1,2-1,5 l de ulei. Toate astea intr-un regim sportiv de condus. Parerea mea ca cei care spun ca lor nu le consuma deloc ulei, mananca pur si simplu castane, sau fac 5000 km intr-un an, iar atunci este normal ca sa nu li se aprinda becul de atentionare pt ca ajung sa faca revizia de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am MOTOR DE 1.9tdi 105cp, 5500km cu masina si nu am completat un gram si nici nu trebuie! Nivelul pe joja e PERFECT! Sa ma bucur sau sa ma ingrijorez?

Stai linistit si eu am tot 1,9 TDI si 8000 km si nu am completat deloc (uleiul este undeva la baza superioara a zonei hasurate). Am mai avut 1,9 TDI si intre schimburi daca puneam 1l ulei si avea muuuulti km, mai pierdea si prin intercooler.....etc.

Poate motoarele de 2,0 TDI or consuma un pic mai mult. Dar pentru cine cunoaste functionarea unui motor PD nu este o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1.9 TDI. Daca intre primele 2 revizii am completat cam cate 1 litru, acum dupa a doua revizie si vreo 5000 km nu a papat deloc deloc... am vreo 35000 facuti in 2 ani cu masina si o si calc. Bag doar Euro 5 in ea. Si nu mananc castane :P.

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie imi papa cam 800 ml la 15.000 km. De fiecare data se aprinde becu din bord cu vreo 3.000km inainte de revizie si atunci completez. Ultima data mi s-a aprins dupa 3.000 de km de la revizie dar banuiesc ca baietii de la VW nu au bagat destul ulei din start. Am citit si eu si majoritatea posturilor despre acest subiect spun ca este benefic acest consum motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu toate ca mi s-a spus ca o sa manance ulei doar pana la 20000-25000 km , am 62000 km si tot mananca la fel.... 1200-1300 ml. De la service mi s-a spus acum ca v-a manca doar pana la 60-75000 km. M-am resemnat demult...v-a manca sigur mereu...dar nici nu ma mai deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REVIN : Am completat cu 1L Ulei 505.01 (luat de la benzinariile MOL), saptamana trecuta, la ~10500km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 31.000 KM. In tot timpul asta, am completat o sigura data inainte de cea de-a doua revizie(pe la 26000 km) cu 200 ml de ulei. Atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum, la 12000 km, n-am completat nimic, nivelul ramane nemiscat pe max. ca in prima zi. Avand DPF implicit uleiul este 507.00 (Castrol). Revizia e la 30000 km.

Nici urma de martor in bord, nici urma de scadere de nivel pe joja.

Rodajul este regula nr.1 de respectat. Passat-ul e condus numai afara (nu stau in Ro). Dar in cei 12000 km am facut si un drum de tara si inapoi (cu talpa pana la 180 km/h, dar numai dupa 5000 km de rodaj).

Mirc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eram curios daca se diferentiau consumurile de ulei pe tipuri de motoare

gen PD de 140CP cu si fara DPF

CR de 140 cu DPF cum se comporta?

cel de 170 vad ca i-a normal ca cel de 140(urmarisem masina lui Groove)

mai putin al lui DM76RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristibt: Nu cred ca este o regula sau vreo metoda de a diferentia consumul de ulei pe diferite tipuri de motoare. Cred ca totul este spus de manualul masinii unde sta scris: "...1l/1000 km"...Eu zic ca este vorba de stilul de condus, si bineinteles, de noroc.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!