Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

Salut, am fost la munte cu alta mașina și am găsit mașina in ice age :) am rezolvat rapid ca se făcuse strat de apa sub gheata, noroc ca am parcat bine, nu sub copaci.

Inainte de asta am fost la revizia anuală, la reprezentanta, cost 140lei (€30). Schimb ulei peste 300 zile ca e LL. Ma gândesc sa pun ulei normal sa il schimb odată cu revizia ca sa nu merg de doua ori. La revizie practic nu au făcut nimic decât au resetat intervalul. Nici măcar nu mi-au recomandat alte stergatoare ca data trecută (când tocmai le schimbasem) :) 

In februarie merg in Bansko deci mai pun peste 1000 km, ma întorc cu cca 78000.

E0CC685B-E60C-460F-B44E-F93F6FE19079.jpeg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

După schiul cu soare de la Bansko mașinuța are 77mii km. Va primi in curand anvelope noi de vara, rămân la Michelin Primacy 4, vreau sa fie silențioase nu neaparat sport. Cele de iarna vor fi inspectate și vor fi schimbate dacă nu se vinde la vara ? înainte sau după excursia in Grecia.

A1E0849B-F04D-4D31-AF59-20C5ADA37846.jpeg

E2DFC232-81C4-4E00-8CBC-1107299BD1B3.jpeg

Link către comentariu

Masina a ramas actuala si relevanta in contextul de piata actual. La kilometrii astia nu merita sa o dai... E prea buna ptr piata second de la noi din tara si e greu sa scoti pretul corect ptr masina...

Link către comentariu

Cred ca este un sfat logic si corect, sunt chiar putine G7 HL DSG cu piele si xenon ++ la vanzare si ai nostri cauta sh ieftin nu dotate, pe mobile pretul este mai bun dar e aproape imposibil sa o vand in Germania. 

Dar ce sa fac daca nu fac drumuri lungi, nu reusesc sa fac 15000 pe an :( si am fost si in Grecia de 2 ori si in Bulgaria de vreo 6 ori si de 2 ori in Austria, plus 1 data in Germania, chiar in primul an.

Link către comentariu

Subscriu parerii lui @nsm, nu prea poti avea motive obiective de schimbare a unei astfel de masini.

In privinta gumelor, cred ca Pilot Sport 4 sunt in alta liga fata de restul (si la zgomot si la confort).

Cred ca la gasesti la pret cu cateva zeci de lei mai mare decat Primacy (eu asa le-am gasit in toamna si mi-au dat si 100 lei in voucher de benzina la ele).

Modificat de dadu
Link către comentariu

Am un sezon de vara( circa 15 000 km) cu Michelin PS4 225/45 R17 XL si da, sunt total in alta liga fata de orice testat pana acum in ultimii 21 de ani de cand conduc si am masini, dar versiunea XL cu perete intarit este foarte dur si te cam zgaltaie pe drumuri mai proaste. In rest niste anvelope superbe!!! De ar fi sa iau acum anvelope de vara tot pe acestea le-as alege chiar si in detrimentul confortului asa de bune sunt la orice altceva. 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu inteleg downvotul :( nu am luat PS4 pentru ca nu conduc sportiv cu golful, la un quattro cu cuplu mare da, aș pune PS4 de 225/45/17 dar așa pe 205/55/16 la drumuri in oras și concedii cu familia (România, Bulgaria, Austria, Grecia samd) este ce îmi trebuie. Repet, am vrut cele mai silențioase anvelope și chiar sunt, plus ca au review-uri bune pe ud, mai bune decât altele. Pe ud e problema când te prinde o frâna sau acvaplanarea.

Poate îmi spune și mie cine a dat downvote cu ce considera ca am gresit. Fiecare își alege, unii vor ieftin gen Nexen, altii sport PS4, PZ, altii Crossclimate sa meargă cu ele non stop cinci ani. 

Link către comentariu
10 minutes ago, codz said:

Nu inteleg downvotul :( nu am luat PS4 pentru ca nu conduc sportiv cu golful, la un quattro cu cuplu mare da, aș pune PS4 de 225/45/17 

Acum cateva saptamani am pus Primacy 4 pe o berlina 4x4 de 200 cp si 500nm si crede-ma ca sunt mai mult decat adecvate.

Eu le-am ales pentru faptul ca vor tine muuuult iar ca bonus am primit confortul acustic. ( 205/55/16).

In plus, nu inteleg de ce trebuie sa justifici cu alegerea cum nici eu nu simt nevoia sa dau explicatii cu Nexenul. :)

 

Link către comentariu

Eu ma oftic foarte tare ca nu imi pot lua PS4 la dimensiunile mele de 205/55/R17, ca altfel astea erau urmatoarele anvelope :(Primacy 4 ramane in pole position acolo...

Link către comentariu

Si mie mi se par pe 16 cea mai buna alegere. Din pacate eu cred ca voi merge pe Nokian wet sau powerproof sau ceva de la Hankook, pt ca pe 17 diferenta de pret este considerabila.

Link către comentariu

Daca spuneai ca vrei sa pui jante de 19" , pe Primul tau VW... Golf 7, aveai 2000 likeuri si niciun downvote, asa eu zic sa mergi repede la popa sa ti iei sticker de masina sfintita si sa nu depasesti 40km/h, in oras.

Bafta.

Link către comentariu
  • 1 month later...

ODO 79000 km

Este un prag psihologic pentru revanzare dar am nevoie de ea și nu am luat A4-le quattro dorit.

Dupa Grecia trece de 80k, poate la toamna sa îmi fac curaj sa iau și atunci n-o sa mai am alternativa decât sa dau Golful

C79B5F43-3F11-4A75-80B7-801284234533.jpeg

Link către comentariu
bbogdanmircea

De ce o vinzi dacă merge? Prea mulți bani?

Link către comentariu

Prea multi bani ce? Nu ma dau banii afara din casa :) dar daca o sa imi dea mana sa iau A4-le atunci nu pot merge cu doua masini, mai avem in familie una automata

Daca te referi ca imi mananca prea multi bani, nu, dimpotriva, financiar este cea mai buna alegere sa raman cu Golful, pentru ca nu a inceput sa manance bani, am scris in topic cam cat a costat pana acum intretinerea, s-au mai adugat anvelopele si atat, ITP (tocmai ce l-am facut), CASCO, ulei si benzina cat trebuie :) 

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Salutari din Grecia (Nikiti, Sithonia, Halkidiki)

Un kilometraj rotund chiar in vama Kulata și un consum pe drumul de dus

Si o poza cu copii pe “canapea” trasa cu barca

4746318C-3941-4D69-9D5D-341FB5662A00.jpeg

B88947B2-5C17-433B-A33E-3B312F166E3A.jpeg

90917FD1-209A-4BFB-9189-FE72A776E989.jpeg

Link către comentariu

Apare noul Golf Mk 8 in toamna... Te tenteaza sa schimbi generatia?

 

Link către comentariu

Bagă km colegu și bucură-te de ea. Și eu cred că ating luna asta pragul de 90.000 km. 

Link către comentariu

Back from Greece, am trecut de 82000km, consum 6,6/100 pe tot parcursul (1900km) inclusiv mers in Halkidiki zilnic deci cca 300km la consum de oras (dealuri, parcări plaje, bara la bara seara), cu mers pe autostrada Sofia, pe temperaturi de 37 grade.

@nsmNu ma tenteaza mk8, next one A4 quattro sau ceva SUV cu 4x4, sa văd și eu cum e sa împingă și spatele :)

Merci @CristiM

18801487-9F07-4F14-8B57-B006C471736A.jpeg

Modificat de codz
Link către comentariu
  • 5 months later...

Update ODO: 85000 km

Masina merge atat de bine si m-am obisnuit atat de tare cu ea incat nu se mai pune in discutie vanzarea.

Nici nu prea ma tenteaza sa dau dublu decat as lua pe ea pentru un A4 B9 sh de 3-4 ani, cca 100mii km si nici macar quattro. Totusi daca aveti recomandari de motive pentru care ar trebui totusi sa imi iau A4 B9 (190cp, 150cp iese din discutie), va rog sa imi scrieti in PM.

IMG_0905.jpg

Link către comentariu
  • 5 months later...

Update ODO: 90000 km

Un filtru de polen cu carbon activ și polifenoli, antibacterian, antialergenic, anti diesel fumes, anti polen și particule (PM 2.5), sper sa își facă treaba.

Intr-o luna urmează excursia in Grecia deci in August ar trebui sa facă 92mii, deabia anul viitor trecem suta (ar fi prima mașina cu care depășesc 100mii).

D4F6FB72-6BDE-4F9A-9E22-408B6BB27FCC.jpeg

62D8A48F-3C2A-4FBC-95B8-D2880C17F03A.jpeg

Modificat de codz
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!