Jump to content

Octavia 3 - 1.8tsi 180hp


catalinTM

Postare recomandată

Nu am mai scris de ceva vreme...

Masina a trecut de 53000 Km si se prezinta in continuare foarte bine si fara probleme :).

De ceva vreme am inceput sa ne interesam de o alta masina cu cutie automata iar saptamana asta am plasat comanda :). 

Dupa ce am analizat mai multe oferte ne-am hotarat la Golf 7 GTD DSG + diverse optiuni, timp livrare +- 3 luni.

Am profitat de perioada de discounturi si de faptul ca am primit un pret foarte bun pe actuala masina de la dealer. 

Asa ca in Aprile o sa predau Skoda dar o sa raman in grupul VAG.

 

Inca 3 luni sa ma bucur de 1.8tsi :D.

Link către comentariu

Ce motorizare o sa fie pe Golf 7 si cum de ai renuntat la TSI dupa scandalul Dieselgate ?

Link către comentariu

A scris ca a dat comanda de un gtd. Eu stiam ca daca dai masina la buy-back, trebuie sa o predai in momentul in care faci comanda, nu cand soseste cea noua. Ce te-a facut sa renunti la octavia pt golf, pt ca diferenta de putere e si nu prea iar dimensiunile sunt mai reduse.

Link către comentariu

Da asa este, am comandat un Golf 7 gtd + dsg. 

Octavia o sa o predau la buy-back in momentul in care o sa primesc golful si pana atunci pot sa ma folosesc de ea fara limita de km.

Am ajuns la concluzia ca dimensiunile octaviei sunt prea mari pentru nevoiile noastre, asa ca am hotarat sa trecem la o clasa mai mica si vroiam o cutie automata (mai mult sotia :D).

Am avut 4 oferte ( BMW 120i automat , Audi A3 sportback 1.8tsi DSG7, GTD dsg, GTI dsg) pana la urma ne-am hotarat la GTD.

A3 nu a avut ce-a mai buna oferta si desi stiam motorul nu stiu ce sa zic de DSG7.

Dupa un test drive cu GTI-ul, a picat datorita consumului mai ridicat si faptului ca masina o sa faca undeva la 20-25k km pe an.    

La final a ramas 120i si GTD si pana la urma am ales golful. Overall ne-a placut mai mult si oferta a fost mai buna. Acum o sa vedem :D

 

In legatura cu Dieselgate, motoarele EA288 se pare ca nu sunt afectate asa ca ...

Link către comentariu

Interesanta alegere, dar tot foarte faina. Dar la buy back trebuie sa fie ceva clauze contractuale. Plus nu cumva sa ti-o loveasca cineva masina...eu mai bine l-am dat mai repede, ca ma bazam si pe banii primiti pe cea veche. GTD o sa consume mai putin...dar acea finete(data de 1.8TSI) dispare...desi cu DSG 6 nu este rea situatia :) nici cu dieselarul. Si eu am venit de pe TSI...si desi imi place TDI-ul actual, totusi mi se pare o bataie pe cap acele regenerari destul de dese ale filtrului de particule, care bineinteles intotdeauna se intampla cand ajungi acasa obosit... poti sa o intrerupi de cateva ori dar dupa un timp incepi sa simti o pierdere de putere care persista pana ce nu se regenereaza filtrul, fara intrerupere(atunci dintr-o data simiti cum isi revine in toata puterea motorul) . 

Link către comentariu

Singura chestie cu buy back e ca o sa faca o reevaluare a masinii atunci cand o predau. Deci daca cumva o sa fie implicata in accidente atunci pretul oferit o sa fie mai mic.

Si eu tot la DPF ma gandesc dar sper sa fie ok cu distantele parcurse si stilul de condus.

Am facut test drive cu gtd dsg si mi-a placut. Vibratiile si zgomotul motorului sunti o idee mai ridicate comparand cu actualul 1.8tsi.

Ce o sa fie mai ciudat e faptul ca plaja de turatii se termina mult mai repede ca la tsi :).

Modificat de catalinTM
Link către comentariu

Nu iti fa probleme de plaja de turatii. Lasa cutia sa isi faca probleme :)) oricum sujt convins ca o sa fie bomba :)

Link către comentariu

Calitatea materialelor si finisajele cum ti s-au parut comparativ cu Octavia 3? Ce dotari are in plus fata de cele de serie?

Link către comentariu

Da asa este, am comandat un Golf 7 gtd + dsg. 

Octavia o sa o predau la buy-back in momentul in care o sa primesc golful si pana atunci pot sa ma folosesc de ea fara limita de km.

Am ajuns la concluzia ca dimensiunile octaviei sunt prea mari pentru nevoiile noastre, asa ca am hotarat sa trecem la o clasa mai mica si vroiam o cutie automata (mai mult sotia :D).

Am avut 4 oferte ( BMW 120i automat , Audi A3 sportback 1.8tsi DSG7, GTD dsg, GTI dsg) pana la urma ne-am hotarat la GTD.

A3 nu a avut ce-a mai buna oferta si desi stiam motorul nu stiu ce sa zic de DSG7.

Dupa un test drive cu GTI-ul, a picat datorita consumului mai ridicat si faptului ca masina o sa faca undeva la 20-25k km pe an.    

La final a ramas 120i si GTD si pana la urma am ales golful. Overall ne-a placut mai mult si oferta a fost mai buna. Acum o sa vedem :D

 

In legatura cu Dieselgate, motoarele EA288 se pare ca nu sunt afectate asa ca ...

 

Unde ai facut drive test cu GTI, in ce oras (sau esti in afara tarii? :) ) ?? Am cautat si eu si nu am gasit nicaieri inca !

 

Edit: acum am vazut, deci esti din Timisoara. Ce tare, deci voi aveti acolo GTI pentru drive test ? In Bucuresti nu exista cica !

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

@CristiALF: Locuiesc in Luxembourg din 2014 iar aici pentru test drive oferta e foarte variata :D.

@edi1000: 

Prima impresie e ca materialele folosite si calitatea asamblarii sunt mai bune in golf GTI/GTD dar o sa pot face o comparatie mai buna dupa ce primesc masina. Nu am mers cu un golf intr-o alta echipare sa pot spune daca senzatia se pastreaza in toata gama.

Scaunele din GTD mi-au placut mai mult si sunt parca mai confortabile ca cele sport din octavia.

In golf am avut senzatia ca este orientat mai mult catre sofer (probabil si datorita consolei centrale ce este inclinata mult catre sofer comparativ cu octavia).

 

Fata de dotarile standard, care posibil sa difere de echiparea de serie din romania, am mai adaugat:

- 4 usi ( standard sunt numa 2 :))

- oglinzi exterioare incalzite, rabatabile, reglabile electric si inclinare oglinda pasager

- Climatronic

- Keyless Access + alarma

- Sistem de navigatie Discover Media

- Blind Spot + Rear cross traffic alert

- Faruri Bi-Xenon autoadaptive cu lumini de drum LED

- Faruri de ceata cu LED

- Lampi spate rosu inchis cu LED

- Front Assist , City brake, ACC

- Scaune incalzite

- Duze parbriz incalzite

- Senzori parcare fata/spate

- Privacy-glass 65%

- Cotiera fata

- Extensie garantie la 4 ani si 120k km ( standard sunt numa 2)

- Selectarea modului de conducere

 

Nu am mai luat parbriz incalzit  deoarece aici nu il folosesc. De cand m-am mutat aici pe cel de la octavia nu l-am folosit niciodata.

Vroiam sa mai adaug scaune fata cu memorie ( e mult mai confortabil cand sunt 2 persoane ce conduc aceeasi masina ) dar spre deosebire de octavia la golf nu sunt disponibile :(. 

Modificat de catalinTM
Link către comentariu

Am inteles, deci banuiam bine prima data :)

Cu siguranta in Golf vei simti plusul de calitate, pentru ca exista zic eu. Golful are si cateva chestii exact cum spunei si tu, ceva mai orientate catre sofer si mici detalii, inclusiv cadrane individuale pentru turometru/vitezometru. 

Apropos, ca esti in strainatate, acolo ai si varianta de a ramane cu 1.8 TSI pe Golf, in Germania de exemplu exista si aceasta motorizare :). Bine, tu ai spus ca te intereseaza dieselul acum pentru ca faci ceva Km / an, iar daca automat faci un pic de naveta acolo, nu vei avea probleme cu filtrul de particule. Motorizarea GTD-ului nu te va dezamagi, va fi aprox la fel de sprintena ca si benzinara, dar bineinteles nu la fel de rafinata si silentioasa :).

Link către comentariu

Din pacate nici in Luxembourg si nici in Germania nu se poate comanda 1.8tsi pe Golf. Probabil ca daca era disponibil ramaneam cu el :).

Pe octavia eu sunt foarte multumit de motor, trage bine, are reprize bune si consuma foarte putin pentru ceea ce ofera :).

Link către comentariu

Interesant :). Am vazut si eu azi ca in Germania poti sa comanzi 1.8tsi dar numai pe Alltrack. In Luxembourg nici macar pe Alltrack nu e disponibil.

Oricum sper ca 2.0 tdi de pe GTD sa fie cel putin la fel de reusit ca si 1.8tsi :D.

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

NU avea cum sa locuiasca in Romania daca i-au dat pret bun la bback :)

Felicitari pentru schimbare, dar GTD e masina de drum lung as spune.

Link către comentariu

Am primit 15.5K euro pentru masina la buyback.

Pentru mine a fost o oferta foarte buna tinand cont ca o sa predau masina in momentul in care o sa o ridic pe cea noua si in acest timp nu am limita de km.

Eu sunt multumit de pretul primit, pierderea in 2.5ani si aprox 58-60k km este de aprox 22% ceea ce nu e mult.

In legatura cu GTD-ul sper sa fie ok asta si pentu ca majoritatea drumurilor pe care le fac sunt in exterior si poate un 10 % in oras dar trafic destul de lejer.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa 2 ani si 6 luni si aprox 57k km a venit vremea sa ma despart de Octavia. Overall am fost foarte multumit de masina iar 1.8tsi este un motor foarte reusit pe care il recomand.

Saptaman asta am ridicat Golful si am facut deja ceva km cu el :). Motorul e foarte silentios pentru un diesel, imi place cutia dsg, interiorul pare foarte calitativ, tinuta de drum e mult peste octavia ce am avut-o.

 Acum astept sa ies din rodaj :) si sa mai treaca putin timp ca sa pot face o comparatie mai exacta cu fosta octavia 3. Oricum prima impresie e pozitiva.

Ca si o paranteza, am fost placut surprins de experienta avuta cu dealerul de aici. Cand am ridicat masina am primit cadou si o sticla de sampanie din partea lor ;).

 

 

 

 

 

Link către comentariu

Topicul se poate inchide. Masina a fost vanduta.

Multumesc.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!