Jump to content

Golf 1.4 TSI (122CP) sau Octavia 2 1.8TSI?


alex_agape94
 Share

Postare recomandată

La 2.0TDi CR doar un singur cod motor a avut probleme cu injectoarele care s-au schimbat gratis. In rest nu au fost si sunt multe CR-uri cu destui km.

De 1.6TDi nu am auzit multe de rau, iar pentru consum este excelent.

 

L.E.: Asa e, ce rupti sunt astia de la Weltauto afisand mereu pretul fara TVA in cautari. Stiam ca mai nou sunt obligati sa afiseze preturile cu TVA.

Asa ajunge la 17.400. Era suspect de ieftina oricum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex_agape94

    67

  • Rave

    25

  • The_Ego

    25

  • prunaionutz

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ala nu e 14.000, e 14.000 fara TVA ceea ce duce pretul mult, mult prea sus.

In rest este foarte bine dotata masina. 

Aa, sincer nu m-am uitat...Mi-a luat ochii felul in care arata masina aia.

La 2.0TDi CR doar un singur cod motor a avut probleme cu injectoarele care s-au schimbat gratis. In rest nu au fost si sunt multe CR-uri cu destui km.

De 1.6TDi nu am auzit multe de rau, iar pentru consum este excelent.

 

L.E.: Asa e, ce aiurea sunt astia de la Weltauto afisand mereu pretul fara TVA in cautari. Asa ajunge la 17.400. Era suspect de ieftina oricum.

Pai atunci e bine. Sa zicem ca as lua in calcul si o varianta cu acest 1.6 TDI, insa doar daca este absolut imbatabila in fata benzinarei. :)

In mare parte m-am lamurit. Va multumesc foarte mult pentru ajutor, m-ati ajutat sa ma hotarasc. Cu siguranta G6 este cea potrivita pentru mine. Mai trebuie doar sa decid care din ele, sa gasesc o oferta buna din toate cele existente (asta e frumusetea la VW, gasesti SH o duzina si ai de unde alege).

As zice ca topicul asta e cam solved, insa il putem lasa deschis, in caz ca mai vor si altii sa citeasca si sa se informeze.

Inca ceva. G6 are suspensie independenta pe spate la toate modelele? Citisem intr-o revista a TopGear ca G7 are independenta pe spate doar la anumite motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G6 da, are independenta pe toate motorizarile! La fel si G5, Octavia 2 pre si post face-lift, Seat Leon (ai putea sa te uiti si la un Leon, btw) etc

LE: si in locul Golfului ala Shine diesel (desi este absolut genial configurat) eu mi-as lua asta

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G6 da, are independenta pe toate motorizarile! La fel si G5, Octavia 2 pre si post face-lift, Seat Leon (ai putea sa te uiti si la un Leon, btw) etc

Legat de Seat Leon, nu prea agreez formele alea rotunjite si cand stau langa ea am senzatia ca e MPV-ish, si nu imi place deloc. Plus ca interiorul e mai slab ca la Golf(ca si design si materiale).

Am gasit un Golf foarte bine dotat cu motorul de 1.6 FSI. Cu el ce e? E de generatie mai veche? E aspirat?

Modificat de alex_agape94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1.6 e aspirat, a fost inlocuit de 1.2 TSI pentru ca cel din urma are acceasi putere, mai mult cuplu si consum/taxe mai mici. In schimb e un motor foarte vechi si foarte simplu, nu se prea pot strica multe la el. Era unul dintre cele mai fiabile de la VW inainte sa fie inlocuit. :)

Link-ul nu merge :(

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actually 1.6FSi-ul are 115cp si a fost inlocuit de 1.4TSI (TFSI), iar 1.6 MPI a fost inlocuit de 1.2TSi.

 

Vezi ca in link este un Smart.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1.6 e aspirat, a fost inlocuit de 1.2 TSI pentru ca cel din urma are acceasi putere, mai mult cuplu si consum/taxe mai mici. In schimb e un motor foarte vechi si foarte simplu, nu se prea pot strica multe la el. Era unul dintre cele mai fiabile de la VW inainte sa fie inlocuit. :)

Link-ul nu merge :(

Here. Acum ar trebui sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 MPI nu a existat impreuna cu 1.6 FSI pe acelasi model la vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost 1.6FSI pe G5 inlocuit cu 1.4tsi si pe G6 a fost o perioada 1.6mpi inlocuit de 1.2tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost 1.6FSI pe G5 inlocuit cu 1.4tsi si pe G6 a fost o perioada 1.6mpi inlocuit de 1.2tsi.

Ai dreptate. Cel din link este MPI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, arata bine masina. Motorul e ok, mai fiabil decat ambele TSI-uri si se si misca decent. Singura problema e ca tinde sa fie mai gurmand si asta tinde sa nu merite.

Adica... ai consum de 1.4 TSI pentru performante mai slabe decat ale 1.2 TSI-ului. Daca esti ok cu asta atunci chiar e ok masina! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, daca sunt variante mai economice si mai zvelte decat MPI-ul, chiar ca nu merita. Intr-adevar, neavand turbina este mult mai fiabil, in teorie, insa nu prea imi surade sa ma rog de masina sa accelereze atunci cand am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te rogi de ea, adica de mers merge decent, doar ca papa mai multa benzina la acelasi stil de mers decat 1.2 TSI-ul, si e pacat pentru ca nici nu are cuplul 1.2 TSI-ului.

Cea mai buna alegere e 1.4 TSI-ul. E cam cel mai ok all-rounder si consuma decent pentru performantele lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uau ce am gasit. Intr-adevar depaseste bugetul cu destul de mult, dar sa zicem ca mai pot face rost de 1000 euro de la ai mei. E superba asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi arata niciun link ce trebuie. Acum zice de un Golf 4 de 4300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu-mi arata niciun link ce trebuie. Acum zice de un Golf 4 de 4300.

WTF ? acum am incercat link-ul si arata ce trebuie

 

http://vtp.volkswagen.de/vwdegwb/controller.do?act=offer&sid=2&tab=&selfAction=&tab2=&tab3=&idx=&page=&v=0&show=&notepad=&ixList=6&ts=&sortBy=&sortOrder=U&sagentid=-1&lines=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nici eu nu vad corect. Vezi ca in dreapta jos ai un buton cu "Create pdf", da link-ul de la pdf-ul creat sau salveaza-l si urca-l aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit-o si pe mobile.de Aici Daca nici asta nu merge...nu stiu:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scump sincer... Si ca parere strict personala, nu-ti lua piele!

Am avut masina cu interiorr de piele si oricat de bine ar arata nu e deloc practica. Eu m-am jurat ca nu mai iau piele daca nu sunt scaunele ventilate, si asa ceva nun gasesti pe Golf :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar asa de rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piele si navi cred ca sunt optiuni de care te-ai putea lipsi si care cresc pretul de achizitie al masinii.

 

Pielea in sine ii dau un aer premium, dar trebuie sa fie intretinuta, iar la 90.000km sigur are semne de oboseala. O nuanta asa deschisa este pretentioasa si se vede orice murdarie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara se incalzeste foarte mult, iarna ramane foarte rece (chiar si daca ai incalzire), este ceva mai greu de intretinut (mai ales asta deschisa la culoare) - trebuie periodic curatata/tratata altfel se face urata (mizerie, cute etc.). O sa stai tot timpul atent si cu gura pe pasageri si nu scape nimic pe ea, grija la capse de blugi sa nu o rupa etc. E prea mare chinul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piele si navi cred ca sunt optiuni de care te-ai putea lipsi si care cresc pretul de achizitie al masinii.

 

Pielea in sine ii dau un aer premium, dar trebuie sa fie intretinuta, iar la 90.000km sigur are semne de oboseala. O nuanta asa deschisa este pretentioasa si se vede orice murdarie.

Poate ai dreptate:) Arata asa de bine cu piele, dar acum ma gandesc ca vara transpiri de innebunesti. Asa e;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu cu pielea....   Arata foarte bine (Combi-ul meu din 2001 are tapiterie de piele bleumarin - in ton cu bleumarinul caroseriei) dar e chin sa mergi cu ea vara. Transpiri foarte rau.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vara este tortura cu pielea, mai ales pe o masina cu o vopsea neagra/albastru inchis. Dar eu mi-as lua piele si a doua oara, fara sa stau pe ganduri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!