Jump to content

sistem pedalier


althomas
 Share

Postare recomandată

Am demontat sistemul pedalier de la al meu oval, ptr a-l curata, unge si pastra ptr cand va veni timpul de montare cu noua pompa dublu circuit pe care vreau sa-l montez.

Problema este ca are joc in axul pedalier si am zis ca il schimb cu unul post 1960.

Dar am descoperit ca la oval carligul ptr cablul de ambreiaj este mai mult inspre dreapta fata de cel post 60.(poza 1).

Eu n-am vazut pana acum cum e cu tubul prin care trece cablu de ambreiaj- adica daca trebuie sa pun cablul prin tubul original, nu v-a ajunge la carligul de la post 60.

Intrebarea era daca pot schimba pedalierul, sau sa-l repar pe cel original ?

post-10814-0-30570900-1365524542_thumb.j

post-10814-0-23318300-1365524556_thumb.j

post-10814-0-15524300-1365524594_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca idee este sa-l pastrezi pe cel original. Nu e greu de reconditionat. Chiar daca nu gasesti bronz grafitat sa refaci bucsele axului, poti sa le faci cu bronz normal... Fa-l pe cel original. MErita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am terminat de scris, am recitit. :D

Deja ajunsesem la ideea de reparatie a pedalierului, ca altfel ar trebui sa tai capac in tunel, sa vad care pe unde vin tuburile ptr cabluri.

Ma complic cam mult.

Sa vad cum intaresc urechile de la bratul de acceleratie, ca e cam mancat.

 

Mersi de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repara tubul pedalierului oval.  Vad ca are si un gresor - inlocuieste busca mentinand sistemul de gresare.  Astfel il vei putea gresa din cand in cand si practic "nu mai are moarte" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!