Jump to content

vacum/carburator


althomas
 Share

Postare recomandată

Am un carburator nou, tip 30/31 pict - poza 1.

Unde pun furtunul de vacum de la delcoul 009 ?

Unde e sageata sau cercul ? ( poza2 )

Mentionez ca a fost unde e cercul, dar nu mergea pre bine-multa benzina nearsa.

Cand l-am dat jos am gasit dopul ce bloca tevusca cu sageata neetans- probabil tragea aer fals.

post-10814-0-47576400-1366551870_thumb.j

post-10814-0-60951400-1366551879_thumb.j

Modificat de althomas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vacuumul de la delco trebuie conectat in teava din stanga, unde ai pus tu sageata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delcoul 009 nu are vacuum - el e doar centrifugal.  Mai mult ca sigur ca nu ai un 009.  In rest, da - acolo se pune :)

 

P.S. Curata BINE carburatorul ala si verifica toate dopurile alea de aer fals. E foarte enervant modelul ala - am si eu unul, luat de nou, si mi-a scos peri albi de-a lungul vremii. Dopurile alea se crapa in timp, si te trezesti ca nu mai merge bine.  Sfatul meu ar fi sa le inlocuiesti pe toate cu dopuri facute din bucatele de furtun de calitate cu surub in cap.

 

Vezi ca pe dreapta langa/sub soc are doua jiclere stil "de relanti" - cel dinspre camera de nivel constant e "de relanti" adevarat, cel dinspre soc este pt. "power fuel" (sistemul prin care la talpa maxima se mai adauga un pic de benzina printr-o teava de sus ).  Astea sunt niste intormatii generale despre carbul ala sper sa te ajute candva, cumva. 

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri.

 

1.Eu aveam furtunul de vacum la teava incercuita  :icon_thumleft: .

2. E adevarat cu dopurile , unul chiar era crapat, si sigur tragea aer fals de nu puteam regla carburatorul

3. Pe delcou, are seria de Bosch, cu terminatia 009 - de aici confuzia cu celalalt 009.

 

Am curatat carburatorul, l-am suflat cu aer, dar e nou, maxim 1000 km.

Am sa inchid toate dopurile cu surub pus in furtunase de avans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!