Jump to content

carburator solex 30/31 pe galerie de 34


charlie
 Share

Postare recomandată

Am descoperit de curand ca solexul foloseste mai multe dimensiuni la talpa carburatoarelor cu un singur corp incercand sa montez un SOLEX 30 PICT-1 acolo unde stiam eu ca merge B30 PSEI: surpriza! 30 PICT-1 are cca. 54mm intre prezoane in timp ce galeria mea pare sa aiba cca. 60mm.

 

Au urmat o serie de cautari pe internet si am descoperit adaptorul de 30 PICT pe galerie de 34 PICT: http://www.socalautoparts.com/product_info.php/aftermarket-carburetor-adapter-pict-carb-pict-manifold-p-12330

 

Ma poate ajuta cineva cu o flansa de adaptare similara? Alte idei?

 

Pe la americani vad o alta versiune si mai "finutza": http://www.volkswagenrestore.com/beetle_proddetail.php?prod=43-2115&cat=18

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu flansa aia din pozele americanilor si ar fi de dat :) deoarece nu am avut niciodata ce face cu ea ... vorbim pe PM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit de curand ca solexul foloseste mai multe dimensiuni la talpa carburatoarelor cu un singur corp incercand sa montez un SOLEX 30 PICT-1 acolo unde stiam eu ca merge B30 PSEI: surpriza! 30 PICT-1 are cca. 54mm intre prezoane in timp ce galeria mea pare sa aiba cca. 60mm.

..pe ce bijuterie pui???? ai ,,ceva''..???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ce am de mult... fordulete anglia. a  facut picioare carbul de tico de pe cea galbena si vroiam sa pun acum un 30 pict-1 in loc (multumim de donatie domnului pacman)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' lexxus ma scuzati ca n-am cautatt in primul rand pe respectivul site :) Bila alba pentru cel mai tare dealer din RO!

 

(Si bila un pic gri pentru lipsa descriere la piesa aia, motiv pentru care google nu mi-a dat respectiva pagina nici cand am cautat doar in site-uri din Romania.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba lucrurile inspre bine. momentan suntem intr-o schimbare majora si cu aircooledparts.ro momentan numai facem nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Probabil ar trebui mutat acest topic de la tehnic avand in vedere cum a evoluat ... continutul. Pun totusi aici, pentru folosul celor care poate citesc mai tarziu acest topic la vreo cautare, cateva informatii pe care le-am strans mai greu decat ma asteptam:

 

Distanta intre prezoane pt.:

 

SOLEX 30 PICT-1:  54mm (2 1/8" ?)      (gasit pe net in inch. confirmat prin masurare pe carburator)

SOLEX 34 PICT-3:  68mm (2 11/16" ?)  (gasit pe net in inch. neconfirmat)

SOLEX 30 PSEI-3:  60mm                      (masurat pe galeria de ford anglia 106e)

 

Ca anecdota, la disperare am probat un carb de dacia care este cu vreo 2mm mai larg decat prinderea de pe galerie ....

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distanta intre prezoane pt.:

 

SOLEX 30 PICT-1:  54mm (2 1/8" ?)      (gasit pe net in inch. confirmat prin masurare pe carburator)

SOLEX 34 PICT-3:  68mm (2 11/16" ?)  (gasit pe net in inch. neconfirmat)

SOLEX 30 PSEI-3:  60mm                      (masurat pe galeria de ford anglia 106e)

SOLEX 34 PICT-3:  68mm  - confirm prin masuratoare pe carburator (in inch. nu stiu)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!