Jump to content

Jetta VI - Sfaturi achizitie (masina noua)


Hayate
 Share

Postare recomandată

Va salut, as dori sa achizitionez un VW Jetta 1.2 benzina, second-hand, s-a rezolvat problema cu distributia? Mai sunt alte probleme cu acest motor? 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citi km are masina?,eu am inteles ca motoarele sunt foarte fiabile si nu au nicio problema la distributie,turbo,etc.Poate doar uzura rezultata din km parcursi crea unele probleme peste 200000 km

 

in rest este o alegere foarte buna.

 

ce pret are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Vranceanu George

Salut,

 

Vreau sa achizitionez un VW Jetta Trendline 1.6 TDI din 2011 cu 120.000 km la 10.000 Euro.

Am urmatoarele intrebari daca ma puteti ajuta:

1. Cand trebuie schimbata distibutia?

2. La ce consum se ajunge in oras (Bucuresti)

3. Merita pretul de 10k? (se ia de la dealer vw cu garantie 1 an de zile)

4. 120.000 km sunt multi pt un vw? poate sa cada ceva pe la motor?

 

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Disatributia se schimba la 200.000 km sau 5 ani parca.

2. In oras depinde de trafic ai un consum de 7 % vara si 8.5 % iarna in trafic intens si in week-end cand este lejer consuma ca in carte undeva in jur de 6%

3. Este ok avand in vedere garantia de 6 luni.

4. Depinde de istoric si de modul de expoatare de la vechiul sau vechii proprietari, fiind trendline ai volant simpla masa deci in afara de un kit de ambreiaj(undeva pe la 1600 ron Luk), turbine mai poate sa fie o problema dar se poate verifica, mai tb verificate injectoatele ca sunt cu problem la unele modele si cam atat in rest BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B80DUC, esti in eroare in mai multe puncte:

1. gresit

2. vara 8,5-9,4% daca se circula sportiv, iarna la fel;

3. Merita sa achizitionezi de la dealer, problemele cu EGR-ul si mai rar cu injectoarele trebuie remediate pe kulanta;

4. Toate ambreiajele sunt dual mass, probabil ca la km astia trebuie schimbat, trebuie sa te gandesti la suspensie, trebuie sa schimbi bucse, flanse, etc, daca nu s-au efectuat operatiile acestea, vezi istoricul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   1.Daca este gresit ca distributia la 1,6 TDI CR se schimba la 200.000 Km, spune-ne la cat este corect? Eu am vazut in cartea masinii 210.000 Km de ex. fara limita de ani. ( la cele fabricate dupa 2010).

   2.Nici o masina din lume nu consuma la fel vara cu iarna. Diferenta de consum este cu atat mai mare cu cat distantele parcurse sunt mai mici.

   4. 120.000 Km nu sunt multi pentru nici o masina. Suspensiile, ambreiajul pot sa tina si peste 300.000 Km sau 30.000 Km, in functie de sofer, zona folclorica cu gropi sau sosele impecabile, primar, utilizare (in oras bombardat sau drumuri pe autostrada in strainatate).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. corect

2. poate sa consume la fel, vara ai AC, iarna este frig si dureaza pana se incalzeste, stiu pentru ca merg cu asa ceva;

3. Nu exista ambreiaj (nici volant dual mass) care sa reziste 300.000Km, dupa 100.000K fiecare mie de km in plus este bonus si a insemnat o utilizare relaxata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal la 120000 km starea masinii nu trebuie sa difere prea mult de starea ei noua deci pretul e corect,poti sa o cumperi linistit,am vazut 1,6tdi cr la 220000 km fara nicio problema.

 

la consum sa te astepti la 7,5 in oras indiferent de anotimp

 

o sigura observatie as avea...am vazut 2 tipuri de cutii de viteza pe cr ,ambele cu 5 viteze, diferenta fiind la turatii adica in treapta a 5 a la 150 km/ora una are 3100 ture iar cealalta are 2600 ture.Proportia se respecta in toate vitezele.

 

daca vrei cea economica verifica masina intii si sper sa o ai pe cea de-a doua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   3. Ambreiajul tinea 100.000 Km la Daciile Ceausiste. La o masina moderna, nu este ceva deosebit ca ambreiajul sa tina peste 300.000 Km. Eu cu masina mea am deja 225.000 cu ambreiajul original, fratele meu are un Passat CR cu motor de 2 si are deja 210.000 Km si la fosta masina Mondeo a ajuns la 345.000 Km cu ambreiajul original. Ambreiajul se apasa strict la schimbarea vitezelor si nu se tine piciorul pe el la semafoare sau tii masina in panta patinand ambreiajul. Acum este drept ca Bucurestiul este un caz particular si unic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la consum sa te astepti la 7,5 in oras indiferent de anotimp

 

o sigura observatie as avea...am vazut 2 tipuri de cutii de viteza pe cr ,ambele cu 5 viteze, diferenta fiind la turatii adica in treapta a 5 a la 150 km/ora una are 3100 ture iar cealalta are 2600 ture.Proportia se respecta in toate vitezele...

 

Consumul de 7,5% in Bucuresti este pentru un condus normal, spre moderat.

Variantele Blue Motion au rapoartele mai lungi, dar asta cu penalizarea reprizelor.

 

 

...Eu cu masina mea am deja 225.000 cu ambreiajul original..

 

La motorul respectiv este volant cu masa simpla, motor mic, cuplu mic, nu este un stres pentru ambreiaj.

Masinile actuale pe motorina au probleme cu volant dual mass fara exceptie dupa 110-120.000Km, indiferent cat de prevazator esti.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna seara.sunt nou pe forum si intentionez sa cumpar o jetta dar nu stiu inca ce motorizare ar fi mai ok pentru mine( consum redus,fiabila dar si un pic de putere) .alea pe benzina mai au probleme s- au is rezolvate? Motorul 2.0 tdi e ok ? Ca si consum , putere.multumesc

Modificat de turcan91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rekomand 1,6 tdi din toate punctele de vedere

 

vezi daca e si bluemotion si mai bine ,raportul cutiei este extraordinar consum foarte mic chiar si la viteze foarte mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.sunt nou pe forum si intentionez sa cumpar o jetta dar nu stiu inca ce motorizare ar fi mai ok pentru mine( consum redus,fiabila dar si un pic de putere) .alea pe benzina mai au probleme sau s a remediat problema? Motorul 2.0 tdi e ok ? Ca si consum , putere.multumesc

Ok multumesc mult.o sa iau in calcul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turcan91, 1.6tdi nu mai exista pe jetta noua, asta daca vrei sa iei masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da din 2015.este doar 2.0 tdi cu 110 si 150 de cai nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. De asta ti-am zis. Am vazut ca inainte sa editezi postarea de mai sus ai intrebat de Jetta 2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Aveti idee de ce s a scos 1.6 tdi pe Jetta? Pe Golf 7, noul Leon etc este, chiar si pe noul Passat l au pastrat care e o masina destul de grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca Hecho in Mexico si pentru ca se adreseaza cu precadere continentului american.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Oricum 1.6 tdi nu era pt piata americana nici inainte, era doar pr europa si alte zone. Nu ma deranjeaza ca l au scos , eram doar curios care e motivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vand 90% din productia de Jetta in America, ii doare la basca. Acolo aia poate nu au probleme cu diferenta de impozit de la 1.6 la 2.0, habar nu am.

Poate pentru un american suna mai bine 2.0TDI 110cp decat 1.6TDI 110CP.

De ce l-au scos. Daca motorul de 1.6 e produs in Europa, nu se mai justifica transportul lui pana in Mexic pentru cateva masini vandute in Europa.

Scirocco si Jetta au cele mai slabe vanzari in Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am descoperit si eu VW Jetta. Pana ieri eram sigur ca in iulie am sa-mi cumpar un golf VI(second hand), dar acum nu mai sunt sigur.

Puteti sa-mi ziceti ce plusuri si minusuri sunt intre Jetta si Golf VI? Care ar fi mai rentabila?

Precizez ca amandoua imi plac foarte mult ca si aspect, deci ramane de dezbatut partea de fiabilitate, consum, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta a fost mereu orientata catre piata americana pe cand golful catre cea europeana. Jetta se face in Mexic, Golful in Germania.

Sunt pe aceeasi platforma, aceleasi motoare asa ca mare diferenta nu ar fi. La interior depinde care ti se pare mai ok.

Apoi conteaza portbagajul de sedan vs hatch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi se pare foarte OK Jetta, ca aspect + badge, suspensie spate independent, echipare standard foarte buna, preturi apropiate de Octavia. E facuta in Mexico dar m-as risca.


Vad niste oferte in brosura lor, foarte ok. Ar merge si o trapa de fitze.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, ma poate ajuta si pe mine cineva cu o verificare serie sasiu pentru a cumpara o masina , erau 2 tinerei cam tupeisti si masina costa 14000 euro , e si pacat sa nu o verifici . M-ar interesa daca a avut accident si la cati km a avut ultima revizie in reteaua vw ? SERIE SASIU : WVWZZZ16ZDM052094. Multumesc anticipat pentru cina ma poate ajuta !


 


www.olx.ro/oferta/vw-jetta-facelift-2014-1-4-hybrid-160cp-automata-dsg-full-led-ID4ovR2.html#17fbe01645;promoted

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat, aceste informatii sunt oferite doar de reprezentante VW si numai proprietarului masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!