Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

La ce cinema mergi tu de trebuie sa mergi tare pe autostrada sa ajungi la el? :P

 

Sunt frumoase jantele alea.

Link către comentariu

Ti-am scris PM despre cinema :icon_thumleft: am fost in doi si am mers si noi pe S, cu schimburi la 5000rpm ;) pentru puterea masinii trage chiar bine si nu are lag sesizabil, deranjant la plecare, cum mi s-a parut pe S2/170cp/dsg

 

Si mie imi place sa merg si iarna cu jantele de aliaj .. de ce sa nu arate bine masina si iarna, am avut grija mereu de jante, pe O2 am dat-o cu jantele originale din 2004 si nu aveau nici o zgarietura si numai cu ele am mers .. G7-le arata ca un tractoras cu gumele de iarna si murdar asa

 

PS: sunt bune spalatoarele de faruri iarna, insa se consuma lichidul rapid cu trei locuri pe unde trebuie sa spritezi .. la O2 aveam doar parbrizul :)

Modificat de codz
Link către comentariu

Banuiesc ca stiai, dar se poate mari intervalul la care sa intre jeturile pt faruri. Si eu sunt interesat de asta. Astept sa gaseasca cineva codarea pt inchiderea hayonului electric din telecomanda la a mea si cred ca-mi fac lista cu tot ce vreau schimbat. :)

 

Poza e facuta in parcarea de la partia Azuga nu? Stiu f bine zona, noi avem preferinta pt Azuga. ;)

 

PS: Tare faza cu cinema-ul.

Link către comentariu

Da, la Azuga, era pustiu, perfect pentru niste teste de aderenta ;)

 

Iarna este ok intervalul pentru jeturi la faruri, cand am ajuns acasa tot aveam murdare farurile, e bine sa dea des mai ales cand mergi seara/noaptea, vara poate e bine sa fie mai rar, dar mie imi place sa tina farurile curate .. azi trebuie sa ii fac o baie ca e plina de antiderapant

Link către comentariu

Ce-ai cu ea, vrei sa rugineasca?

 

Mie inca imi mai miros presurile astea, imi vine sa le arunc. :grrrrrr:

Link către comentariu

Vreau sa am lac pe vopsea si anul viitor, substantele antiderapante, sare si ce-or mai turna astia, nu protejeaza ci dimpotriva :)

 

Ce presuri ai, tot astea poloneze? Mie nu imi miros. Mai scoate-le la aerisit o zi pe balcon sau undeva, alta idee nu am.

 

LE: o sa pun daca nu uit o poza si eu hatch-ul masinii cum arata dupa drumul la munte, e prima mea masina non-berlina, ma "distreaza" cum se umple de mizerie, dar asta e design-ul nu ai cum sa opresti zloata sa ajunga pana sus, unde eleronul ala probabil e facut sa nu ajunga mizeria si pe acoperis :)

Link către comentariu

Ia-ți apărători...vei fi surprins cât de mult ajută. Vechea mașină nu avea și la fel, era plin hatch-ul de glod la un drum Cluj-Piatra...Acum, am mers Cluj - Iași - Piatra - Cluj...fără să fie nevoie să dau cu apă pe geamul de la hatch.

Link către comentariu

Cum de inchis oricum il inchizi de manerele interioare, ar merge sa inversezi telescoapele da se deschida singur.

 

Le-am tinut si afara, le-am spalat si cu detergent, degeaba. Le arunc.

Modificat de dadu
Link către comentariu

Scuze că-ți umplu topicul...dar am vrut să-ți apreciez mașina...foarte bine arată în poza cu zăpada. Pare mult mai masivă partea posterioară față de realitate, poate e și de la culoare. 

 

Zici că e femeie cu photoshop :))

Link către comentariu

Da, cred ca aparatorile ajuta foarte mult, la O2 aveam din fabrica, de ce nu or fi pus si la G7 .. daca ma va deranja aspectul acesta o sa-mi pun .. sunt bune si pentru ceilalti, ca nu arunca pietre, acum cum astia dau cu criblura pe post de antiderapant, parbrizele sunt in pericol, eu pastrez distanta dar pietrele pot veni si de pe sensul celalalt.

 

Merci :icon_thumleft: poza e direct din telefon, din cauza unghiului apare mai bombata partea din spate, jantele par mai mari pe spate :) de asta ziceam ca arata ca un tractoras .. bine ca nu se aude ca unul :) gata cu rontaiala

Link către comentariu

Am comandat doua becuri Narva Power Blue+ H7 pentru cornering, sper in primul rand sa le pot pune usor si in al doilea rand sa dea o lumina mai apropiata de xenon fata de cele stock care se vad clar galbene la fiecare "coteala" in oras.

 

Referitor la DRL-uri, eu avand xenon fara DRL LED, becurile sunt H15 si numai Osram face, de o singura temperatura, as incerca o smecherie din asta http://www.autobulbsdirect.co.uk/H15-Upgrade-Headlight-Bulb-Kit.html sa vedem ce iese.

 

Am spalat masina, am uitat sa fac poza inainte, baiatul de la spalatorie ma intreaba "mereu dati cu ceara? ca a cazut imediat sarea de pe masina" :) seara dupa spalare nu am tras frana "de deget", altfel in fiecare seara o trag ca nu are de unde sa inghete.

narva h7 power blue+ 98508.pdf

Modificat de codz
Link către comentariu

Am pus becurile de care ziceam mai sus si da, sunt multumit, lumina este mai alba decat cele OEM

Nu stiu daca se intelege ceva din poza dar sunt chiar ok

Apropo cele OEM sunt Philips Longlife http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=en&scy=sa&ctn=12972LLECOB1, care tin foarte mult (4x zic ei) dar in schimb au intensitate mica si culoare mai galbena. Sunt ok ca alegere pentru ca nu se ard insa pentru pasionati trebuie schimbate cu ceva mai alb. Sa vedem cat tin astea Narva.

post-1145-13869516740416_thumb.jpg

Modificat de codz
Link către comentariu

Sunt confuz, am gasit ca DRL pe xenon simplu (fara AFS si DRL LED) becul de DRL ar fi PW24W si nu H15 care ar fi DRL numai la non-xenon. Iar PW24W se fac doar niste ciudatenii pentru BMW F30 care dau erori. Deci mai astept sa se lamureasca lucrurile.

http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php?144720-Drl-halogen-bulbs posturile #5 si #10 au poza cu schema becurilor de G7

Modificat de codz
Link către comentariu

Afla in functie de VIN exact ce bec este. Posibil sa fie ca cel de pe Scirocco.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am fost de Revelion la Predeal unde G7-le nu a vazut zapada ci doar aglomeratie la intoarcere, era blocaj asa ca m-am intors pe DN1A, consum 6/100 inclusiv autostrada la limita radarului. 9500km, coafura rezista:) O placere sa mergi cu DSG, iar linistea din masina "priceless", kinderu a dormit 3 ore:)

Apoi seara prima spalare la interior, am specificat sa nu se atinga de bord, nici fetele de usi nu sunt multumit ca le-a sters cu carpa cu care a sters masina de apa, urmeaza sa sterg eu din nou cu lavete pentru piele.

Link către comentariu

post-1145-1388757461672_thumb.jpg

Am incercat si eu smecheria asta cu butonul 0.0 tinut apasat :) are cineva mai putin sau mai mult de 90%?

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Vreau eu sa testez Golful pe zapada dar nu pe din vreme din asta extrema. Cred ca garda joasa si scuturile aerodinamice de pe dedesubt sunt incompatibile cu zapada troienita si cu santurile de pe stradute si locurile de parcare. Nu am ramas cu O2 blocat niciodata si nu vreau sa ma fac de ras acum cu G7-le, mai ales ca e prima iarna si cu cutie automata. Am mers cu un Megane ST si pe stradute am inaintat la limita, acum zapada este si mai mare, am vazut multe masini ingropate, nu are sens sa risc, pur si simplu Golful nu e masina de zapada mare, mai bine un Duster sau chiar un Captur, ca sa nu mai vorbim de masinile de teren adevarate, care nu se sperie la 20-30 cm de zapada.

Link către comentariu

Las-o acasa. Eu cu Seatul m-am blocat / suspendat de 3 ori pana acum.

Sunt prea joase, Octavia avea garda la sol ridicata si de aceea nu ai ramas / nu am ramas blocat niciodata.

Am incercat sa ies cu BMW-ul insa..no way Jose, zapada este prea mare.

Simt nevoia unei garde la sol mai ridicata... :icon_rendeer:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!