Jump to content

C3Z@R CJ
 Share

Postare recomandată

Eu spun de telecabina pestera-babele. Nu este asa agomerata ca cea din valea prahovei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    10

  • Cristian

    6

  • mad_kat

    6

  • C3Z@R CJ

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prima parte pana la bifurcatie > http://www.youtube.com/watch?v=GxDsQkm5Ljc&feature=youtu.be ...avea si ceva muzica frumoasa dar a pus youtube mute ptr ca era sub copyright :(

 

Am atins 60-70kmh, cu un maxim de 73kmh parca !

 

PS : Urmeaza si partea 2

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, asta se intampla cand nu pregatesti terasamentele suficient de bine si cand nu drenezi apele din versanti !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am parcurs sambata 21.09.2013 o parte din Transbucegi si imprejurimi.

Am plecat din Sinaia spre Targoviste, am intrat catre Cabana Cuibu Dorului, pe care am lasat-o in dreapta si am urcat pana la Cabana Dichiu.

Foarte frumos pana aici. Traficul a fost foarte putin, asa ca am putut savura peisajul.

Era cat p-aci sa ma loveasca, totusi, ... un biciclist care cobora in MARE viteza serpentinele. Dar am parcurs traseul in regim de siguranta maxima si astfel am evitat totusi o posibila nenorocire! Deh! Ce sa-i faci, unii poarta casca, doar ca sa nu le ploua in gat. In fine revenim.

De la Dichiu, nu am mers catre Babele, ci catre Bolboci, Padina, Pestera.

EXTRAORDINAR peisajul!

Fiind un forum auto, nu insist cu descrierile zonelor vizitate, va las pe voi sa (re)descoperiti obiectivele turistice din zona; drept pentru care ma rezum la informatii despre traseu.

Drum Asfaltat pana la Dichiu, drum forestier pana la Lacul Bolboci. Pe langa Lac este asfalt, apoi de la Padina iar drum forestier pana la Pestera, dar nimic nu pune probleme de parcurgere a intregului traseu, poate doar o ploaie torentiala sau o ninsoare.

Am parcurs ruta cu doua masini: Roomster 2012 si Superb 2013 (Ce sa-i faci? Tot VAG! ;) ). Am vazut prin zona si masini cu garda mai joasa, deci se poate ajunge!

Va urez drum bun, dar totusi atentie la vreme si la siguranta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cineva de pe forum "vinovat" de acest cadru?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=188435208002205&set=a.168259026686490.1073741828.159135960932130&type=1&theater

Pentru moderatori: Nu este reclama, decat la frumusetile Romaniei. Si nu ma refer doar la CC! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Asadar, dupa tot ce-am citit in acest topic, am tras concluzia ca se poate ajunge cu masina intreaga pana la Pestera,prin Bolboci,Padina si in final, Pestera!... Dorind sa fac acest traseu vineri, vreau sa ma asigur ca este posibil sa ajung pana la Pestera cu masina si sa-i intreb inca odata pe cei care au strabatut acest drum,daca il pot parcurge cu un Logan.E mai greu decat drumul dinspre Cioplea spre Susai?...Adica vreau sa stiu daca sa ma astept la o adevarata aventura sau nu!...;)

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate merge linistit cu Loganul, nu trebuie decat sa ai grija  la pietre/bolovani, drumul e forestier. Am facut drumul acesta cu un Ford Focus fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian,

Multumesc pentru informatie!;)

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o ultima intrebare:cati kilometri sunt de la Cuibul Dorului pana la Pestera si cat timp iti ia sa parcurgi acest traseu?... Ma intereseaza foarte mult acest aspect ca sa nu ma prinda noaptea pe drum.

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal distanta o parcurgi in jumatate de ora, nu sunt mai mult de 5-7 km, daca tin minte corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Cuibul dorului ai 5-7 km abia pana pe Dichiu la bifurcatie. Apoi pana la pestera cel putin inca pe atata, si nu stiu pana unde este asfaltat de la intersectie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am incurcat lucrurile. De la Cabana Dichiu sunt 5-7 km de drum forestier pana la Pestera. E asfaltat drumul care merge spre Babele.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e asfaltata o portiune ...pana a ajunge la lac,dupa Dichiu, se face dreapta si ocolesti lacul prin dreapta si nu prin stanga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru indrumari!!!;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am fost pe acolo, eu de obicei o iau prin stanga lacului, imi place mai mult traseul. Cat de mult e asfaltat si cat e de bun asfaltul?

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece cunosc foarte bine administratia Parcului Bucegi, niste oameni extraordinari, care locuiesc in Sinaia, mi-au spus ca se duc tratative de a uni acest drum cu zona Moieciu.Se doreste revitalizarea zonei Moieciu care nu prea are alternative pentru turisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se va face asta? Intre Moeciu de Sus si Bolboci e un munte de 2000 metri altitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vor folosi drumurile forestiere din zona, care isi vor schimba destinatia.Problema este ca acolo avem regim de arie protejata, care are niste cerinte.Probabil va fi un anumit fel de trafic (restrictionat pentru masini peste un tonaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, daca se va face asta, se va strica si mai rau zona. Specimenele de oameni care merg in weekend la Moeciu vor ajunge sa polueze la propriu si la figurat zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m am super distrat pe drumul ala, acolo am pus la treaba suspensia de sline, dar cred ca turbina a avut de suferit, accelerari puternice in viteza a 2 si a 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minunat a fost drumul!... Si spre Piatra Arsa si spre Bolboci si Pestera...Si am fost uimit sa constat ca este fooarte putin frecventat.Sunt foarte putine masini prin zona,cel putin asa a fost ieri,cand a fost o adevarata zi de vara in noiembrie... Cred ca multa lume inca nu stie ca drumul acesta a fost modernizat...

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!