Jump to content

Octavia 3 - 1.8tsi 180hp


catalinTM

Postare recomandată

Cool.

Cum stai cu uleiul? La a mea s-a aprins martorul de nivel de ulei la 10.000km.

Poate noul 1.8 tsi are "problema" asta rezolvata.

Link către comentariu

Cool.

Cum stai cu uleiul? La a mea s-a aprins martorul de nivel de ulei la 10.000km.

Poate noul 1.8 tsi are "problema" asta rezolvata.

 

Scuze ca intervin peste 'proprietarul' topicului. Eu am 15.000km, am verificat joja si nu pare sa fi mancat nimic

Link către comentariu

Pana acuma nu am verificat nivelul de ulei si inca nu mi s-a aprins nici un martor in bord. Sa speram ca nu o sa fie nevoie de adaugat ulei.

La vechea masina, un focus benzina din 2007, nu am pus niciodata ulei intre schimburi.

Sper sa nu incep la asta :).

Link către comentariu

Pai focusul poate ca nu avea turbina, cand ai turbina se mai duce si uleiul mai ales la forja.

Link către comentariu

Am fost sa imi ridic jantele de iarna :). Urmeaza zilele astea sa montez cauciucrile pe ele si sa le montez pe masina.

Am facut si o poza cu una dintre jante :).

In procesul de ridicare a jantelor am facut 22km in oras cu o viteza medie de 26km/h si un consum record pentru mine 7,7 l/100km :D.

 

O sa revin cu poze dupa ce montez jantele.

post-125686-0-57608800-1383742090_thumb.

post-125686-0-11638500-1383742100_thumb.

Link către comentariu
petrisor.dumitru

Nu ti-e teama ca jantele astea frumoase se vor strica de la sare si nisip ?

Link către comentariu

Parerea mea e ca o asemenea masina nu merita jante din tabla + capace.

 

(chiar daca Octavia e doar o compacta. Octavia 3 arata foarte bine si merita niste jante pe masura)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu

In legatura cu jantele, sunt model Rial Bavaro, dimensiuni 6,5J x 16, ET 46 cu gaura de centrare de 57,1. Jantele au exact aceleasi dimensiuni ca si cele cu care a venit masina deci ar trebui sa nu am nevoie de alte prezoane, inele de centrare sau alte cele. 

Eu am vrut jante tot pe 16'', pe tabla am gasit pe net la 320 ron bucata + ca un set de capace la skoda este aprox 280 ron.

Astea au fost 388 bucata, le-am luat din timisoara de la ceva magazin de tuning foarte ok din zona flavia. In alte parti pe net nu le-am gasit sub 450 ron.

Asa ca pana la urma diferenta dintre jantele de tabla cu capace + jantele de aliaj a fost nesemnificativa :). Mie mi-a placut foarte mult modelul asta, sper sa dea bine si pe masina. O sa vedem in weekend :).

Cei de la Rial zic ca jantele astea se pot folosi si iarna. Deci ar trebui sa nu fie afectate de sare,nisip si alte cele.

 

In legatura cu consumul, se pot obtine consumuri destul de mici dar depinde cat de tare apesi pe pedala de acceleratie si cat de aglomerat e orasul. In principiu eu incerc sa pastrez o viteza constanta acolo unde se poate. Nu conduc la consum dar nici nu plec primul de la semafor.

Link către comentariu
petrisor.dumitru

Pai la pretul asta.... este foarte ok. Poti sa-mi dai pe PM un numar de telefon sau un link ceva ? .... 

Link către comentariu

@TudorM: mersi. Am vazut ca ai primit masina, felicitari si sa o folosesti cu placere. Arata bine pe alb.

 

pentru cine e interesat, eu am luat jantele de aici , gasiti la contact pe site numerele de telefon. Cei de acolo au fost foarte ok ii recomand cu placere.

Link către comentariu

Le-am vazut si eu dar am oarece reticente, n-am citit impresii prea convingatoare de la posesori... Detii mai mutle informatii sau ai mers la nimereala?

Link către comentariu

Foarte frumoase jantele, foarte bun consumul, foarte frumos ca ai fost pana in Viena :) am dat follow topic ca vreau sa vad cum merge 1.8tsi ca e motorizarea pe care as fi luat-o si eu pe O3

Link către comentariu

E adevarat, pe net nu prea am gasit review-uri despre aceste jante probabil pentru ca sunt un model nou lansat in primavara din cate am inteles. Mi mi-au placut jantele, pe site-ul rial scrie ca sunt tratate cu nu stiu ce solutie si ca se pot folosi iarna asa ca le-am cumparat :).

Pe certificatul de garantie nu este trecut nimic legat de conditiile de iarna

Link către comentariu

Multumesc. Mai astept o oferta maine, daca si in asta tablele sunt aproape 300 lei, mai bine dau 380 pe astea.

Modificat de dadu
Link către comentariu

Am montant jantele cu cauciucurile de iarna pe masina.

Jantele sunt rial bavaro iar cauciucurile sunt contiwintercontact ts 850 205/55/16 91H.

Ce am observat este ca jantele rial cu cauciucurile pe ele se simt mai usoare decat cele cu care a venit masina tot pe 16''. Nu le-am cantarit dar asa am simtit cand le-am carat :D.

Eu zic ca arata bine :). Acum sa vina iarna :).

post-125686-0-11274900-1384116504_thumb.

post-125686-0-37549400-1384116511_thumb.

post-125686-0-80242700-1384116518_thumb.

post-125686-0-69641000-1384116526_thumb.

post-125686-0-04112200-1384116534_thumb.

Link către comentariu

Cu discurile alea imense, chiar arata bad ass :))

Din ce-am mai gasit pe net, aliajele VAG-ului ar cam fi, in mare parte, facute de Borbet care are drept caracteristica greutatea mare (rezistenta sau doar cost redus?) asa ca sa nu te mire ca astea sunt mai usoare. La 207 am avut jante facute de BBS care erau foarte grele.

Oricum, multumim pentru poze. Drumuri bune! :)

Link către comentariu

Chiar daca sunt 16" par putin subdimensionate pt masina. Probabil e din cauza suspensiei si faptul ca jantele stau mult in interior.

Link către comentariu

Am sunat peste tot, chiar si la importator. Jantele lipsesc si nu vin prea curand altele. Norocosule! :dry:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!