Jump to content

senzorii de usa deschisa


eur
 Share

Postare recomandată

Am doi din senzorii de usa deschisa defecti - unul nu mai sesizeaza nimic, celalalt sesizeaza intermitent, dar numai daca usa este inchisa pe jumatate (un dinte). Cum ii pot repara? La service mi s-a spus ca nu se repara, doar se schimba, si e mai mare daraua decat ocaua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doi din senzorii de usa deschisa defecti - unul nu mai sesizeaza nimic, celalalt sesizeaza intermitent, dar numai daca usa este inchisa pe jumatate (un dinte). Cum ii pot repara? La service mi s-a spus ca nu se repara, doar se schimba, si e mai mare daraua decat ocaua!

Din pacate microswitch-ul care se defecteaza si care este in actuator (broasca) nu se livreaza separat ca piesa de schimb ci doar broasca cu totul.Scump!Daca faceti rost de 2 actuatoare care sa aiba defecte mecanice ,acestia se pot recupera si monta pe incuietorile dvs !Tot ce ai nevoie e un pistol de lipit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri, dle Barbato, pentru sugestie.

Asadar, ma poate ajuta cineva cu doua actuatoare defecte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut, acele intrerupatoare nu se defecteaza prpriu-zis, ci doar se imbacsesc (cu vaselina si praf) si raman blocati intr-o pozitie.

Puteti incerca sa desfaceti broasca de pe usa si sa incercati sa curatati acel intrerupator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

broasca ca sa o dai jos te chinui ca naiba iti spun io ...

is doua suruburi in imbus stea 12 si care nu le poti desface prea usor pt ca nu gaseti cheie si sunt prinse pe interior in filet cu vopsea. Io cu taticamiu le-am batut cu o daltiztza mica si le-am scos dupa ceva chin si am pus suruburi de 13 standard cu cap hexagonal 8.8.

swichul se cumpara si se adapteaza de la un magazin de electronice dar mai e o probema braosca nu se poate da jos asa usor chiar daca ai scos suruburie cu pricina pt ca mai exista o sufa care face legatura cu mainierul portierei s care nu iese asa usor!!!!!!!!!!!!!!

f f f prost gandita masina la acest capitol (regert Cielo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu citesti ceea ce scrii inainte sa dai Add Reply? Ca sincer, e o neo-romana ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Microcontactele sunt standart (inclusiv romanesc sau rusesc) si se gasesc si in unele modele de telefoane inclusiv de Electromagnetica. Daca cautati gasiti la magazinele de piese electronice sau cele care comercializeaza piese de schimb inclusiv pentru masinile de spalat etc.

Chestia cu "primul dinte" se poate remedia prin indreptarea tablitei de actionare a limitatorului, care dupa un timp fie se indoaie, fie slabeste fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, si?

Concret, ce trebuie facut? Cum facem sa schimbam microcontactul? Sau sa il legam in paralel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebue demontata broasca si spalata bine cu benzina suflata cu aer la un compresor unsa si va merge .

ai sa vezi ce mizerie iese din broasca .sau scoateo si trimeteo la mine si o rezolv eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva cum se poate scoate broasca din portiera dupa ce a fost eliberata de suruburi, sufa, butuc , cablu?

iese prin degajarea din tabla usii pe langa sina de culisare a geamului sau trb demontata si aceasta?

va rog dati-mi sfaturi cei care au mai facut operatia aceasta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.trebuie sa scoti doar surubul inferior de la sina macaralei.si apoi impingi in ea usor,si ina celasi timp scoti si broasca.o sa iasa un pic mai greu,dar vei gasi pozitia exacta si o poti scoate fara probleme :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.trebuie sa scoti doar surubul inferior de la sina macaralei.si apoi impingi in ea usor,si ina celasi timp scoti si broasca.o sa iasa un pic mai greu,dar vei gasi pozitia exacta si o poti scoate fara probleme :D

multumesc, deja am rezolvat problema exact asa cum zici tu, din nefericire switch-ul in mana functioneaza, dar pe pozitie nu si trb sa caut altul... am gasit ceva dar nu se potriveste pe gauri si ma gandesc la o solutie pentru fixarea lui. stii vreun adeziv care sa reziste la vibratii in timp, cred ca gen super glue e prea rigid si crapa in timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut .Aceeasi problema am avut si eu (nu se mai aprindea lumina cand deschideam usa la sofer) si am rezolvat-o cu spray 2+2 degresant.Dupa 2zile s-a reparat .Incercati asa inainte sa demontati broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Aceeasi problema am avut si eu (nu se mai aprindea lumina cand deschideam usa la sofer) si am rezolvat-o cu spray 2+2 degresant.Dupa 2zile s-a reparat .Incercati asa inainte sa demontati broasca

Imi poti spune si mie unde ai dat cu spray-ul degresant 2+2? Ai dat fata de usa jos?

sau pe afara? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Aceeasi problema am avut si eu (nu se mai aprindea lumina cand deschideam usa la sofer) si am rezolvat-o cu spray 2+2 degresant.Dupa 2zile s-a reparat .Incercati asa inainte sa demontati broasca

Imi poti spune si mie unde ai dat cu spray-ul degresant 2+2? Ai dat fata de usa jos?

sau pe afara? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spray-ul il pulverizezi direct in broasca,insa e solutie temporara.majoritatea celor care au trecut pe la mine au procedat asa.au dat cu spray,switch-ul s-a degripat,insa dupa o perioada(care poate fi de 2 zile pana la ....)s-a blocat de tot.asta pentru ca tija se uzeaza sau se blocheaza la un moment dat din cauza faptului ca se rupe garnitura care-l protejeaza,intra mizerie si o obtureaza.spray-ul inmoaie mizeria,insa in acelasi timp adera si praful mai usor la el,si de aceea cedeaza intr-un final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut all.am aceias problema cu usa de la sofer.acum o sa incerc si eu faza cu spray-ul,o sa revin si va spun ce am rezolvat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde in ce stadiu este switch-ul la tine.daca e doar mizerie acumulata, se cheama ca esti un forumist fericit :icon_thumright: spray-ul rezolva.

daca este tija rupta nu prea mai ai ce sa-i faci.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am incercat cu spray-ul si nu am rezolvat nimic.trebuie sa desfac tapiteria de la usa dar nu cred sa am rabdare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Problema asta am avut-o si eu cu usa de la sofer . Treaba s-a rezolvat relativ simplu prin ilocuirea switch-ului respectiv cu unul recuperat de la o inchidere centralizata veche, care s-a potrivit foarte bine pe broasca . Demontarea broastei a fost insa cu totul alta poveste . Tare naspa conceptia . reparatia asta am facut-o acum 2 ani si vad ca merge foarte bine . Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti o poza cu switch-ul montat pe broasca?sa vad si eu cum vine pe pozitie ,sa stiu unde sa dau cu spray-ul,mai nou a inceput sa mearga la prima pozitie de inchidere a usii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch-ul respectiv nu este la vedere . Ajungi la el numai dupa ce demontezi broasca , pentru ca acel '' cioc'' ce inchide usa apasa pe el si se stinge martorul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca dai cu spray exact pe fanta din usa unde e broasca curge exact pe swich,daca nu tre. sa dai jos broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!