Jump to content

Jurnal DSG7


xxnelu
 Share

Postare recomandată

Salutare. Revin la postarea de ieri. Am mers cu masina si observ ca in treptele se viteza impare se accelerează greu. Adică nu mai trage motorul. Accelerez pana la maxim dar nu merge mai repede. Daca trece in o treapta para (2,4,6) se accelereaza normal. De exemplu, la 90km/h in treapta 7 am vrut sa depasesc. Trece in a 5-a, dar nu merge mai repede. Ridic putin piciorul de pe acceleratie, trece in a 6-a si abia atunci accelereaza sa pot depăși. Cine stie ce ar avea si cat m-ar costa? Asa, sa avem o vineri frumoasa?. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, dupa inca 50 de km cu masina, am observat ca patineaza intr-a 5-a. Accelerez mai brusc, se tureaza motorul un pic, creste turometrul, dar nu se accelereaza. Cand accelerez mai finut se accelereaza. Pareri?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un a3 din 2013, cutie DSG-7 s-tronic. Se schimba uleiul si filtrul la cutie sau doar se verifica nivelul si se completeaza ?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@leonardt

Acelasi lucru il am si eu ...Dupa ceva investigatii , cica este kitul de ambreiaj si anume atingerea limitei de uzura pentru discul 1 ,cel responsabil cu vitezele impare. Da si eroare pe VCDS cu atingerea limitei disc 1. Azi au incercat baietii o adaptare a cutiei ,in mers ,dar nu au reusit.Cica trebuie sa schimb kitul de ambreiaj si apoi fac adaptarea cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare si La multi ani tuturor utilizatorilor.

Am descoperit problema mea. Am schimbat chitul de ambreiaj. e posibil si la mine sa se fi atins limita de uzura a discului 1. Se rupsese ceva pe la cutie, o furca cica... Oricum, la reprezentanta m-a costat 2780 ron cele doua ambreiaje cu tot cu manopera. Bine ca nu era si mecatronicul defect, ca ar fi ajuns si ala vreo 5000 ron , din spusele mecanicului. Acum toata treaba e buna, merge bine, schimba bine vitezele.

Sa aveti un an nou plin de bucurii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Mai are cineva problema asta cu cutia DSG 7 DQ200 cu ambreiaje uscate si anume vibratie la accelerare cand cutia este in D2 la viteza mica ? ( vibratie de cutie\ambreiaj\volant nu vibratie de motor subturat)

Ma interesa cat mai tine daca a mai trecut cineva prin problema asta

Nu de alta dar am intrebat la reprezentanta si ma costa 41 de mil schimbul de ambreiaje 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezent la fel face si la mine de vreo 15000 km.poate ne spune si noua colegul LEONARDT unde a facut reparatia ca este pretul bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danskodaru - in astia 15000 km s-a agravat ? face din ce in ce mai des si mai rau ?

Am observat ca la mine face doar la cald ,  dupa ce merg cam 30 de min in trafic , la rece nu face  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiterez si eu problema tremuratului- a mea face doar la plecare de pe loc(cu D1 mai putin cu S1 dar nu e o regula)- mai mult cand e cald afara. Schimbarile de trepte le face fara smucituri.

Simptomele le-am avut de la 150k(de atunci am eu masina pe mana). Acum am ajuns la 183k.

La fel daca accelerez puternic de pe loc, salta toata masina ca si cum as urca borduri succesiv! E inuman!

Nu am erori de niciun fel in ECU.

Solutia- alt ambreiaj/volant. Cost- prea mare pentru harburile VW.

Concluzia: unde gaism un service ieftin si bun pentru asta? Puteti sa recomandanti pe cineva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat pe net pe forumurile din afara , inteleg ca e o problema comuna la modelul acesta de cutie

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f112/official-mk6-golf-dsg-clutch-shudder-squeal-issues-thread-45873.html

http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php/113872-7-Speed-DSG-Judder

Oare si cutiile montate pe masini din 2016 - 2017 inca au problema asta ?

Masina mea este din 2013  , din 2008 pana in 2013 nu au rezolvat

Daca citeam inainte sa cumpar masina .... draq mai lua vw cu dsg 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Poate sunt pe langa subiect,dar am o curiozitate. exista un "interval" de rulaj (km) in care aceasta cutie o apuca pe aratura? sau nu are legatura cu rulajul.

Am un DSG7 DG200 70k :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 80k acum si am observat ca face asa cam de 3k

Din cate am vazut pe forumuri au aparut probleme si la 20k

Daca ai rabdare poti evita mersul cu ambreiajul patinat in D2 - apesi incet incet si progresiv pe acceleratie - ca o bunicuta

Sau mergi pe manual si schimbi treapta 2 la viteza mai mare

Nu stiu de ce au gandit'o asa , abea se misca masina ( 2-3 km/h ) si ea schimba in D2 , or avea ei un motiv...ca doar sunt nemti

 

 

Modificat de Gabrie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are 50k si de pe la 40k a inceput sa faca asa, doar cand se incalzeste afara si cand merg mai mult timp cu ea si doar in D2. La rece nu face. M-am obisnuit sa merg in D1 la mersul bara-la-bara. Oricum din ce vad se poate trai si cu aceasta problema chiar daca e deranjanta. Sa vedeti ce fel fac cutiile robotizate (gen i-shift de la Honda si easytronic de la Opel). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e golful 7 ? Sa inteleg ca si pe modelele noi problema inca exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabrie- nu s a agravat a ramas la fel dar nu mi place cum face .pe tester nu da nici o eroarae cutia dar am ales sa schimb ambreiajele si sa instalez un soft care reactiveaza treapta 1 la viteze mici si schimba  in 7 pe la 80 km . Masina este in service de azi  vineri ar trebui sa fie gata . Sunt foarte curios cum ca fi cu ambreiaje noi. Am ales o firma non reprezentanta una care se ocupa doar de cutii automate si nimic altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danskodaru Si eu urmaresc ceea ce ai de gand sa faci pentru DSG-ul meu uscat. Te rog sa ne tii pe toti la curent. Daca poti sa ne spui si cum s-au comportat cei de la service...ar fi super! E posibil sa fac aceleasi operatiuni.

Am mai intrebat si cei priceputi ma indeamna spre volant in cazul tremuratului. Dar mai apar si anumite situatii cand patineaza, sau se tureaza excesiv si nu prea am demaraj..Ma dispera situatia asta pentru ca nu stiu- raman in curand cu ea in mijlocul drumului? se duce ambreiajul si/sau volant sau ambele? Distrug si alte piese pen langa acestea?! Groaznic!

Nu mai zic sa am incredere la drumuri lungi! Mai mult de 200km pana la bunici nu ma incumet si asta cu grija.

 

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danskodaru - si eu sunt curios daca se rezolva problema - suna bine - mai ales partea cu instalarea unui soft care sa activeze treapta 1 la viteze mici

Sunt curios si de pretul total...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul l am aflat ramane sa vad cum merge inca nu am ajuns sa iau masina 3372lei+300€ softul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat masina avea 130k km , a tremurat de 2-3 ori in traficul de Bucuresti .....am alergat-o (si o alerg mereu ) si de atunci nu mi-a mai facut...fiind ambreiaje uscate  se comporta exact ca un ambreiaj normal , iar suprafata de contact este afectat de caldura (fie placa fie discul ) , practic discul devine "lichid" si "patineaza " pe placa ....e un comportament normal daca se aplica doar cand masina e in trafic greu si temperaturile urca mult....ambreiajul nu are timp sau suprafata sa se raceasca

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutie dsg placa ...nu exista si discurile ...sunt total diferite fata de cutie manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce vrei sa spui ......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ambreiajele schimbate softul instalat. Masina trece in d2 la peste 1700 ture iar in d7 la 80km/h .Acum functioneaza cam la 1500 rpm nu la 1100-1200 ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar D2 si D7 au fost modificate? Sunt curios daca se simte diferenta la consumul pe termen lung. Sa ne tii la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-au oferit ceva informatii cu privire la parametri, daca s-a schimbat cuplul, consum, regenerari sau orice altceva? Ti-au dat garantie si daca da, in ce consta? Chiar suna interesant softul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul din ochi pt 400km aproximativ acelasi5,5.am spus ca masina nu mai sta in ture mici 1.1-1.2 acum lucreaza pe la 1500

Softul este pt cutie de la TVS engeneerine . Garantie 1 an fara limita de km. Alte detalii nu stiu. Daca am voie va dau firma care a realizat lucrarea. Am voie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • voinea pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!