Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

215 pe bord, banuiesc...

 

De ce nu folosesti iGo sau Navigon?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

da, pe bord, nu am iGo sau Navigon, aveam Sygic pe un S4 si un Skobbler pe iPhone care nu a vrut sa spuna directiile pe Composition Media asa ca am mers pe google maps cand aveam nevoie de directii urgente pe speaker

Modificat de codz
Link către comentariu
bogdanpiatra

Cu aerul mai patesc si eu, mai bine il orientezi tu intr-o anumita directie. Daca lasi sa vina pe unde e el proiectat ajunge inevitabil in partea de sus(probabil intr-un circuit) si te afecteaza la frunte.

Link către comentariu

Mai bine il dai la picioare ca alfel baga pe la parbriz (cel putin la mine asa e), iar faza cu gatu e posibil si de la bacteriile acumulate pe conducte am patit si eu.

Link către comentariu

Si eu consider a fi singurul lucru deficitar la masina asta ventilatia. La Stilo era mandria mea sistemul si cat de destept e. Pe Golf patesc constant sa imi simt capul si gatul impanate.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Zilele trecute pe ploaie mi-a dat check cornering light ca si cum s-ar fi ars Narva-urile blue puse de mine dar a doua zi nu a mai dat eroarea, nu m-am uitat sa vad daca efectiv nu mergeau, sa fie de la ploaie?

Tot in perioada umeda mi-a disparut un ton de la claxon au ramas doar inaltele, sa fie de la cablu sau se duce goarna?

Modificat de codz
Link către comentariu

Vreau sa ii dau ceara dinainte de vara insa nu stiu daca sa dau numai dupa o spalare temeinica sau trebuie neaparat decontaminare cu argila si/sau alte tratamente inainte de ceara. Ce s-ar intampla daca dau ceara fara decontaminare?

Vreau sa ii dau ceara dinainte de vara insa nu stiu daca sa dau numai dupa o spalare temeinica sau trebuie neaparat decontaminare cu argila si/sau alte tratamente inainte de ceara. Ce s-ar intampla daca dau ceara fara decontaminare?

Link către comentariu

Nu ar avea o aderenta la fel de mare ca dupa o decontaminare si degresare si va tine mai putin pe masina.

Link către comentariu

O să protejezi f bine murdăria deja existentă pe mașină. :)

Link către comentariu

O să protejezi f bine murdăria deja existentă pe mașină. :)

+1 :) Modificat de colin
Link către comentariu

Bine, am inteles, mai bine nu dau cu ceara daca nu fac tot tacamul:)

Link către comentariu

Si totusi daca nu vrei, sunt atatia care iti vor banii :). La urma urmei nu e obligatoriu sa faci tu

Modificat de colin
Link către comentariu

Poti incerca un Meguairs cleaner wax sau un white/light wax.

Link către comentariu

Argila are rol/efect unic, intrebarea mea este ce face si cand se da cu degresant?

Link către comentariu

Argila este degresanta in combinatie cu lubrefiantul.

Cu degresant dai cand uiti de spalatul masinii cu lunile.

Ca o spalare obisnuita nu te scapa de jegul acumulat.

De asemeni degresantul e bun ca sa inlaturi ceara mai veche de pe masina. Seva de la copaci. Sau petele de ulei/combustibil de pe vopsea

Modificat de colin
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

post-1145-14031215327954_thumb.jpg

Consum pe ruta Buc-Bg si retur, mers normal, max 140 pe autostrada Schumen-Varna

Masina a facut 17000km

Modificat de codz
Link către comentariu

La fix aceeasi viteza medie eu am reusit 7.5%, deci esti bine. :P

 

2. Am auzit si de la altii exact aceeasi chestie, asa ca eu am evitat sa-l ating in vreun fel. Doar cand se prafuieste mai tare incerc sa-l suflu cat ma tin bojocii...

3. Si eu la a mea nu as mai lua podea variabila pentru portbagaj.

Link către comentariu

Punctele 1 si 2 sunt valabile si la mine, m-am lovit de problema becului din portbagaj acoperit de un troller de mai multe ori, iar problema cu plasticul care protejeaza ceasurile de bord, e incredibil cat de usor se zgarie, poate n-ar strica un strat ceva mai rezistent la zgarieturi.

Multi km inainte si cat mai multe drumuri pe autostrazi, cred ca e o adevarata placere sa conduci motorul asta cuplat la o cutie automata.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Se misca buburuza, acum ar vrea sa vada Grecia dar mai vedem, trebuie sa ii fac schimbul de ulei la cutie (din sintetic in mineral sau invers) si update de soft, nu am ajuns inca.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!