Jump to content

B6 Mananca Ulei?


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Problema e urmatoarea: ca toate masinile consuma ulei (cele Diesel) probabil ca asa este, dar nu la toate ti se aprinde becul pentru cateva sute de ml.

Si e stresant sa mergi cu masina si sa ti se aprinda becul galben minunat pe bord spunandu-ti de ulei.

Si ridic aceeasi intrebare: De ce la Octavia 1 nu aveam acest consum???

In plus, se stie ca motoarele pe cilindru rotativ (Mazda Rx) consuma ulei mult. Stie cineva care e diferenta de consum intre Mazda Rx si motoarele noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GRooVe

    23

  • alxrro

    14

  • Riddler

    13

  • dintzauru

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

In plus, se stie ca motoarele pe cilindru rotativ (Mazda Rx) consuma ulei mult. Stie cineva care e diferenta de consum intre Mazda Rx si motoarele noastre?

Stiu pe cineva cu o Mazda RX8 la vreo 40K Km si trage mai mult de 1l la 1000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in primii 15 000 km am completat 400 ml ulei la masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in primii 15 000 km am completat 400 ml ulei la masina din semnatura.

Da sunt deacord cu tine numai ca aici era vb de Passat B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, insa vazusem un passat cu motorul de 105 CP ce papa ulei, la un mesaj dintr-o alta pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

acum, ca am intrat si eu in posesia passat-ului, pot spune ca:

in carte este precizat mare si boldat ca poate consuma ulei.

depinde de cum mergeti cu masina.

la aprox 2000 km, uleiul este tot la maxim...

ramane sa vedem la 5.000 km... dar sunt convins ca daca este acela-si stil de mers nu consuma... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut de la ultima revizie aproape 10,000 km si nu mi-a cerut inca sa completez ulei. Am mers in toata gama de viteze, de la 0 :) pina la 200, cu viteze de peste 160 circulind peste 2,000 km din cei 10,000. Iar cu viteze de 180+ am mers continuu cam minim 100 km. Astept sa vad cind imi cere sa completez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar fi mai bine sa verifici din cand in cand decat sa astepti sa-ti sune senzorul la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Passat-ul consuma mai mult la mersul in oras si mai putin la mers peste 100 constant. Mai ai rabdare putin, ca s-ar putea si la tine sa se aprinda becul galben minunat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum am completat la 7600 km cu 300 ml, ca mi s-a aprins miraculosul beculet, si ieri, la 10.500 km, am mai completat cu 200 ml, ca am verificat nivelul si mi s-a parut cam jos. Era exact la jumatatea jojei si am zis ca n-are rost sa astept sa mai scada un pic si sa ma atentioneze, mai bine ii mai pun eu un pic si stau linistit. In concluzie 500 ml de ulei completati in 10.500 km. Nu e prea rau zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Passat-ul consuma mai mult la mersul in oras si mai putin la mers peste 100 constant. Mai ai rabdare putin, ca s-ar putea si la tine sa se aprinda becul galben minunat.

ai dreptate doar daca in oras mergi mult mai turat decat la +100.

alxrro

avem acelasi motor si am avut consum putin mai mare de ulei (undeva spre 1,5l/15.000) pentru ca am cam turat-o in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a aprins becu galben cind aveam vreo 9700 km facuti de la revizie (ma asteptam sa se aprinda, mi se pare ceva normal). Am completat cu aproximativ 400 ml ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de ce se plange lumea, eu in 24 000 km am completat de 2 ori, si bine-nteles, la 15k, completat in service! Nu ma plang, chiar nu ma deranjeaza deloc. Am bidonul in portbagal la roata de rezerva, unde mai am si lichid de racire! Nu cred ca nu-si cumpara cineva passat din cauza ca ar consuma putin mai mult ulei ca altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la vreo 13000 km si am completat vreo 750ml de long life 3. Dar am mai facut si o boacana. Am fost la ai mei in Slatina si m-am apucat eu ghizdav sa completez cu ulei...evident am uitat sa strang capacul la motor pe udne pui uleiul...Mi-am dat seama de asta dupa ce am ajuns in Buc la vreo 3 zile...Motorul mi s-a murdarit ca doar a sarit uleiul in sus samd...chestia ca lumea este ca pe joja nivelul de ulei a ramas cat se poate de ok...

Cred ca pana la revizia de 15000 o sa pun si restul pana la 1Litru...

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te semnalizeaza , nu e bine sa pui! Si tot timpul cand te semnalizeaza se completeaza cate putin, cica daca e prea mult da afara! Eu tot asa mi-am pus ca ghiorghe, cat incape, si desi mi-am strans capacul calumea, tot a iesit pe langa! Cel putin asa m-au sfatuit cei de la service, sa completez cate 200 ml la nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat iti arata pe joja. Ca sunt mai multe nivele. Poti pune intre 250 si 500 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat iti arata pe joja. Ca sunt mai multe nivele. Poti pune intre 250 si 500 ml.

Azi "in sfarsit" mi s-a aprins becul. Am completat nu mai stiu la cat vreo 550 ml, si azi la 9600 am mai completat 650ml!!!!!!!!!

E adevarat ca am mers aproape toata autoastrada cu 200. Am prins astazi si 220. Se dadea unul cu un 206 cc la mine si "l-am linistit"....si cand am ajuns in Buc la OMV Belu , pac martorul de ulei....asta e....

Ma duc la Augsburg......nu se mai fabrica 505.01?????????

Dar au scos din "spate" un litru ca , cica, se da doar ptr cei ce mai au nevoie de completat... Stie cineva de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare.....cum sa nu se mai fabrice??? Cred ca ai dat peste un incepator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc la Augsburg......nu se mai fabrica 505.01?????????

Fii linistit, cel putin Castrol 505.01 se fabrica. Dar de ce nu pui 507.00? Doar asta recomanda VAG in vest...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii linistit, cel putin Castrol 505.01 se fabrica. Dar de ce nu pui 507.00? Doar asta recomanda VAG in vest...

Deci cel de la Augsburg mi-a spus ca , Castrol 505.01 nu se mai fabrica

Sa cumpar 507.00

Dar eu trebuie sa completez si nu am voie sa pun peste 505.01

La revizia de 15000 o sa le spun la PBV1 sa puna 507.00.Se poate ,nu?

Modificat de dintzauru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cel de la Augsburg mi-a spus ca , Castrol 505.01 nu se mai fabrica

Poate ca nu se mai aduce in Romania, dar asta e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu eu unde se gaseste "505.01", vis-avis de Parcul Riviera sau Parcul 23 August......sunt 2 magazine de piese auto, acolo gasiti sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un magazin...reprezentanta CASTROL langa mine aici ( Sebastian cu 13 Septembrie. ) sa vad cand ajung pe la ei sa vedem si sa ii intreb daca stiu ceva de asta...

Din cate stiu la PBN daca vrei la service nu poti sa le spui ce ulei sa iti puna...pun ce au ei si daca nu au 507 ...asta este tzeapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este adevarat. Daca trebuie iti pun 507. Nu risca sa iti puna altceva, ca...devin direct raspunzatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!