Jump to content

Jetta VI - Sfaturi achizitie (masina noua)


Hayate
 Share

Postare recomandată

ONZE , m-am gandit si eu sa cumpar acel jetta hybrid .

iti recomand ""sa te mai gandesti"""!

 

vw-jetta-406112395-540x405_528a460883.jp

Limousine, Gebrauchtwagen Ausstattung
Ausstattung
  • Alufelgen
  • Beifahrerairbag
  • Bordcomputer
  • ESP
  • Elektr. Fensterheber
  • Elektr. Seitenspiegel
  • Fahrerairbag
  • Isofix
  • Katalysator
  • Klimaanlage
  • Klimaautomatik
  • Nebelscheinwerfer
  • Schiebedach
  • Seitenairbags
  • Sportfahrwerk
  • Sportsitze
  • Start-/Stop-Automatik
  • Tagfahrlicht
  • Tuning/Sportpaket
  • Wegfahrsperre
  • Xenon-Scheinwerfer
  • Zentralverriegelung
Fahrerassistenz
  • ABS
  • Einparkhilfe
  • Kurvenlicht
  • Lichtsensor
  • Regensensor
  • Servolenkung
  • Tempomat
  • Traktionskontrolle
Fahrzeugdetails
  • Nichtraucher-Fahrzeug
  • Scheckheft gepflegt
Radio, Audio, Kommunikation
  • Bluetooth
  • CD
  • Freisprecheinrichtung
  • MP3-Schnittstelle
  • Multifunktionslenkrad
  • Navigationssystem
  • Tuner/Radio
Weitere Details Farbe Schwarz Metallic Herstellerfarbbezeichnung Deep black perleffekt Farbe der Innenausstattung schwarz Innenausstattung Stoff Hubraum 1395 ccm Sitzplätze 5 Anzahl der Fahrzeughalter 1 TÜV/HU April 2017 Türen 4/5 Beschreibung

Herzlich willkommen bei den Angeboten von NL Cars!

  • Standort:
  • Euregioweg 235
  • 7532 SM Enschede Niederlande
  • Mit folgende Ausstattung:

1. Hand, Schwarz Metallic, Schwarz Stoff von innen, EZ.: 02-04-2013, 160.149 Km,

 

 

dupa cautari detaliate am gasit mai multe informatii despre masina ...si anume numarul de km la data cumpararii din Olanda : 160149

http://www.stadtlist.de/kleinanzeigen/fahrzeuge/autos/58022025-volkswagen-jetta-highline-hybrid-14-tsi-s-dachxenonnavi.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa nu fiu uimit: An 2014 - 160000 Km.  :)

Modificat de HondaHornet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult, banuiam ...erau 2 tipi tineri si plini de tupeu ( obraznici chiar ) . O zi buna tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HondaHornet , de fapt masina este din 04/2013

Erstzulassung: 04/2013

 

 

, dar masinile lor intineresc ....stiti voi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa e   :)

Ca aspect, este super

Modificat de HondaHornet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cauta da cine are nu vinde,eu nu o vind sunt foarte multumit de ea si as lua tot configuratia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare tuturor,

Am gasit un VW Jetta 1.6 TDI din 2011 la Cluj Napoca si as avea nevoie de putin sprijin tehnic in evaluarea acestei masini. Motivul este acela ca tinand cont de anul de fabricatie al masinii si de faptul ca provine din strainatate, masina are declarat numai 87000 km. La o verificare prin reprezentanta masina apre doar cu 4 inregistrari, ultima dintre ele in mai 2016 cu 82500 km. Intre 2011 luna august si 2016 luna ianuarie nu apar inregistrari.

Avand in vedere cele de mai sus am 2 intrebari:

1. Voi ce parere aveti?

2. In cazul in care credeti ca este posibil asa ceva,  este cineva din cluj care ma poate ajuta cu o verificare si o diagnoza ? 

Astept un raspuns din partea voastra.

Multumesc

 

Modificat de Mobila Trotus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in august 2011 cati km avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina aia fiind rulata in strainatate are minim 150.000 km. Maxim poate avea si 500.000km Nu recomand, poate daca pretul este foarte mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce parere aveti de Golf 6 din 2012, 1.6 TDI cu DSG ? Masina are 190.000 km, am mers cu ea, cutia schimba bine momentan, nu tremura, nu am observat niciun zgomot ciudat si e foarte tare ca si stil de condus.. Ma atrage, dar mi-e teama de ce probleme pot aparea la cutia DSG 7 mai ales la numarul acesta de km... In cartea service nu apare nicio schimbare de ulei si filtru, este normal ? Am mai citit in alte locuri si unii spun ca e capsulata si nu s-ar schimba uleiul.. Totusi in Romania nu sunt prea multe informatii despre probleme/intretinere etc pt astfel de cutii.. Ma puteti ajuta cu un sfat ? Masina e cea din link: http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vi-ID7GihqX.html#38b17fc1d2

PS: acum am vazut ca e topic doar de Jetta, poate un moderator muta postul in topicul de Golf 6 ? :(

Modificat de andrey63
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.masina nu e full
2.la dsg 7 am avut rechemare in service pentru schimbul de ulei (daca te pasioneaza iti pot da si nr rechemarii ca este notat in carte)pe la 130-140 mii km s-a facut (parca) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare . o parere daca se poate , cat ar fi valoarea de vanzare la un golf 6 din 2011.05  1.6 tdi 105 cp 5 trepte  , are  senzori fata/spate,jante,dublu clima,4 geamuri el. , computer bord varianta simpla , cd mp3 rcd310 (echiparea trendline cred,nu prea le stiu pe variante)  , 105.000 km , revizii si tot istoricul in Romania in reteaua VW

Modificat de tolosik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Doresc sa schimb actuala masina cu una mai noua, pe benzina.

Prima obtiune este un VW jetta 1.2tsi style nou sau unul putin rulat, confortline, max 50k km si maxim 3 ani.

Dar un search pe google despre 1.2tsi ma dezarmat.

Ce ma sfatuiti? Pe jetta au fost probleme cu distributia si turbo-ul? Oare pe masinile FL este acel 1.2 cu distributie pe curea si fara batai de cap?

Mie chiar imi place masina si sincer, pt mine este potrivita (80% din km ii fac in oras). Dar nici nu vreau sa am surprize costisitoare, sau timp pierdut prin service-uri.

 

Modificat de MitaNemes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Colegii la vw jetta 2016 1.4 TSI distribuția este pe lanț faimoasa distributie cu probleme? E o masina adusă din USA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 cp ? mai mult ca sigur e curea, un cod de motor stii ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dar il pot afla. Da e cel de 150 cp. Are dsg. Banuiesc ca e dsg 2 cea cu 7 rapoarte.  Stii ceva coduri de motor pt acest model?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci la Jetta 1.2 TSI din 2016 cum este distributia? Pe lant sau pe curea ???

Multumesc !!!

Modificat de livyu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, stimati forumisti. M-am inscris de curind aici. Ma gindesc sa achizitionez in viitorul apropiat un VW Jetta 1.4 sau 2.0 TSI cu cutie DSG, incepind cu anul 2011.  Ce parere au cunoscatorii de VW de pe acest forum, avind in vedere consumul de benzina, intretinere, si alte costuri, merita? Ma gindeam defapt la 1.6 TDI, insa din cite am citit pe aici, e mai capricios. Si inca un minus care ma face sa renunt la diesel, sint costurile de devamare, mentionez ca sint din Republica Moldova. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Sunt in cautarea unei masini care ar trebui sa o inlocuiasca pe actuala.

Datele situatiei sunt urmatoarele:

1.Prezent

Masina actuala este Opel Astra H pe care o am de noua. Motorul este 1.6 benzina aspirat, 115 cp.Cutia de viteze este manuala in 5 trepte. 

Regim de folosire 70-80% in Bucuresti si 30-20% in extraurban, indeosebi pe DN si mai putin pe Autostrazi, nu ca am avea prea multe :biggrin:

Consum urban: 10-12 l/100 km

Consum extraurban: 6.5 - 8 l/100 km

Medie de km anual 15-20 000

 

2. Viitor

De la urmatoarea masina imi doresc

a. dotari pe care nu le am acum, precum scaune incalzite, senzori de parcare fata/spate, camera pentru mersul in marsarier, faruri cu Xenon sau Led, DRL, sistem audio cu ecran tactil, bluetooth, conexiune card sd/usb, acestea sunt cele mai importante dar mai pot fi si altele;

b. performantele motorului sa fie mai bune, sa aiba mai multi CP si Nm, sa fie mai sportiva, sa consume mai putin

c. sa am costuri de intretinere asemanatoare sau putin mai mari

d. sa aiba o vechime de maxim 4 ani si 100 000 km

 

Imi place foarte mult ideea de masina hibrida si am doua variante in acest moment:
Lexus Ct200h / Toyota Auris HSD

Volkswagen Jetta Hybrid

Daca despre sistemul hibrid de la Toyota am obtinut multe informatii, despre sistemul hibrid VW nu cunosc multe. Spre exemplu cat sunt de fiabile? Jetta are distributie?

Inclin spre Jetta in acest moment datorita performantelor sportive si a faptului ca are mai mult spatiu de transport. 

As avea nevoie de pareri atat de la cei care au cunostinte legate de sistem cat si de la cei care au o astfel de masina si s-au lovit de probleme.

 

Modificat de neasuciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Lexus Ct200h si Toyota Auris nu sunt sportive. Ambele au cutie CVT care avantajeaza la consum dar nu si la dinamica. 

2. Nu cred ca o sa gasesti vre-un posesor de Jetta Hybrid aici. E un singur posesor de electrica (E-Golf) care nu a mai postat de ceva vreme.

3. Sistemul hybrid a fost inventat de Toyota, daca vrei sa mergi pe sistemul acesta ar fi bine sa mergi pe mana firmei care l-a inventat. Eu personal as merge pe Toyota Prius, sunt cele mai fiabile masini in toate clasamentele de profil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de "penalizarea" cutiei CVT. Am avut ocazia sa conduc o Auris la un test-drive prelungit. Dar facand o comparatie cu masina actuala,  e mai sportiva. Adica si 0-100 Km/h e mai rapid cu mai mult de o secunda. Dupa cum ziceam am gasit multe informatii despre sistemul lor si foarte putine despre Jetta. Jetta Hibrid a fost comercializata mai mult in State si poate din aceasta cauza sunt atat de putine informatii. Cu toate astea sunt cateva de vanzare pe Autovit.ro, importate din Germania si Olanda. Mai astept pareri.  :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi pe Lexus/Toyota daca nu vrei sa ai batai de cap pe viitor cu mentenanta, tine cont ca si alea hibride fie ele Toyota sau Honda daca tot vorbim de japoneze o sa aiba pe viitor probleme dupa 8-10 ani de mers.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!