Jump to content

Swap mk5 to mk3


adrianviperdodge2012
 Share

Postare recomandată

Mexicanul a facut un armasar cu fund de magar, totul la pret de racheta intercontinentala. Ceea ce ramane de luat in seama de la proiectul sau este ca nimic nu-i imposibil. Daca a reusit Jose sa taie ditamai bordul de GTI si sa-l infiga intre stalpii de mk3, om fi si noi capabili sa decupam o amarata de capota si sa-i sudam balamalele originale. Referitor la materiale iti recomand cu caldura situri gen 4tuning sau pieseauto.ro si de ce nu, sectiunea dezmembrari. Eu am schimbat o gramada de piese pe mk4 meu cu piese tuning originale mk4(asa e proiectul meu de tuning:"All german, all mk4 fit") cumparate la preturi accesibile: de egz: grila intre faruri sport, pleoape, faruri cu Angel Eyes, prelungire sub bara GTI 25 edition, scaune sport, pedalier GTI, stopuri clare HB, evacuare sport, eleron GTI. Urmeaza sa montez suspensia sport reglabila, jante 18" replica GTI mk5, praguri si prelungire sub bara spate R32 tipe. Apoi vopsea noua pentru Gogu si o sa ii pun pozele pe forum :) Ideea e ca se poate, totul e sa iubesti spiritul VW si sa-l urmezi. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrianviperdodge2012

    20

  • DJ44MKE

    12

  • Robotelu

    5

  • maxyone

    4

adrianviperdodge2012

Vin si eu acum cu o propunere:M-ati convins voi si nu numai ,ca "narile" de pe capota sunt tiganii,inestetice,fara rost....pana acum ,daca au fost facute de mine si asta a fost proiectul initial,nu le-am privit ca pe ceva rau,dar a venit timpul sa le elimin cumva..si CHIAR VREAU SA SCAP DE ELE NEAPARAT.Restul capotei arata impecabil ca si forme,o gura subtire de aerisire pe centru,si 2 scarite pe laterale(nu chiar model simplu,tot model incarcat,NFS-ist,dar astea chiar vreau sa le pastrez  :D,am eu ceva cu ele,imi sunt mai dragi sa zic asa :D..Ma ajutati si pe mine cu o opinie?am facut mai jos 2 variante a modificarii/eliminarii celor 2 nari..(precizez ca ma voi prelungi marti cand voi turna fibra de sticla pana peste faruri adaugandu-le un bad boy

 

varianta actuala :post-90714-0-73271700-1376202160_thumb.j

 

varianta 1:(care tot intr-un kitsch ar da-aduce mult cu subaru)post-90714-0-85003700-1376202214_thumb.j-va fi doar una singura pe centru,doar asta cu negru,cealalta de mai sus dinspre parbriz va disparea..va fi loc drept acolo

 

varianta 2:care tind sa cred ca e cea mai buna solutie :post-90714-0-16198800-1376202277_thumb.j    eliminarea alor 2 guri din bot si atat ..    :D

 

Ma injurati si asa ? :)))      :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai ales singur cea mai buna solutie. Nu stiu ce sa zic de combinatia scarite+scoop pe mijloc; eu as alege doar una dintre ele dar nah... poate reusesti sa le faci sa arate bine impreuna. :)

 

L.E. Daca tot ai zis de NFS si scarite:

 

 

 

 

post-27999-0-68743100-1376205117_thumb.p

post-27999-0-55769200-1376205222_thumb.p

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca o capota simpla, fara scarite, nari, guri si maini, ar arata foarte bine. Nu ai o masina cu 5-600 de cai putere ca sa ai nevoie de admisie suplimentara, sau intercooler ca subaru. Pana la urma ultima decizie tu o ai.

In alta ordine de ideei, mult succes cu proiectul si asteptam sa il vedem terminat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Aveti perfecta dreptate o sa o fac simpla pe toata ,doar capota originala cum vine ea de la mama ei cu un bad boy decent(asta neaparat :D )si atat.simplu si de efect  .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, un bad boy subtil ar merge. De curiozitate, cat ai taiat din spoiler ca sa se potriveasca pe masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Am taiat bara in 2 de la jumatate ,apoi am luat din fiecare bucata 3-4 cm maxim.adica bara initiala a fost scurtata de la jumatate cu 7-8 cm..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepe sa arate bine. Priza de aer ar merge pe partea stanga, un pic ridicata dar cam 1/2 din cea de Subaru, neaparat cu plasa metalica :) Tehnic, ar fi utila in circumstanta in care pui un filtru de aer K&N conic si elimini cutia originala a filtrului. Pozitia prizei este in cazul acesta spre 1/3 anterioara a capotei. Priza centrala e buna pentru motoarele peste 300 cp sau daca intercoolerul este pus acolo din fabrica. Te rog sa pui si poze cu spatele masinii ca sa dam idei si pentru zona aceea. Mexicanu' a lasat spatele de mk3 ceea ce nu se "pupa" deloc cu botul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Daca fata este de MKV si spatele de MKIII ar da cam aiurea. MKV-ul este mai rotunjit, MKIII-ul nu prea.

Modificat de maxyone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

post-90714-0-94805000-1376226912_thumb.jpost-90714-0-26031000-1376226920_thumb.jpost-90714-0-89075600-1376226926_thumb.j

 

asta este spatele facut intr-o zi,imi e cam rusine cu el,ca are cratere si nu e terminata nici bara,dar ..a fost facut la super urgenta.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba e bine! Eu as anula si stergatorul, oricum e deteriorat si as pune un eleron la baza lunetei ( cauta pe pieseauto.ro la mk4-eleroane) fiindca rotunjeste muchiile pe spate. Stopurile cu pleoapa badboy sunt ok, dar hai sa facem swap ca lumea: stopurile de mk4 se prelungesc si pe lateral si fiindca e coupe, poti sa "umfli" frumos lateralele doar pri evazarea(rolluirea) aripilor. Evident, o sa fie nevoie de jante mai mari, minim 16".

Aha, si toba ridicata mai sus, acelasi model am si eu si am decupat 1/2 din profilul tobei in bara. Arata mai ok si nu lovesti bordura la parcarea cu spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bad-boy-ul ala pe spate pare golf 2. Nu mi se pare ok. Stergatorul e urat, scoate-l si acopera gaura aia.

 

Si ca sa fiu un pic ironic, poti pune pe langa eleronul de la baza lunetei (cum zice colegu), inca un eleron la baza haionului, sa ai downforce cat mai mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu sa fim ironici, e mai greu sa fim creativi. "Scosesem" deja stergatorul in post-ul anterior...in afara de gluma nesarata cu downforce-ul mai avem ceva? Stopurile trebuie inlocuite cu unele de mk4, pentru a continua obiectivul de rotunjire. Ideea cu badboy pe stopuri e mai putin buna, mie nu-mi place nici pe mk4 varianta clean look.(se pot vedea imagini pe ghettotuning.ro).

Iar eleronul la baza lunetei ar aduce imaginea rotunjita a haionului de mk5.

Eleronul de sus e ok, nu e foarte mare si seamana cu cel de la mk5 chiar daca nu are stop. Trebuie doar vopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, eu nu inteleg moda asta cu scoaterea stergatorului de pe spate.

Am fost in multe situatii in care a fost foarte util. O arata bine fara, dar eu unul nu as renunta la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu fii dezamăgit de rezultat... În plus, este foarte probabil ca lumea nu o sa îți înțeleagă intenția și proiectul, asa îndrăzneț cum e el, va fi perceput ca o țigănie. Fața arata a golf 5, însă partea din spate nu vei reuși sa o faci. Un sfat? Ai putea încerca cu un haion de golf 5 și sa adaptezi restul caroseriei. Mult succes. Nu trebuie omologare pentru modificări de genul asta? Chiar nu știu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Fata ma chinui sa o termin sapt asta ca vreau sa plec cu ea la drum intins,mi-am facut plan de multa vreme si trebuie sa o termin cum necum sapt asta,dar spatele o sa il fac peste vreo luna,momentan trag cat de tare pot cu partea din fata.Legat de omologare..daca sunt liniile caroseriei perfecte,se imbina cum trebuie,poti sa ai orice componente pe ea..sa arate foarte bine si nu e stres.daca un far sta in sus celalalt altfel ,sau o aripa iese 5-10 cm in afara caroseriei atunci da,are motiv oriccine sa te opreasca,dar altfel..nu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai toate motivele sa fii atent :). Abia aștept sa fie gata, pentru ca nu prea pot sa îmi imaginez rezultatul final. :D

Felicitări pentru pasiune și pentru munca depusa!

Sent from my Transformer TF101

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Am zis sa urc si cateva poze din cursul turnarii fibrei..maine si poimaine dimineata se va intari complet,apoi voi incepe sa o tai dupa bunul plac :)post-90714-0-83152700-1376423884_thumb.jpost-90714-0-60576600-1376423893_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ii lasi narile?  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

mai sunt de retusat cateva unghiuri sa fie perfect simetrica apoi urmeaza sa ii aplic kit si restul chestiilor.. :) cum da?

post-90714-0-07639900-1376651446_thumb.j

post-90714-0-91085600-1376651450_thumb.j

post-90714-0-87226200-1376651455_thumb.j

post-90714-0-68622100-1376651461_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca asa ar da mai bine...

 

post-12783-0-88744300-1376651934_thumb.j

 

Si bara trebuie curatata si mustatile umplute, sa iasa cam asa:

 

IMG_0059_zps49697d87.jpg     frontend_zps216ebe31.jpg     7625903758_35e5bf87f0_c.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

iar in ultimele minute din prelungiri m-am hotarat :D

post-90714-0-29639600-1376673823_thumb.j

post-90714-0-23060500-1376673828_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa!  :icon_thumleft:

La grila ce o sa faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianviperdodge2012

Asta e cea mai mare dilema la ora actuala,nu prea am multe solutii..una din ele ar fi sa o las asa iar grila sa o modific dupa una de golf 5,dar e prea greu si prea multa munca,iar a 2a varianta ar fi prelungirea portiunii de mijloc sa se intalneasca cu cele 2 colturi de la faruri,sa arate normal,asa cum pusese colegu mai sus..cred ca voi alege a 2-a varianta..

 

intrebare:s-a infiltrat prin burete rasina pe faruri si am un strat de ceva tare de tot pe faruri,arata urat de tot,prin polishare s-ar elimina? :( va rog spuneti-mi ca da :(( e un super glue varianta 100% nemteasca +tva :)) exact asa arata si se simte la mana.

Modificat de adrianviperdodge2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu grila e simpla treaba, poti sa pui plasa metalica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!