Jump to content

probleme flansa si rulment ?


luci1_nuf
 Share

Postare recomandată

Salut

Am o problema cu leonul ( 2007 1.6 102 cp, 61500 km la bord)

Dupa ce am schimbat flansa +rulment telescop fata marca lemforder(la ambele roti ) am avut aceeasi problema dupa aproximativ 5000 km si i-am schimbat la servis pe garantie .cu sachs.

Problema este ca iar se aude acelasi zgomot  cam la 6000 - 7000 km de cand au fost schimbati

Daca cineva ma poate ajuta cu ceva sfaturi ar fi ok sau daca au mai fost cazuri

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar esti sigur ca era de la flanse zgomotul?

Eu tot aveam un zgomot ciudat si mi s-a zis sa schimb flansele...si le-am schimbat iar zgomotul a continuat...apoi mi s-a zis ca zgomotul e de la pivot...l-am schimbat...pana la urma era de la discul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am cumparat masina am mers si i-am facut distributia si schimb de rulment cu flansa pe fata la ambele roti 

(se auzea un huruit cand viram rotile stanga /dreapta in interior )

o perioada aproximativ 6-7000 km nu s-a mai auzit zgomotul dupa care a revenit si s-a auzit mult mai tare ca si inainte

am mers la servis cu factura si mi-a schimbat pe garantie set rulmenti +flansa dar nu mai mi-a dat garantie la piese pt ca ii posibil sa nu fie rulmentii cu flansa problema (dar prima data cand  i-a schimbat nu mi-a zis ca rulmentii originali au tinut putin masina avand 44000 km  doar cand a trebuit sa mii schimbe pe garantia care mi-a dato atunci a fost problema )

prima oara mi-a pus lemforder iar cand mi-a shimbat a 2 oara sachs 

problema ii ca dupa aproximativ 7-8000 km cu sachs iar se aude

acum daca nu asta era problema nu stiu

ce stiu ii ca ii greu sa gasesti un servis serios care sa nu faca figuri daca ai probleme dupa ce ti-au reparat ceva la masina si ti-au dat garantie .

trebuie sa caut un mecanic bun sa vad ce zice despre problema mea ca nu vreau sa schimb o groaza de piese (amortizoare,arcuri , alt set de rulmenti) doar sa vada daca asta ii problema.

Modificat de luci1_nuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bieletele antiruliu sunt ok? mie imi batea una de ziceai ca se rupe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acelasi lucru l-am patit si eu, si din cate am citit, multi altii.

Se pare ca e o problema cu flansele pe platforma asta. 

Stiu ca Febi fac unele flanse+rulmenti care nu ar avea problema asta - ce a postat si colegul Dolfin.

 

Eu le am schimbate pe cele originale de maxim 10k km si deja au inceput sa pocneasca. Tocmai le-am schimbat pe garantie, ramane de vazut ce se va intampla. Dar cred ca e evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul_e88  orice rulmenti si flanse pun tot asa vor face? si daca iau pe original ?

doar cu kit febi 22502 sa inteleg ca ai auzit ca se rezolva problema.



Dolfin  mersi pt pdf

luna viitoare trebuie sa fac revizia si pana atunci am timp de documentare.

nu am o inregistrare cu zgomotul dar o sa-l inregistrez doar ca acum a inceput sa faca iar si se aude incet . 

Modificat de luci1_nuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut.. va prezint si eu problema pe care o am .. in speranta ca ati mai inatlnit si ma puteti ajuta ..

de cateva zile se aude un zgomot (scrasnit, carait) la rotile din fata (eu aud la roata de pe stanga, dar e posibil si pe dreapta) cand merg in marsarier si fortzez masina (in panta) sau uneori cand merg cu frana de motor... am fost la service si mi-a explicat (mi-a si aratat) ca discurile de frana sunt foarte uzate si sar bucati din ele si se blocheaza la roata si atunci se aude scrasnitul ala cand se rod bugatelel alea de fier ruginit.. am schimabt discurile de frana si placutzele.. a fost ok.. dupa 2 zile a aparut din nou acelasi zgomot.(mai mic intradevar si mai rar) .. coincidenta sau nu, initial zgomotul a aparaut in momentul in care am schimbat cauciucurile si am mers la service sa imi stranga un colier la toba de esapament. tot atunci mecanicul s-a uitat un pic la caseta de directie, care are o mica bataie si a incercat sa imi stranga socul la caseta de directie - nu a reusit sa miste deloc surubul ala, si am abandonat ideea de a strange) .. daca ati mai aintalnit acest scrasnit, carait, trepidat va rog sa ma ajutati .. multumesc.

Modificat de saftuki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare,

A schimbat cineva flansele si rulment sarcina?A comandat kitul de la Febi?Eu am comandat si pe flanse este scris Slovakia,iar eticheta de cutie Made in Germany.Plus ca rulmentii sunt FAG.Comanda a fost facuta pe Autokarma.

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.. va prezint si eu problema pe care o am .. in speranta ca ati mai inatlnit si ma puteti ajuta ..

de cateva zile se aude un zgomot (scrasnit, carait) la rotile din fata (eu aud la roata de pe stanga, dar e posibil si pe dreapta) cand merg in marsarier si fortzez masina (in panta) sau uneori cand merg cu frana de motor... am fost la service si mi-a explicat (mi-a si aratat) ca discurile de frana sunt foarte uzate si sar bucati din ele si se blocheaza la roata si atunci se aude scrasnitul ala cand se rod bugatelel alea de fier ruginit.. am schimabt discurile de frana si placutzele.. a fost ok.. dupa 2 zile a aparut din nou acelasi zgomot.(mai mic intradevar si mai rar) .. coincidenta sau nu, initial zgomotul a aparaut in momentul in care am schimbat cauciucurile si am mers la service sa imi stranga un colier la toba de esapament. tot atunci mecanicul s-a uitat un pic la caseta de directie, care are o mica bataie si a incercat sa imi stranga socul la caseta de directie - nu a reusit sa miste deloc surubul ala, si am abandonat ideea de a strange) .. daca ati mai aintalnit acest scrasnit, carait, trepidat va rog sa ma ajutati .. multumesc.

 

Ai rezolvat problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!