Jump to content

Octavia 3 - 1.8tsi 180hp


catalinTM

Postare recomandată

naspa ca nu mai au jante :(.

Azi de dimineata, mai adormit, mai cu capul in nori  :(, am luat o bordura in parcare si am zgariat janta de pe spate si am ciupit un pic mai mult si cauciucul :(.

Janta eu zic ca e ok, dar cauciucul nu stiu daca sa-l schimb sau nu. Peretele lateral e destul de ciupit, cam 2-3mm adancime si cam 3 cm lungime.

Cauciucul nu a facut galma si am mers de atunci cam 20km.

Am intrebat si la o vulcanizare si cica "merge domne, nu tre schimbat ! poti sa mergi si cu 300km/h cu el." dar nu stiu daca sa ma risc sau nu. In oras nu am treaba dar o sa mai ies din tara si atunci parca...

Voi ce ziceti ? trebuie sa-l schimb ? sau merge si asa ?

post-125686-0-72370500-1384192725_thumb.

Link către comentariu

Nu este asa adanc,daca este afectata plasa(armatura) apare galma ,daca nu este O.K.Daca te roade schimba-l cu rezerva.

Link către comentariu

Nu pot sa-l schimb cu rezerva pentru ca asta e cauciuc de iarna iar pe rezerva e cauciuc de vara.

Daca hotarasc sa-l schimb, trebuie sa cumpar altu nou. Si cauciucul asta e nou :), numa ce l-am cumparat, are 100km :( dar asta e. 

Inca ma documentez sa vad daca sa-l schimb sau nu.

Link către comentariu

Avand in vedere ca este nou nu cred ca are sens sa il schimbi, iar pt linistea ta mergi la o vulcanizare si pune un petec de calitate pe interior, ar trebui sa ajute.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Eu zic sa stai linistit ca nu a ajuns la structura de rezistenta si atata timp cat nu face galma esti safe (e bine oricum ca este cel de pe spate).

Link către comentariu

Nu are rost sa pui nici un petec pe spate. E ca si cum ar fi ros soarecii putin. Cum zis si colegii, nu pare sa fie afectata rasnforsarea. In tii pe spate, si ai grija sa nu ajunga pe fata. Dar, raspunderea pana la urma tu ti-o asumi, si ramane sa iei decizia care te linisteste. Poate poti sa il dai la schimb si iei altul nou + o dif :)

Link către comentariu

Cum te descurci cu jantele? Desi trebuiau sa vina in cca 2 saptamani, le-au primit azi la un pret de 380 lei. Uitandu-ma mai bine la ele, a cam inceput sa-mi fie putin frica de spitele alea subtiri, apar cam multe gropi iarna. 

Link către comentariu

Jantele sunt ok mai ales daca a rezistat la contactul pe care l-a avut cu bordura.

In alta ordine de idei, am comandat un nou cauciuc sa il schimb pe cel ciupit pe lateral :).

Cauciucul lovit vreau sa-l vand. Daca e interesat careva.... pret bun :). Starea cauciucului se vede in poza de mai sus, nu are galma, e nou:), inca e pe masina. Pentru cine mergem doar in oras eu zica ca il poate folosi

Link către comentariu

Le-am montat si eu pe ale mele azi. Ai ideede unde am putea face rost de capacele pt ele? La mine nu s-au potrivit.

Link către comentariu

La mine au venit cu capacele RIAL. Eu le-am lasat pe alea si se potrivesc fara probleme.

Link către comentariu

Am schimbat cauciucul asa ca vechiul cauciuc este la vanzare daca e cineva interesat. Am vrut sa fac un topic in zona vanzari dar nu am dreptul inca :(.

Cauciucul se poate vedea in ceva poze mai sus unde este descrisa si intalnirea lui cu bordura.

Este vorba de un cauciuc contiwintercontact TS850  205/55/r16 91H. Cauciucul are aprox 300km, DOT 38 13, nu are galma. De la intalnirea cu bordura am mai circula aprox 200km cu cauciucul pana cand l-am schimbat azi. 

Pentru mai multe informatii ma puteti contacta pe PM sa nu facem din topicul asta unul de vanzari :).

Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu am mai scris de ceva vreme. Intre timp masina a ajuns la aprox 4700km si motorul trage din ce in ce mai bine :).

Ma declar foarte multumit de masina mai ales ca reuseste sa ma surprinda placut cam la fiecare drum mai lung :).

Am facut un drum Severin-Timisoara cu un consum record de 5,6 l/100Km :). Mers destul de alert cu depasiri multe dar nu hazardate. 

 

La dus catre Severin nu mai retin exact cat a fost consumul, cred ca undeva la 6,6 l/100km.

 

Sarbatori fericite !!!

 

post-125686-0-41020400-1388334194_thumb.

post-125686-0-55809500-1388334202_thumb.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina a ajuns la 10 000 Km. In principiul motorul face toti banii :). Mai sunt lufturi minore care pe mine unul ma fac sa cred ca skoda ofera o calitate indoielnica a materialelor si a imbinarilor interioare/exterioare pentru suma asta de bani. Am observat ca uneori spalatorul dreapta nu se retrage complet, a trebuit sa il ajut cu mana :). Manerul interior(cel de care tragi cand inchizi usa) de pe usa din fata a pasagerului prezinta un luft mare la imbinarea celor doua parti componente din plastic. Am fost de 2 ori la Procar sa rezolve, am crezut ca nu a fost montat corect, dar degeaba. O sa incerc sa le cer sa il schimbe pe garantie.

Vopseaua nu imi inspira incredere. Am observat o urma de pietricica pe aripa fata, aproape de far, unde vopseaua a sarit ( cam 3-4mm) nu stiu daca e normal sau nu dar pe masina anterioara nu am vazut asa ceva in 4 ani de utilizare. O sa intreb la dealer daca e motiv de garantie sau nu. Oricum am inteles ca se gasesc ceva creioane corectoare la dealer, o sa vad.

 

In rest, motorul este foarte fain si mai indulceste gustul amar lasat de calitatea pe alocuri indoielnica a masinii. Am fost la ski in austria 3 persoane adulte cu bagajele aferente + echipament schi. Masina s-a comportat foarte bine, motorul a tras foarte bine si nu am simtiti ca masina era incarcata.

Si la dus si la intors am prins vant foarte puternic si am ramas placut surprins de cat de putin s-a simtit asta in masina si in traiectoria acesteia.  Am consumat pe 2100 km (1800km austostrada) 139 L de benzina. La intors computerul de bord arata un consum de 6,3l/100km cu o viteza medie de 92km/l ( am prins stau cam 60-70 km unde s-a mers doar cu viteza 1-2, asta a dus la o medie asa mica). Pe autostrada am mers constant intre 140-150 km/h acolo unde nu erau limitari iar in germania acolo unde a permis traficul am urcat pana ~200km/h. 

Din pacate am facut poza doar la intoarcere. La dus consumul a fost mai mare ( cred ca undeva la 6,7 - 6,8 l/100km).

 

PS: Felicitari celor ce au avut rabdare sa citeasca pana la final :)

post-125686-0-89022400-1394994891_thumb.

Link către comentariu

Foarte bun intr-adevar.

 

Eu la o medie asemanatoare de viteza am avut cam 7.1-7.2% prin Europa (3000Km)

Link către comentariu
bbogdanmircea

Felicitari ptr consum! Motorul pare a fi excelent intr-adevar. Cu finisajele cred ca te obisnuiesti si nu-ti mai pasa atata timp cat motorul merge bine si nu ai alte pb.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu

E normal sa iti sara vopseaua. Nu se mai vopseste ca alta data. Eu nu mai ma mir avand in vedere cate seturi de retus vopsea oe vindem la magazin. In special gama Vag

Vopselurile eco.....bleah. :(

Modificat de colin
Link către comentariu
  • 3 months later...

Masina a trecut de 15000 km si imi place din ce in ce mai mult :). Am facut un drum romania - germania ( aprox 2500km) unde am avut ocazia sa vad cum se prezinta la viteze ridicate.

Pot sa zic ca mi-a placut foarte mult faptul ca masina urca destul de usor de la 160 pana spre 220 dupa care urca putin mai relaxat :) catre 240 :). 

La viteze ridicate masina este stabila dar parca la viteze de peste 210 am simtit lipsa suspensiilor sport si a unor cauciucuri mai late mai ales ca batea vantul destul de tare prin germania. 

La viteze de peste 190-200 zgomotul exterior(vant, roti) isi face simtita prezenta in habitaclu mai mult decat mi-as fi dorit. 

Pe cei 2500 km am avut un consum de 6.6, zic eu foarte bun avand in vedere ca in germania am mers constant intre 150-210 cu varfuri de 240. In ungaria, austria am mers constant 140. Am fost 2 persoane cu bagajele aferente.

 

Am atasat si 2 poze, una cu long term (romania-germania si retur) si una since start pentru germania - romania.

 

 

post-125686-0-65314100-1403633637_thumb.

post-125686-0-45606800-1403633655_thumb.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Pretty amazing consumul la asa viteze si asa motor. Foarte reusit acest 1.8 TSI.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu

senzatie consumul,serios!!! am scos 6,2% acum 3 sapt pe acelasi traseu,cu un passat 2.0TDI PD,acelasi regim de mers ca si tine.

Cu 2.0TFSI al meu nu scap fara 8-9% in conditiile date :)

 

Nu stiu cum de ai consumul asa mic,ce greutate are masina?

 

Am mers cu un 1.8TSI,pe pilot automat la 80 km/h avea 5,8 - 6% instant, la 130-140 avea 8%

 

Esti sigur ca ai mers cu vitezele mentionate? Desi media asa ar spune :P Ai avut cam 1100 de km de autostrada TUR, 1100 RETUR, cred ca ai mers cu viteze de 115-120 maxim autostrada,rareori varfuri pe distante foarte mici :)

Modificat de golfix
Link către comentariu

Cam asa sunt consumurile golfix@ la 1.8 TSI-ul de 160 CP (modelul vechi (si jante pe 17").

 

Eu am vechiul 1.8 TSi si pe autostrada la 120 km/h (pe bord) am fix 7%. (si aici ma refer la o viteza medie de ~115 km/h pe cateva sute de km)

 

Am notate consumurile cand am venit pana in Irlanda.

 

Viena - Frankfurt:

Distanta: 710 Km
V.medie: 98 km/h
Consum: 7.5%

 

Frankfurt - Cherbourg (Franta):

Distanta: 935 Km
V.medie:  96 km/h
Consum: 7.2%

 

(am mers in limitele legale, pe tempomat si am prins si 2 accidente pe autostrada unde am stat cam o ora la fiecare si au scazut mult viteza medie)

 

Noul 1.8 TSi 180CP are cuplu pe o plaja de turatii mai mare (cuplul maxim de la 1250RPM) si are atat injectie directa cat si indirecta.

 

Pe o masina ca Octavia de 1300kg este ideal atat din punct de vedere al consumului, cat si al performantelor.

Modificat de iwolffy
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!