Jump to content

Octavia 3 - 1.8tsi 180hp


catalinTM

Postare recomandată

Si pe mine ma uimeste placut noul 1.8TSI pe O3. Masina are 1320 kg.

De regula merg cu 10km/h peste limita de viteza. Asta inseamna ca in ungaria, austria merg constant cu 140km/h acolo unde limitarile sunt de 130.

In germania sunt destul de multe portiuni cu limitari la 120km/h iar autostrazile sunt destul de circulate deci exclus sa poti sa mergi 100km constant cu 200km/h.

Acolo unde a permis traficul si nu erau limitari am mers cum am descris in postul de mai sus. Unde erau limitari le-am respectat.

Ca si fapt divers pe o portiune de cam 300 km in germania unde am avut o medie de viteza de ~130km/h si consumul mediu a fost 7,3 parca.

Eu am si roti pe 16 si asta posibil sa mai scada consumul cu ~0.5.

Daca imi aduc bine aminte la mers constant pe autostrada fara urcari/coborari, la 140km/h consumu instant este cam 7.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina a facut 1an si 20200 km. Ieri am facut prima revizie cu schimb ulei si filtre (ulei, aer,polen). Filtrul de benzina este in rezervor asa ca nu necesita schimbare. Din ce am inteles de la service masina nu a cerut nici un upate de soft.

Masina se prezinta foarte bine si pot sa recomand noul motor 1.8tsi oricui doreste un motor cu ceva valente sportive si un consum decent.

Link către comentariu

Am folosit Castrol Edge Professional LL 3 5w30 pe care l-am cumparat eu de la un alt magazin. La reprezentanta era mult mai scump. Asa ca pana la urma revizia completa ma dus la ~850 ron.

Modificat de catalinTM
Link către comentariu

Cum naiba asa mult? Pe mine cu ulei de la reprezentanta si cu toate filtrele ( minus cel de benzina si aer) m-a costat ~600 lei.

Link către comentariu

Pai nu stiu ce sa zic. Eu am dat 300 ron pe ulei (6 litri). Iar restul (manopera, filtru aer,polen,ulei) la procar aprox 500 ron.

Link către comentariu

Colegul acuma a facut schimbul de ulei de un an de cand are masina, insa cred ca s'a referit ca acuma a luat ulei LongLife, ce indica un schimb in urmatorii 2(doi) ani... Eu asta am inteles.

Urarile mele pentru masina si motor, am fost doar pasager in una asemanatoare, si chiar am fost placut surprins, si de ea in sine, si de motor.

Sa te plimbe sanatos si cu zambetul pe buze !

Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

Am ales Long Life pentru ca pot sa merg cu el ~30k km, distanta pe care cel mai probabil o sa o fac intr-un an. Deci desi este ulei LL, schimbul o sa fie facut la un an :).

Link către comentariu
  • 4 months later...

Nu am mai scris de ceva vreme pe forum asa ca am zis sa adaug ceva noutati.

In urma cu 5 luni de zile m-am mutat in Luxembourg asa ca masina vede numai drumuri bune :) acuma.

In prezent masina a ajuns la 34000 Km si se prezinta foarte bine. Sunt in continuare multumit de ea.

Imi pare totusi rau ca nu am ales si navigatia (macar Amundsen) cand am comandat masina. Era mai confortabil de folosit decat telefonul :).

Parca ar fi mers si suspensia sport se simte parca prea mult body roll decat imi place atunci cand mergi putin mai tare pe drumuri virajate :).

 

Consumul este ok, long term (~4000 Km) cu viteza medie 68km/h este de 6,8l/100. Asta implica mers pe autostrada (Luxembourg, Germania, Fanta) + oras + drumuri nationale.

Daca mergi numai pe drumuri nationale, unde toata lume respecta limitele de viteza, consumul scade catre 5,2-5,4 l/100 :). Oricum in momentul in care intri in Germania si consumul creste in functie de talpa :).

 

Urmeaza in urmatoarele luni sa o inmatriculez aici. O sa vedem cum o sa fie .

Modificat de catalinTM
Link către comentariu

Hmmm felicitari ptr mutare suntem vecini la cateva sute de km !

Da e utila o navigatie OEM cand umblii mult pe drumuri necunoscute, dar sincer cele de pe VAG lasa de dorit, de fapt mai toate au lacune mari de la harti vechi sau doar ptr vestul Europei pana la lipsa unor informatii de baza cum ar fi camerele fixe.

Dar poti sa faci oricand un retrofit cred nu ?

Link către comentariu

Momentan pe platforma asta (MQB) cam greu cu retrofit pe partea de multimedia. Din cate stiu nu a reusit nimeni sa faca momentan. Sunt ceva variante aftermarket dar...

Oricum am inceput sa cunosc zona asa ca am nevoie de navigatie mai rar :). O sa vad pe parcurs :)...

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina a trecut de 38000 de km si merge in continuare foarte bine.

Intre timp a primit si numere de Luxembourg  :D.

Ca sa o inmatriculez aici a trebuit sa trec si printr-un control de gen ITP unde au verificat inclusiv ca stroptioarele de parbriz functioneaza si ca farurile nu bat dupa avioane  :D .

In rest benzina si drumuri bune.

post-125686-0-11429500-1429474911_thumb.

post-125686-0-11164000-1429474918_thumb.

post-125686-0-72729300-1429474924_thumb.

post-125686-0-89829400-1429474939_thumb.

Link către comentariu

Te-au obligat ei s-o inmatriculezi sau din proprie initiativa?

Link către comentariu

Nu m-a obligat nimeni dar am preferat sa platesc asigurari aici si sa stiu ca daca e ceva nu trebuie sa ma intorc in romania sa repar masina :).

Oricum legal in 6 luni de cand te muti intr-o alta tara trebuie sa iti inmatriculezi si masina acolo.

Modificat de catalinTM
Link către comentariu

Foarte bune "numerele" pentru motorizarea de sub capota si ritmul de reprize.

 

Da foarte bine culoarea pe Octavia, am observat si eu acu vreo 2 saptamani una in trafic, si mi-a atras atentia, insa cand am vazuto in parcare, era mult mai "cheala" fata de a ta :)

 

Drumuri lungi si numa bine, si eu as fi inmatriculat in alta tara daca nu mai era in Ro. Dai un ban dar si stai in "fata", alt customer care ;)

 

Saptamana faina^^

Link către comentariu

Asigurarile (obligatorie + casco) sunt mai scumpe ca in romania dar acopera mult mai multe ca si in RO.

Oricum am reusit sa imi transfer clasa Bonus din romania asa ca am primit si un discount destul de consistent aici  :D.

 

@ToniM: Mersi !

Link către comentariu

Asa e. In Irlanda pe casco+rca cum ar veni, cu transferul de no claim bonus din Romania, platesc cam cu 40% mai putin decat plateam in Romania.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Un mic update. Masina are in prezent 46000 Km si 2 ani de la achizitie :).

Saptaman trecuta i-am facut revizia + schimb de ulei si filtre (ulei, aer, polen). Totul a durat aproximativ 1 ora si 45 de minute.

Cu ocazia asta am aflat ca cei 4 ani de garantie sunt valabili in toata Europa nu numai in Romania :).

Link către comentariu

Vopseaua se prezinta foarte bine.

Se vad cateva urme pe capota si bara fata lasate de pietricelele de pe autostrada dar nimic iesit din comun.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!