Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

Daca citesti fix primul link din cautarea pe Google o sa afli tot ce ai nevoie.

 

Da, la o masina de strada e normal sa apara wheel hop, solutia este folosirea unor bucse si articulatii solide si foarte dure, ceea ce scade drastic confortul in masina. Singura solutie este sa pleci de pe loc mai incet ceea ce, daca esti la curse, nu este o problema.

 

Practic trebuie sa accelerezi cat de tare poti (te obisnuiesti cat de mult dupa mai multe incercari) incat masina sa plece de pe loc fara sa apara wheel hop si odata pusa in miscare sa accelerezi mai tare.

Link către comentariu

Am citit si degeaba mie tot nu mi se pare normal ca o masina de strada sa faca asa http://youtu.be/IufaFgK4Qes (asa face si a mea cu diferenta ca face inainte sa plece de pe loc, in clip face pe la 20kmph)

La masini sport mai zic, cuplu foarte mare, dar la masini normale ASR-ul nu ar trebui sa permita asta. In launch control mai zic dar in mod S si chiar in mod D face, nu sunt happy with that.

Pe alte forumuri lumea se intreaba daca la mk7 nu este prea sever wheel hop-ul http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?p=9434 eu sunt de parere ca da.

Modificat de codz
Link către comentariu

Ba tot e normal la orice masina de strada. Mai ales cu una care sa mandreste ca e cu pana la 100 Kg mai usoara decat generatia dinaintea ei.

Greutatea aia in plus ajuta roata sa ramana la locul ei oarecum.

Vrei un fix? Ia bucse de GTI! Poate or sa fiedestul de dure cat sa te scape, pentru ca nu ai cine stie ce putere, dar nu destul cat sa strice confortul masinii.

Si tine minte un lucru, nu exista masina perfecta orice sigla ar avea in bot!

Link către comentariu

Tocmai ca eu nu vad cu ochi buni scaderea greutatii, singurul efect pozitiv ar trebui sa fie consumul, negative sunt mai multe, printre care si asta.

Nu ma gandeam ca VW se apropie de perfectiune, nici macar ca ar fi mai buna/fiabila decat Skoda, ma intreb insa daca wheel hop-ul se manifesta si la noul Audi A3 si la O3.

Link către comentariu

Si a mea la fel! Cand faci asa abuzezi de ea, nu vad de ce te deranjeaza. Nu abuzezi si pleci normal asa cum a fost facuta, nu face!

Pe langa articulatii, amortizoare mai dure si un set de anvelope cu grip mai bun, "comanda" si o temperatura mai crescuta. La sub 10 grade si in configuratia actuala nu cred ca iti iese o plecare demna de drag racing

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Nu ma gandeam ca VW se apropie de perfectiune, nici macar ca ar fi mai buna/fiabila decat Skoda...

:beer:

Link către comentariu

Merci @rifflections pentru info. Mai ramane sa aflu ca se manifesta si la O2, inseamna ca nu i-am dat niciodata talpa (normal, la un diesel e cruzime) :dry:

Link către comentariu

1.4 Tsi , zilele trecute. S-a facut simtita prezenta pierderii aderentei in acelasi mod. Eu caut LSD pentru cutia mea si nu gasesc inca.

Am cauciucuri foarte aderente. S-a simtit cu rotile putin virate.

Link către comentariu

Nu-ti face mari griji caci wheel hop-ul e poveste veche pentru masinile FWD. Cu cat e mai usoara pe puntea fata si cu cat are mai multa putere, cu atat e mai pronuntat fenomenul.

La tine e un cumul de factori: punte fata usurica, anvelope nu dintre cele mai aderente(stiu ca zici ca-s bune, dar nu la plecarea de pe loc asa), temperatura ambientala sub cea la care functioneaza corect anvelopele. limitarea de cuplu specifica DSG-ului, etc.

Daca tii neaparat sa scapi neaparat de fenomen, exista solutii sau remedii: bucse pline sau chiar poliuretanice, WALK(whiteline anti lift kit) - specific creat pentru asa ceva, geometrie fata-spate la care sa reglezi un toe-in de 5', anvelope mai aderente si altele.

DSG-ul e o cutie interesanta si stie multe, iar daca o sa cauti pe youtube un filmulet cu o plecare din Launch Control a unui Golf R DSG, vei vedea la ce ma refer. Fii atent la prima secunda dupa ce masina se pune in miscare si apoi cum continua deplasarea din secunda doi. Fenomenul apare voit, tocmai ca sa elimine wheel hop-ul.

Link către comentariu

Mersi @JUG, nu tin sa scap de fenomen, nu e ceva care sa ma deranjeze la mersul normal, nu am de gand sa fac launch-uri, era doar un test. Dupa cum spui si tu conditiile cumulate nu erau prielnice.

 

Am vazut pe viu (din interior) cum pleaca in Launch Control un Golf R DSG cu Stage 2 si nu a fost cazul de wheel-hop.

 

Oricum suntem putin OT, masina mea merge ok, asteapta sa-i pun anvelopele de iarna ca sa o dau si pe zapada :)

Link către comentariu

Ca fapt divers pe DSG7 nu merge launch control.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

A fost deajuns un drum pana la @Al Bundy si consumul a si scazut:)

post-1145-13808202191923_thumb.jpg

Nu ca am facut ceva la masina ci ca am mers mai mult decat merg deobicei in oras si a avut timp sa se incalzeasca. La dus (de la rece) am avut 10/100 si 15kmph (aglomeratie mare pe Iancului) iar la intoarcere am resetat consumul si la drumul de intoarcere consumul a plecat de la 9/100 (masina fiind calda, cand e rece pleaca de la 24/100) si a scazut pe dna Ghica pana la 6.x/100 la 3x kmph, pe urma cu bara la bara (fara start/stop pe Fabrica de Glucoza) a ajuns la cat se vede 7.7/100 la 21 kmph.

Modificat de codz
Link către comentariu

post-1145-13810715407151_thumb.jpg

post-1145-13810715492058_thumb.jpg

Anvelopele de iarna UG8 au un profil excelent, santuri destul de mari si pentru evacuarea apei, banda centrala intarita pentru mersul pe uscat si lamelele cu adevarat 3D, intre lamele sunt ca niste bobite care se imbina ca un lego care ajuta la tractiunea pe zapada, cum le fac nu stiu insa e geniala treaba. Plus au si un inel de protectie al jentii post-1145-13810717938502_thumb.jpg

Sper sa vada zapada Austriei cat de curand:)

Modificat de codz
Link către comentariu

Pretul la UG8 pe site-ul de unde am luat eu a crescut de la 423 la 437 adica +3,3%

 

Luna asta cat nu incep precipitatiile trebuie sa ii mai dau un strat de ceara Sonax Xtreme Wax, pentru iarna

 

In cateva zile masina face 7000km

post-1145-0-00535100-1381221766_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu

Tu ii aplici stratul de ceara ?

Sau la o spalatorie ?

Imi poti da mai multe detalii, te rog !

Eventual pe PM ca sa nu " poluam " topicul masinii.

Link către comentariu

Da, eu aplic ceara, nu e mare filozofie si e placerea mea sa fac treaba asta :) La spalatorie fac acelasi lucru si cu mai putina grija.

 

Am descris operatia in postul #174

 

E vorba de ceara Sonax Xtreme Wax fara abrazivi, deci nu este polish care se da cu masina electrica, ci ceara cu Carnauba care se aplica cu buretele (cu mana) si se sterge (dupa ce sta 30 min) cu lavete de microfibra (2-3 cel putin ca se umplu de ceara)

Daca masina nu este noua se recomanda o decontaminare cu argila mai intai, eu cred ca sar peste faza asta si o sa o fac in primavara.

 

Sunt topic-uri speciale pentru detailing (mai jos), eu am spus doar cum am aplicat eu, cum scrie pe cutie ;)

http://vwforum.ro/topic/5654-detailing-exterior/

http://vwforum.ro/topic/32618-ceruire-cu-ceara-solida/

Modificat de codz
Link către comentariu

Dimineata pe racoare (dar pe soare), eu am pus anvelopele de iarna, iar pe cele de vara le-am trimis la hotel (cu ocazia asta am vazut ca au DOT-uri 0713, 0713, 0813 si 1113) si un profil de 7mm (dupa 6969 km rulati).

 

S-a bibilit la fiecare roata pentru ca era liber si pentru ca au vazut ca masina era noua (oricum ma duc la ei de vreo 5 ani, nu spun la cine ca sa nu se considere reclama, dar sunt probabil cei mai buni in schimbat anvelope), am pus azot 2.2 fata 2.3 spate (n-am pus capace verzi ca nu-mi plac), au avut grija la jante si nu au bagat pistolul pe antifurt ca sa nu-l deformeze.

 

GoodYear-urile UG8 au marginea aceea protectoare pentru janta, care vine peste planul jentii, astfel incat daca stergi roata de bordura prima data da in cauciuc si nu direct in janta.

 

Arata bine pe jantele OEM pe 16", acum sunt pregatit sa vina frigul si ninsoarea :winter:

 

PS: cand am ajuns nenea s-a mirat cand a vazut ca incap 3 anvelope de 205/55/16 in portbagaj de Golf :lol:

post-1145-0-12627400-1381477833_thumb.jp

post-1145-0-00539300-1381477842_thumb.jp

post-1145-0-20837500-1381477848_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu

Nu face nicio diferenta DOT-ul ala putin diferit.

Subtirica buza aia, dar e buna oricum. Sper ca ai mai umflat anvelopa dintr-a doua poza :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!