Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

si kit complet, este pana in 150 lei, daca imi aduc bine aminte.

 

altfel - trebuie sa iti cumperi mufa, pinii, cablurile - tot vreo 50-60 lei te vor costa si nu ies precum cele originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat urmatoarele piese:

4D0971636D             carcasa mufa              - 18.30 lei/buc       necesar 1 buc                                   

3C0927121D REH     buton                          - 61.20 lei /buc      necesar 1 buc                                 

000979009E              cablu mufa  cu 2 pini  - 13.40 lei/buc       necesar 3 buc                                 

000979150E              cablu ABS cu 2 pini    -  26.03 lei/buc      necesar 1 buc

 

Am montat tot,dar nu stiu daca functioneaza.

Ca sa setez,tin butonul apasat 5-15 secunde si bip-ul se aude dupa ce iau degetul de pe buton,E normal??                                     

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc.

La un passat 2010 care are aceasta functie din fabrica,acel bip de setare se aude dupa cateva secunde in timp ce butonul e tinut apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns! Si daca face bip doar dupa ce  iau degetul de pe buton? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa desfacem firul in 100, de ce nu faci presiunea in toate rotile, resetezi sistemul, faci 20 km cu masina apoi dezumfli o roata pana la 0.8 - 1 atm, mai mergi 10 km si vezi daca te avertizeaza?

 

Asa ... nu facem decat sa ne dam cu parerea!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi bip-ul apare dupa ce dau drumu la buton ,sistemul functioneaza.Am facut presiune egala,am setat ,am mers la drum 15-20 km dupa care am desumflat o roata.Pana in 1 km a aparut avertizarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Ma puteti ajuta si pe mine cu o informative?

 

Am incercat sa activez functia TPMS via ABS pe Octavia 2 MY11, si desi controllerul ABS este theoretic compatibil (MK60EC1) nu am reusit sa fac nimic.

 

La activarea functiei, in loc sa se aprinda martorul de TPMS, I-mi licare atat ESP-ul cat si ABS-ul, desi daca activez TPMS-ul (cel senzori)mi se aprinde acel martor.

 

Va atasez si 2 print screen-uri cu coding helper-ul meu.

 

 

 

post-21936-0-78270400-1391530176_thumb.p

post-21936-0-59126700-1391530187_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceasi adresa ce ai pe byte 16 bit 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari...

Ajutati-ma si pe mine va rog..cum se demonteaza conectorul de la abs ptr introducere pin tmps..am scos mufa din controler am invartito pe toate partile dar nu-mi dau seama cum se demonteaza..

Jetta 1.9tdi/2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da capacul din spate jos, se scoate siguranta aia portocalie, se scoate dopul de cauciuc de la gaura unde vrei sa introduci pinul si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activat cu succes tmps prin scadere 16384..part no:1K0 907 379 P...ramane sa reusesc sa bag si firul in pin 16 ptr buton..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surpriza ..pin 16 ocupat !!! ???

Am tot cautat pe net si cica ar fi pin 27 sau 41...mufa mea are 26!!!..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata..este ok..pare sa functioneze...adica am tinut apasat pe buton si in doua sec a facut un bip si sa stins semnul din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa am ocazia sa-ti fac o cinste..merci de ajutor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti...ieri am citit si eu tot topicul asta si azi m-am hotarat sa activez aceasta functie...si am reusit.

puteti adauga la lista de module: 3C0 614 109 AG ca fiind un modul care accepta aceasta optiune.

inca nu am butonul SET si inca nu stiu cum ar trebui sa se comporte...daca merge sau nu...(am intrat in BASIC SETINGS canal 042...si cam atat)...trebuie sa ma loghez pe acest modul sau nu...inainte de a intrat in BASIC SETINGS?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu mergea, nu se stingea martorul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce toate pareau a fi ok am zis sa fac un test,am dezumflat o roata pe spate si am mers ceva km si din pacate nici o alarma...inainte de asta facusem presiunea,setat tpms si mers vreo 40km ptr calibrare..:(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!