Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.

Detin un Passat (cel din semnatura) cu monitorizare presiune pneuri.

In ultimul timp a inceput sa faca figuri, pe bord se aprinde in galben atentionarea, dar nu ma anunta ca am presiune scazuta sau ceva.

Asadar am pus pe tester si da eroare la un senzor, chiar daca il sterg imediat il pune inapoi.

Ce am observat ca cand nu da eroare pe bord si intru intro groapa, si lovesc janta fata dreapta imediat reapare pe bord.

Si ce mi se pare mai interesant ca nici de la buton nu il pot opri, apas pana apare MONITORING OFF, si imediat reapare cu becul aprins pe bord...

 

Ce puteti sa ma sfatuiti?

Multumesc

 

Aici este si eroarea:

 

 Address 65: Tire Pressure       Labels: 3C0-959-433-65.lbl
Control Module Part Number: 3C0 959 433 P    HW: 3C0 959 433 P
  Component and/or Version:    RDK              0391
           Software Coding: 0161211
            Work Shop Code: WSC 10122 599 11337
                      VCID: 3776AE2A3F25
2 Faults Found:
 
01521 - Sensor for Tire Pressure 
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01110100
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 4
                    Reset counter: 120
                    Mileage: 219623 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2015.11.28
                    Time: 20:34:52
 
01477 - System Switched Off 
            000 -  -  - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00110000
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 14
                    Reset counter: 162
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ai un senzor din roata defect. Poti vedea care din senzori este defect verificand in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa m-am gandit si eu.

Insa cred 99% ca este din roata fata dreapta. In blocurile de masura nu m-iam putut da seama care pentru care roata ar fi.

Ma puteti ajuta? Oare este dificil un schimb de senzor pe roata?

 

temporar ar fi bine sa opresc sistemul dar nu ma lasa, asta din cauza?

Modificat de aszekelyember
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS poti dezactiva sistemul.

Ca sa vezi ce senzor este defect, intri pe adresa 65 la blocurile de masura si acolo o sa vezi cei 4 senzori de presiune. Ii bifezi si vezi valorile pentru fiecare in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi, ma apuc sa caut un senzor.

oare sunt toate la fel, ce ar trebui sa iau in considerare, fara sa le dau jos fizic pe ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru anul tau de fabricatie astea sunt codurile pentru senzori:

- 1K0 907 253 C - 434MHZ

- 1K0 907 253 D - 315MHZ

- 3C0 907 253 - 434MHZ (pentru roti de 18")

- 1K0 907 253 E - 315MHZ (pentru roti de 18")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
savugheorghe1938

Va rog, ajutati-ma sa inteleg..ce se intampla…

La autoturismul din semnatura am intalnit urmatoarele:
Am schimbat rotile de vara cu rotile de iarna, (jantele pt sezonul de vara sunt din aliaj...iar jantele pt sezonul de iarna sunt din tabla).
Dupa ce am facut schimbarea de roti, s-a aprins in bord beculetul de avertizare TPMS.
Am considerat ca aceast “avertizare” provide de la rotile de iarna care nu au senzori de presiune !!..
Ulterior am demontat anvelopa de vara pt a vedea tipul/modelul de senzori....dar am constatat ca nu exista nici un senzor in anvelopa....si bineinteles in nici o anvelopa nu exista senzor.
De mentionat ca, am avut o problema cu anvelopa din dreapta fata (a pierdut aerul 1.8bar) si beculetul din bord ma avertizat...am umflat roata...si am resetat in butonul TPMS..si totul a fost ok!
Acum, concluzia ar fi urmatoarea, .. nu am senzori in rotile de vara dar de fiecare data am fost avertizat cand presiunea a scazut!!...
Cum s-a putut intampla acesta ????
Exista si alt sistem de citire presiune aer in anvelopa????
Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

savugheorghe1938

Va multumesc pt raspuns...ati putea sa mi dati mai multe informatii?....sa inteleg ca pt rotile instalate acum pe masina, as putea sa resetez avertizare din bord?...prin apasarea butonului TPMS?...am incercat..dar nu se stinge!!!


Sistem indirect, care verifica presiunea in pneu cu ajutorul senzorului ABS si de tractiune al vehiculului. Acesta masoara viteza de rotatie a fiecarei roti, iar in momentul in care presiunea ajunge la valori incorecte, viteza de rotatie a rotii se modifica...correct?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....sa inteleg ca pt rotile instalate acum pe masina, as putea sa resetez avertizare din bord?...prin apasarea butonului TPMS?...am incercat..dar nu se stinge!!!

 

Trebuie tinut apasat pana se aude un bip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai ce mi-am cumparat un B6, am desfacut consola si am vazut ca am cablul pentru functia asta dar butonul lipseste sau fostul proprietar l-a luat. Am pus vag-ul sa vad ce cod are pompa de abs dar nu o gasesc in lista voastra. Codul este 3C0 614 095 K. Imi puteti spune daca pompa de abs are functia de tmps? Daca da ar fi simplu ca as cumpara butonul si doar activata. Ms

Aceasta problema o am si eu. Am gasit conectoru fara buton, am cumparat butonul si l-am conectat functioneaza doar lumina am incerta sa codez dar nu functioneaza. Daca ma poate ajuta cineva. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu suporta. Ce cod are pompa de abs? Si la mine era tras cablajul dar la codare nu mergea-nu e compatibila pompa abs.

Pompa cu K ar trebui sa mearga -cu 109 in coada, nu 095..

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate cele cu cablajul tras (mufa albastra), acesta este pentru sistemul Premium - senzori roti, antena, s.a.m.d - eu nu am gasit cazuri in care sa suporte

 

deci, nu suporta in cazul tau - dupa cum ai constatat in urma codarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul este 3C0 614 095 K

Si nu se poate schimba modulul cu unul care poate fi codat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie înlocuită pompa ABS cu una care suporta codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un passat cc 2010 recent achizitionat. cand am schimbat cauciucurile de iarna am observat ca am pe fiecare geanta un senzor de monitorizare presiune. am cautat pe internet si am aflat ca am sistemul care imi arata in computerul de bord presiunea in fiecare roata. problema este ca nu gasesc in computerul de bord meniul pentru tire presure ...am bagat-o pe vag nu da nici o eroare.. se poate activa sau ce trebuie sa fac ?

post-150940-0-97550200-1452006044_thumb.

post-150940-0-37745600-1452006052_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca sistemul apartinea masinii de pe care au fost luate rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.

 

fa o scanare, sa vedem ce module ai instalate pe masina - in functie de asta, iti putem zice ce ai de facut, mai departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu nu prea ma pricep cu vag-com. dar am fost la cineva si mi-a facut scanare , la tpms imi pune ca am activat sistemul .. nu are cum sa fie de la alta masina pentru ca am si butonul respectiv pentru sistemul de monitorizare .. adica cel fara " SET". ceva sistem imi functioneaza pentru ca ma avertizeaza, doar ca imi spune "Tyre Presure tow low " .  stie cineva daca la sistemul pe abs arata la fel ? sau iti spune si roata cu probleme ? asta ar trebui sa imi spune mie .. multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca la anul tau de fabricatie sa nu stie sa arate presiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe un forum din malaezia , era un baiat care instala senzori originali la masini vw incepand cu 2010. Deci se poate.. Nu stie nimeni unde se afla antenA de receptionare semnal senzori la passat cc si modulul? Sa verific fizic daca mai am tot sistemul ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la sistemul Premium - cel cu senzori presiune in roti, modulul confort preia informatiile de la senzorii din roti - modul confort au toate, in spatele torpedoului.

 

sincer - recomand cea mai usoara solutie - o diagnoza, pune scanarea aici - cel care ti-a facut scanarea, nu prea s-a priceput sa iti zica exact ce sistem ai, sa te lamureasca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.a mai incercat cineva pe Passat b7 2011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!