Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

Nu, stiu ca asta ar fi primul pas, ar trebui sa fac o verificare daca gasesc un loc de incredere, desi din ce am mai citit eu ambreiajul din fulie este mai degraba responsabil de tipul acesta de zgomot, lipsa de freon se aude altfel, in fine, am intrebat de curand la PBN de fulie si mi-au spus ca nu vine fulia separat iar compresorul este 4700 lei, mda dupa cum ma asteptam, dupa garantie te jupoaie.

Fiind topic de prezentare nu mai continuam aici despre compresorul de AC, o sa mai pun eu un update dupa ce mai pun o mie doua de km si mai relatez ce s-a mai intamplat la modul general cu masinuta.

Link către comentariu
  • 2 months later...

ODO: 58000 km .. varsta: 4 ani si 1/2

GY-UG8-urile de iarna puse, masinuta este pregatita de o excursie la Viena

IMG_7292.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

După excursia la Viena si cateva ieșiri la munte am ajuns la 62000 km și ne pregătim pentru o plecare la Bansko. Pana atunci mașina vrea schimb ulei iar pe urma in doua luni inspecția tehnica.

Funcțional totul perfect. Pot sa zic ca arată și merge ca in prima zi.  Foarte mulțumit, probabil o voi tine și anul acesta pentru ca nu am alte “pete” (decât pe X1-ul nou) și nici buget. Sa fie oare prima masina pe care o tin pana la suta de mii de km?

In poze mai vedem ce făceam in timp ce eram bara la bara pe Valea Prahovei .. Netflix ?

ECA60EEF-0FE4-4113-9F55-04B4C95CFA03.jpeg

50BE680C-9F42-48B0-AA8F-076FC13D1318.jpeg

CB275CB6-50FF-4CE5-A744-72244D16880B.jpeg

Link către comentariu

Ce suport de telefon folosesti?caut si eu unul pe care sa-l prind in gurile de ventilatie.

Modificat de valy2d
Link către comentariu

Iti recomand magnetii care-i pui in gura de ventilatie. Sunt si mai mici, daca mai folosesti si o husa sunt perfecti, pui lamela de metal intre husa si telefon. Si sunt si practici, nu ai butoane sa strângi telefonul... Costa vreo 35 de lei.

Link către comentariu

Nu mai stiu ce marca de suport am dar am cautat sa fie cu cauciuc la prindere ca sa nu zgarie fantele de ventilatie. Dupa cu spune si Liviu mai usor de utilizat sunt cele magnetice, nu trebuie sa mai folosesti doua maine cand pui/scoti telefonul. Intradevar se gasesc acum pe la toate standurile de accesorii telefoane.

Ca sa fim ontopic, uitandu-ma in cartea de service, masina a cerut schimb de ulei la fix 2 ani, deci nu a considerat ca din modul de utilizare ar fi nevoie sa ceara mai devreme schimbul. NR: masina a venit cu interval variabil QI6 si pun ulei Long Life la 2 ani sau 30000km. Practic este doar al treilea schimb de ulei. Si a cincea inspectie.

Ca si costuri de intretinere (service si itp) am dat pana acum doar 500eur. Atat ma costa acum casco pe an. Mai mult costa benzina. Una peste alta este o masina cu costuri de exploatare foarte rezonabile. Optim ar fi de evitat deprecierea deci sa nu o iei de noua. Intrucat mi-au picat ochii pe un A4 (B9) astept PM daca cineva vrea sa imi faca o oferta.

Link către comentariu

M-am grabit sa ma laud cu costurile mici de mentenanta. In primii 4 ani este adevarat au fost mici pentru ca nu am schimbat nimic decat de doua ori uleiul si o data lichidul de frana. Astazi insa pe langa schimbul de ulei am facut si inspectia si intrucat am facut 60000 km s-au schimbat si bujiile si lichidul de frana, costul total fiind de 260 eur, ducand deci la 760 eur costurile cu mentenanta. Discurile de frana pe fata este posibil sa nu tina pana la inspectia urmatoare iar acelea sunt 700 lei, deci costurile de mentenanta pe 5 ani se ridica la cca 900 eur. 

Link către comentariu

Placute ai schimbat in tot timpul asta? :) de asemenea bateria o sa te mai tina un an poate 2.. se aduna usor usor.

Si ai noroc cu DSG'ul uscat, ca altfel te mai costa cate 1000-1200 de lei schimbul de ulei la cutie la fiecare 60k. 

Link către comentariu

Sunt placutele originale, am mers 30% oras 30% "dn" si 30% autostrada (dupa Spritmonitor), o sa le schimb cand cere masina.

Bateria din cate stiu este AGM, nu ar trebui sa tina mai mult de 5-6 ani? Nu folosesc Start-Stop dar intradevar am pus xenoanele sa se aprinda devreme, poate si acelea sa consume cand merg in oras. Bateria este incarcata 80% (SOC) chiar si iarna la temperature negative. 

Link către comentariu

Bateria 5-8 ani dupa noroc.

 

Placutele le-am schimbat la 65.000km pt prima data spate, si la 55.000km pe fata. Masina a mers 80% din timp in Buc. Placutele mai mergeau cateva mii de km, insa nu imi place sa astept sa se aprinda martorul de uzura, deoarece tu ai martor pe o parte la o placuta, poti avea uzura pe interior mai mare, si strici discurile.

 

Daca vinzi masina nu vad de ce te-ai apuca sa bagi bani in ea. O masina sh vine cu niste investitii, automat, ca vrei sau nu vrei.

Link către comentariu
  • 3 months later...

Ma intreb cum de v-au tinut pe voi placutele atat de mult si de ce pe mine nu. O explicatie ar fi ca merg foarte mult in oras (~70% din km).

Eu prima data le-am schimbat pe cele de pe fata la 38.000km si a doua oara dupa ince 28.000km. Cele de pe spate sunt inca ok cele originale; am acum aproape 69.000km.f

E ciudat sa ajungi sa schimbi discurile fara sa fi schimbat placutele de loc. Eu la Skoda Octavia veche schimbam placutele cam la 30.000km iar discurile le-am schimbat la cate 90.000km (aproximativ).

Modificat de CristiM
Link către comentariu

De ex eu la g6 am schimbat doar 1 data plăcuțele fata spate..  si masina are acum 220k.. de fel folosesc f des frâna de motor  ciudat ca la tine asa repede sunt consumate.. 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
  • 1 month later...

Hello, nu am mai scris de ceva timp, mașinuța merge perfect, se apropie de 69000km iar după excursia de vara in Grecia va trece de 70000km.

Intrucat pata mi se puse pe următoarea mașina respectiv Audi A4 B9 Quattro 190cp STronic, Golful se va pune la vânzare (este deja pe mobile.de), pentru detalii (despre Golf sau despre Audi) vorbim pe PM.

B7F23FC9-7B28-403E-BA33-127D2179C02D.jpeg

Link către comentariu

He he, welcome to the club :)

Nu o sa iti para rau cu schimbarea asta.

Link către comentariu

Ca deobicei, inainte de ploaie se spala masina, ca operatiune suplimentara am degresat jantele pentru ca cele din fata zicea lumea ca sunt gri inchis nu deschis, acum vad si eu culoarea lor din fabrica :) in doua zile plecarea in Grecia

WhatsApp Image 2018-07-17 at 20.03.35.jpeg

Link către comentariu

Concediu placut colegu' :)

Eu m-am intors de curand din Grecia si am ajuns pe la 72.000 km :) 

Si mie imi face cu ochiul aceeasi masina, dar mai am un an si jumatate pana termin leasingul ...

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

După concediul in Grecia mașinuța a trecut de 70000km. Consum mediu total inclusiv mersul pe acolo zilnic la plaje 6,5/100. Spre Halkidiki bine ca este autostrada altfel cei peste 800 km s-ar face mult mai greu, eu i-am făcut azi in 10 ore. Nici o problema cu mașina. Am lăsat și sotia sa conducă, era de gen “nu vrei sa mai conduc și eu”. Pe urma mi-a spus ca se conduce usor și trage bine in depasiri. In gând îmi ziceam ca totuși 190cp quattro trage mai bine :) Dar sa nu ne grăbim sa dam o căruță de bani cât timp Golful încă satisface 90% din cerințe.

94F74124-8921-4130-8BD0-D4F796675640.jpeg

Link către comentariu
  • 1 month later...

ODO: 72600 km

am schimbat placutele de frana fata, pentru prima data daca imi aduc bine aminte, au tinut foarte bine pentru o masina cu DSG in care mereu trebuie sa folosesti frana pentru ca nu o scoti din viteza cand te opresti in trafic, am pus la PBN, un pret decent, 475 lei setul de placute OEM si 200 lei manopera

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sa notam si 73000 km, in ritmul asta ajung la 79000 la vara, care ar fi  kilometraj bun (psihologic) pentru vanzare

IMG_1346.JPG

Link către comentariu

Salut. Spuneai pe la inceputul topicului ca vei reveni cu impresii, daca a meritat sau nu DSG-ul? Impresii personale, probleme?

Link către comentariu

Am mai spus pe parcurs, a meritat 100%, nu as mai lua cutie manuala, am mai mers si cu alte automate dar DSG este foarte desteapta si ma impac ff bine cu ea, nu am probleme cum am auzit la altii cu smucituri sau lipsa de putere.

Am mers de curand cu Megane cu cutia automata cu dublu ambreiaj si se pare ca au gasit si ei reteta, schimba la fel, imperceptibil, motorul acela este diesel deci diferentele se simt in turatii (mai mici). Singura chestie este ca nu are (Meganul) autohold si e ciudat cand esti in rampa (la deal) o tine sa nu plece in spate dar cand apesi pe acceleratie pleaca un pic in spate pana sa o ia inainte. In fine, e chestie de obisnuinta, dar la mine cu autohold niciodata nu misca in spate. Este important cand parchezi in rampa si se pune unul in spatele tau.

Link către comentariu
  • 3 months later...

Pe 31 dec 2018 a “împlinit” 75000km

Toate bune

Deocamdata am renuntat la ideea de al inlocui cu Audi A4 Quattro

F3FAF7EA-DF5D-4B41-B5BB-6E6E5C4929F7.jpeg

 

Modificat de codz
Link către comentariu

La mai multi ani si km fara probleme si de acum incolo. Eu pe 2 ianuarie am trecut de borna de 75 000km :) , din pacate nu mai pot spune ca fara probleme :) . 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut colegu’ si La Mulți Ani! Și eu cam intr-o săptămana voi atinge borna de 80.000km, tot cu ceva probleme (dar acum este Ok); voi povesti la mine pe topic. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!