Jump to content

Piese din SUA


tibimakai
 Share

Postare recomandată

;) De ce nu pot pune emoticon-uri si modera de acasa? :P O fi de la netu' Erdeesului, sau tre' sa fac ceva setari la computadorul de acasa? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) De ce nu pot pune emoticon-uri si modera de acasa? :P O fi de la netu' Erdeesului, sau tre' sa fac ceva setari la computadorul de acasa? :)

poti modera de oriunde exista net ...

intrebarea e : esti sigur ca te loghezi ca mihaiachi ? :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma oftici!!!!! :offtopic: Deci vad emoticonurile in fereastra din stanga, dar daca le clicai nu se intampla nimic. uite am scris dupa!!!!! , doua puncte-angry-douapuncte, sa vedem daca asha iese- dar oricum e enervant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaa

pai de ce nu zici asa?

inainte sa clicai pe emoticon clicaie intai la sfarsitul randului :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
va rog nu ma impuscati, am vrut acu cateva zile (?) sa simplific niste topic-uri care aveau titluri comune, de genul, piese din SUA si altele echivalente - dar, credeti-ma ca de pe 26 ianuarie incoace sunt deficitar la capitolul somn (din cauza de fiica-mea, nou-nascuta) si oi fi aburit ceva din click de mouse - daca am gresit, a fost sigur fara intentie, rog colegii de la Baia Mare sa ma ierte si sa nu se simta in nici un fel presecutati, nu incape asa ceva!

va multumesc pentru intelegere

Din partea mea, scuzele-s acceptate; daca a fost eroare, motivele-s justificate.

Regret daca am spus/scris ceva nepotrivit (si stiu ca am facut-o), n-as vrea sa judec gresit pe cineva, si-mi cer si eu scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Dragilor,

facand tot soiul de sapaturi am gasit o sursa rezonabila de piese, atat dpdv pret cat si dpdv costuri expeditie

am discutat cu oamenii si sunt de acord sa trimita in Romania

pentru inceput pot propune urmatorul "deal"

set motor big bore -alezaj 83 mm - se potriveste NUMAI pe motoarele de 1200 (40cp) fara alte modificari - creste cilindreea spre 1500 cm - mahle brand - se pare ca este ultima oara cand mahle mai produce asa ceva - merita pentru ca faci tuning ieftin si obtii un motor "dopat" la pretul unui set normal

pret 180 USD

transport 70 USD

timp de livrare 4-6 saptamani

cine vrea sa isi upgradeze micul motor de 1200, sa zica, sa sara cu banul si subsemnatul se ocupa de comanda

alte piese - radiatoare de ulei, kituri de ambreiaj performance (Kennedy stage I presssure plate etc), kituri de carburatoare, ma rog, numai piese noi

poze dedesubt!

placa de presiune kennedy - 95 usd

seturi motor - intre 125 -175 (aprox) usd

delco nou - 100 usd

ventilator turbina nou - 30 usd

set carburatoare Kadron - 410 usd

fise bujii performance - 40 usd

extensie baie ulei - 70 usd

pentru detalii, intrebati!

salut MikeRG ! cam tarziu mam hotarat sa scriu aici dar acum am ajuns la partea mecanica ! ce vroiam sa te rog . cam intr-o saptamana jumate, 2 max o sa am nevoie de un set motor de 1200 din 68 poti u s a te interesezi daca mai au acel set motor big bore, daca da dupa 1 mai o sa vreau sa fac comanda pt el , si in plus daca ai idee cam ce contine setul (adik pistoane , segmenti , biele , camasi, garnituri, astea ar fii nu ? ) si care este pretzul final cu tot cu transport pana in romania constanta ! mersi mult si astept raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza, k si eu tre sa-i fac motorul!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Au mai fost discutii despre un posibil releu in state ... nu stiu cit e de corect tipul dar pare a avea referinte bune ... http://forum.softpedia.com/index.php?showt...114732&st=0

Daca ne stringem mai multi, facem o comanda mai mare, si costurile se reduc semnificativ.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au mai fost discutii despre un posibil releu in state ... nu stiu cit e de corect tipul dar pare a avea referinte bune ... http://forum.softpedia.com/index.php?showt...114732&st=0

Daca ne stringem mai multi, facem o comanda mai mare, si costurile se reduc semnificativ.

bravo ma, dupa 4 ani de cand discutam pe toate fetele cum sa aducem in gasca piese tu te duci la un strain...

am si eu paypal si card si ce mai vreti, am cumparat si de la aircooled net, si de la toplineparts si de la bugmevideo, stiti ca oricum taxele vamale si tva-ul se platesc, daca putem trata cu vama, cu atat mai bine, cip ar trebui sa factureze separat transportul si sa nu trimita factura impreuna cu piesele ca sa nu intre la plata iar comision nu percep, ma bucur si eu ca impart niste cheltuieli de transport cu cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca ar mai fi si altii interesati - oricum cind ma decid la ceva de pe cip, iti dau un mesaj si mai departe hotarasti tu cind si cum faci o comanda.

Dadusem link-ul in ideea ca poate se fac comenzi la mai multe firme, sau pe ebay, etc ... si omul le cumuleaza si le trimite pe toate odata sa fie mai ieftin transportul, ca ala e plasat in state si asta face ...

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca ar mai fi si altii interesati - oricum cind ma decid la ceva de pe cip, iti dau un mesaj si mai departe hotarasti tu cind si cum faci o comanda.

Dadusem link-ul in ideea ca poate se fac comenzi la mai multe firme, sau pe ebay, etc ... si omul le cumuleaza si le trimite pe toate odata sa fie mai ieftin transportul, ca ala e plasat in state si asta face ...

cip trimite by default cu fedex deci vama si taxe la oficial; daca tipul asta ar fi de incredere si ar cumpara el si le-ar trimite cu posta normala, ar mai fi sanse... pe de alta parte diferenta de curs intre euro si usd precum si preturile mai mici la unele piese ar justifica chiar si o trimitere oficiala

L.E. putem incerca o comanda de proba cu nenea asta (acum ca am mai citit ce mai zice el pe acolo) - asa, un mizilic de fiecare, ca sa nu ne doara rau daca da tzeapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat de mai multe ori prin baiatul asta,inclusiv o aprindere CraneCams de pe amazon.com.E baiat foarte serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine de stiut ca cineva de aici a avut un business ok cu omul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Ptr ca mai multe persoane s-au interesat si pe forumul maghiar de axa cu came, sau kit axa cu came, m-am uitat putin la preturi, si daca se aduna 4-5 comenzi, as putea aduce kit engle axa cu came( W100-W140) cu Engle lifters, springs, chromoly retainers and valve keepers, la pretul de approximativ 170 euro, kit, care costa cam 260-290 euro pe paruzzi. Daca e cineva interesat sa-mi scrie, sa vad daca se aduna 4-5 persoane, sunt deja 2 persoane interesate pe forumul maghiar. Mentionez ca comanda se face din sua, si dureaza putin pana ajung, si am oferit in kit, ptr ca asa e cel mai bun pret, fatza de axa cu came separat, sau alte piese separat care sunt scumpe separat si in eu si in sua, si oricum cine trece la axa cu cam sport, are nevoie de toate astea ca sa functioneze motorul bine.

Pe de alta parte, daca se aduna persoane ptr a face comanda, pot aduce si alte piese daca are cineva nevoie, doar sa nu fie mult prea mari ptr a fii transportate cu posta... ( adica nu usi, sau capote, sau alte chestii, piese normale... maxim roti sau jante)...

Modificat de Kafer_CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200e sunt aici in arad .... daca nu le trimite cineva ca si cadou si sa aibe valoare foarte mica ceea ce Posta Americana nu accepta cand vede piesele atunci trebui sa calculezi in felul urmator:

suma facturata + transport peste care vine - 3.95% taxa vamala + 24% TVA. Avand in vedere ca vama romana mai nou deschide fiecare colet venit de afara fii sigur ca orice colet care contine piese noi v-a fi vamuit dupa catalogul lor daca valoarea declarata este 20$ de exemplu

Am patit-o nu demult si am platit pe un colet mic de garnituri mai mult decat daca le luam de heuropa.

de asta zic eu ca e 200e la Arad.... sau aduna tu 5 baieti si ti le dau eu la 170euro ;)

post-120-0-33673900-1347396343_thumb.jpg

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum trimit eu, e altfel, nu posta. Garantat nu se plateste nici vama nici tva... vin la vama in germania ca obiecte de uz personal. Eu ce ofer este una, daca credeti e alta... Am trimis cam 15 cutii de piese din state si stiu ce vorbesc. Daca e cineva interesat sa scrie linistit, ca stiu cum sa ocolesc sistemul. Vor iesi maxim 170 de euro, poate si mai putin, depinde de cati comanda. se pot comanda si alte piese. Gen jante, de ex, BRM, 4 bucati sub 400 euro acasa. Va garantez ca nu am platit nici un cent vama ptr tot ce am trimis eu din SUA. Poate confirma Radu Zisu caruia i-am trimis un kit de frane pe disk, sau Peter Elkan la care i-am adus popouturile.

Deci, interesati? ... nu carcotasi:))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ex de pret: vilbrochen cursa 82mm, vw journal, forjat aliaj 4340, la pret approx 250 euro acasa, care e 590 euro la hoffman speedster... si multe altele. Daca aveti curiozitate de preturi, intrebati. Stiu ce vorbesc.

Alt exemplu, bloc motor AS41 NOU, la sub 600 euro acasa... 675 la hoffman speedster. si mai mult la paruzzi...

Modificat de Kafer_CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu oferta. Piese din Sua, la preturi ft bune, fara vama si TVA, comanda minima pe adresa 35kg, sau mai multi si trimit pe adresa mea, de acolo la trimit eu la altii. Seturi motor, jante, piese tuning, si multe alte bunatati scumpe in Europa. Intrebati, si sar cu pretul.

Ca si feedback, poate fii intrebat Radu Zisu, la care i-am trimis kit de frane pe disc, si Peter Elkan , la care i-am adus popouturi.

Modificat de Kafer_CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai spune asa.... :) ca suntem interesati. poate am sa-ti fac o lista cu ce mi-ar trebui. Tre sa fie de la o firma sau se poate si de la mai p.s.multe?

p.s. hoffmann-ul vad ca e reperul tau de pret :) ... la arad stii cat e blocul? cred ca nu , dar am sa-ti raspund ... 650euro ;)

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa te rog. In principiu eu ma voi lupta sa cumpar cat mai multe de la o firma, ptr a reduce costurile de shipping in sua. daca stii ce vrei, imi spui si facem sa ajunga aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Măh, la mine a mers. Mi-a venit greu să apelez la om, n-am înţeles exact cum ajunge coletu la mine fără vamă fără nica, am plătit şi într-o zi m-am trezit cu un cetăţean cu o duba mare în faţa blocului. Nenea ăla a scos din dubă o cutie, mi-a dat-o şi p-aci ţi-e drumul. Am zis că dacă o trebui să plătesc vama etc. o s-o fac, important e că am încercat să văd dacă funcţionează treaba - şi a funcţionat.

Am observat că şi în Franţa aveau o poartă de intrare pentru lucruri. Acolo unde stăteam eu era un atelier de broscărie care aducea unele chese la preţuri bune - de ex. de pe la CB Performance - preţurile erau mai mici decât la heritaj sau la păruţi, dar mai mari decât pe sait la CIP sau la CB Perf.

Al dracu, ce greu e să scrii cenzurându-te tot timpu, ştiind că cineva de acolo de sus te iubeşte şi te urmăreşte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!