Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Acum se pare ca nu ar mai fi restrictii la echipamente, si ca cel mai negativist termen de livrare ar fi 20-25 saptamani.

Sa vedem ce raspuns primesc si cei de la leasing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa imi explice cum functioneaza acest Performance Sound Generator? Este cumva legat la boxele din fata si scoate niste bazaituri ca sa para mai sport sau genereaza niste vibratii in caroserie sa ai impresie ca ai ditamai motoru'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este legat la boxele masinii, amplificand si chiar modificand sunetul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, este un echipament similar cu ce-i in telefoane, doar ca mult mai mare. Genereaza vibratii transmise prin parbriz si montantii A. Nu are absolut nicio legatura cu boxele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo diferenta intre Sound generator si Performance sound generator?

 

Sound generatorul intradevar nu are treaba cu boxele (eu asa credeam - my bad), el insusi fiind o boxa:

http://www.caranddriver.com/features/faking-it-engine-sound-enhancement-explained-tech-dept

 

"This system is like the M5’s, in that an audio file is stored on the car’s computer and then played during certain throttle applications. Unlike the more selective M5 setup, VW’s broadcasts all the noise from under the hood through a dedicated speaker located near the engine’s throttle body. Soundaktor speakers are currently making noise in the GTI, GLI, and Beetle Turbo."

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles... vibreaza precum bateria la telefon... Sincer si eu l-as da jos... Destul vibreaza motorul diesel... M-am saturat complet de vibratii. Nu vad de ce sa iti iei o benzinara pentru silentiozitate si apoi sa o poluezi fonic cu un vibrator...

 

Visez la clipa cand voi conduce ceva similar cu Tesla... :) Daca o sa apuc vreodata. Am vazut in LA Tesle accelerand la blana, dar se auzea doar sunetul cauciucurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra in functiune doar pe modul Sport, asta daca masina e echipata cu Selectarea Modului de Conducere, altfel nu stiu in ce conditii functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego, eu am vazut schema CAD pt generatorul asta si nu este un difuzor. Nu are nicio legatura cu sistemul din M5, care este mai degraba ce gasesti in noul Clio RS. Cum ziceam, este o versiune mult mai mare a ceea ce gasesti in telefoane. Fiind legat direct de peretele despartitor dintre compartimentul motor si cabina, baga tot spatiul acela in rezonanta. In Sport se aude f puternic. Unora le place, altora nu.

 

Noroc ca se poate dezactiva si din VCDS, nu e neaparata nevoie sa fie demufat. In VCDS chiar se poate alege un procent de "volum".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor, deci pana la urma e activ doar pe Sport sau se aude si in celelalte moduri dar la un "volum" mai redus?

 

E o veste buna faptul ca se poate dezactiva complet din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are profile diferite in functie de modul ales. Vazusem undeva un grafic cu diferenta in dB intre diversele moduri. In ECO e practic la 0%, in Normal sa zic ca era ceva gen 10-15%, iar in Sport era deja pe la vreo 3dB diferenta (deci de 2 ori mai tare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Intre Eco si Normal, eu nu am simtit diferenta. In Sport intr-adevar se simte si parca totusi nu prea imi place.

Tu l-ai dezactivat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, timpul lipseste cu desavarsire in ultima vreme... :)

 

Ramane pe mica mea lista de modificari pt masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, problema asta cu timpul o am si eu... :offtopic:

Astept impresii, cand o fi sa faci treaba asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ce termene de livrare v-au fost date initial si cat a durat in realitate? Inafara de cazul lui TudorM unde stiu ca i-a venit mult mai repede decat era termenul initial, altele nu stiu.

Vreau sa pun comanda pentru RS TDI Hatch si nu-mi place deloc acel termen de 28 saptamani.

Oare mai exista restrictii la anumite optionale? care sa prelungeasca termenul de livrare?

 

Hai sa ti-o dau pe a mea sa nu mai astepti :))

Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce, nu-ti mai place? :)

Eu trebuie sa-mi iau RS TDI ca e masina de serviciu :)

Oricum culoarea la a ta este exceptionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nu ma mira deloc, ba chiar ma asteptam. Am mai vazut grafice dyno (de exemplu cele de pe rri.se) pentru TSI-uri si nu numai, in care datele de producator erau reale si n-aveam motive sa cred ca la noua generatie ar fi altfel. :)

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au scos filmele astea pt ca la primul pe care l-au facut acum ceva timp, s-a plans lumea ca e mult prea rapida masina pt puterea ei. Si ca ar fi primit o masina "dopata" de catre Skoda, sa iasa bine in review-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama cum trage , masina asta  lasa in spate multe masini care costa de 3 ori mai mult :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce motoare au masinile alea care costa de 3 ori mai mult. Performantele sunt ok si se inscriu in ce poate un motor de 2.0 turbo (altii au obtinut mult mai mult). Nici mai mult, nici mai putin. :)

 

PS: Ajuta un pic si reducerea maselor la noua generatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina asta  lasa in spate multe masini care costa de 3 ori mai mult :)

 

Doar daca acele masini sunt alese pentru lux si confort si nu pentru performante. Ca daca vrei performante si ai buget de 85.000 euro, eu zic ca ai foarte multe variante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei au scos filmele astea pt ca la primul pe care l-au facut acum ceva timp, s-a plans lumea ca e mult prea rapida masina pt puterea ei. Si ca ar fi primit o masina "dopata" de catre Skoda, sa iasa bine in review-ur

:)) asta a fost maxim. Te duci la dealer, " buna ziua am si eu o problema cu masina.... ce model aveti? Octavia RS.... ok si care e problema? Pai trage prea tare nu stiu domne dar m-am dat cu unu care avea 240 de cai si eram cu el acolo :)) Eu vreau fix 220 de cai nu stiu cum faceti dar vreau sa am ce scrie pe hartie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vrajeala filmul pus de aia.

I-am dat la a mea de nu stiu cate ori 100-200 si mai putin de 17s nu am scos. Aia numai 14s scot.

Poate faceti si voi teste pe skodele voastre.

O sa pun un film pe youtube si il pun si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mama cum trage , masina asta  lasa in spate multe masini care costa de 3 ori mai mult :)

 

In linie dreapta poate, dar cand vine vorba de trasee virajate, Octavia nu mai e atat de ''fioroasa''.

Nu a fost niciodata o referinta in privinta tinutei de drum in clasa ei. Este astfel pozitionata direct de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!