Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Am pus modulul meu 7p6...c la un prieten si mergeau comenzile volan

Am luat modulul lui tot 7P6...e, lam pus la mine si comenzile tot nu merg

Poate sa incerce cu u 3C8....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca din volanul tau e buba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acum am schimbat pe adresa 16 din 0000112 in 0000114, ca ma gandeam ca de acolo ar fi problema si tot nu sa rezolvat!

Am schimbat codare inapoi in 0000112 si acum nu mai merge sa schimb intre meniuri audio, navi phone etc. si nu mai stiu ce sa ii mai fac. Am scos si bornele de la baterie si tot degeaba!

Codarea o salveaza si totusi nu vrea

Mam uitat pe adresa 16 in blocurile de masura si cand apas butoanele de pe volan merg

Cum asi putea sa ii dau un reset la instrumente?

Sau ce sa ii mai fac?

Problema e expusa pe topicul proceduri vag com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sunt un proaspat posesor de pasat b6 din 2010, si am si am o problema cu conectarea telefonului, iphone 5s, la bluetooth-ul de la masina. ii gaseste masina, insa imi zice ca este telefon incompatibil. am mai incercat cu un samsung( nu stiu de care), l-a gasit, s-a conectat dar pe telefon avea semnal, insa pe navigatie nu avea semnal deloc. am cautat sub scaunul din dreapta, este o cutie sau ce o fi, dar are un invelis protector din ceva material, nu am reusit sa o desfac. atasez si ceva poze in care se vede modelul de navigatie si bluetooth-ul ce il are masina. in cotiera am gasit acolo un adaptor dar nici ala nu stiu ce model este.

sunt din brasov, daca stiti pe careva si ma poate ajuta, va multumesc.

IMG_2886.JPG

IMG_2888.JPG

IMG_2884.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage usor de supotul de spuma de sub scaun si o sa gasesti o cutie neagra de plastic in acel suport.Posteaza codul de pe el sau fa-i o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă e Rns 315 scoate mufa din modului bluthootului de sub scaun si debifeaza din can list adresa 77 si ar trebui sa iti mearga bluethoot asta daca are incorporat rns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa debifezi internal bluetooth inactive, din Long coding, la RNS 315. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii...omu zice ca s-a conectat cu Samsung...deci nu are treaba cu Rns 315.Daca era bifat bt inactiv...se mai conecta? Si 315 accepta si Iphone...dar la el nu merge Iphone.Deci-concluzia mea...se conecteaza pe modulul de sub scaun.Acum...ce modul e ramine de vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex - cum sa lucreze cu BT intern si modul de sub scaun, in aceelasi timp ?

pai daca se conecteza la modul de sub scaun, este activat cel de pe RNS ?

noi i-am dat solutia, nu i-am zis ce stie si el.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU m-am facut inteles...pe Rns e dezactivat(asta daca e 315 si are bt) si se conecteaza doar pe cel de sub scaun.

DAca se conecta pe rns-mergea si Iphone...dar nu merge decat Samsung rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica - tu ne-ai spus tehnic, ceea ce ne-a spus si el... cu cuvintele lui. Da, stim, am inteles si noi de prima data - de aceea i-am zis (eu si Flo) ce are de facut

Se scoate mufa, se debifeaza de pe can gateway 77-Telefon, se intra pe RNS si se debifeaza internal bluetooth inactive (speram ca nu are ghinion de un rns315 fara BT incorporat) - ca sa se poata conecta cu Iphone-ul, avand in vedere ca altfel nu poate - vezi eroarea care o primeste.

Am gresit noi cu ceva ? NU - eu zic ca nu ai citit cu atentie posturile noastre... asa sper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o Skoda Octavia 2 Elegance din 2005(cu comenzi pe volan si maxi-dot cu afisaj alb) cu radio-cd fara mp3(parca Stream se numeste)... imi poate spune cineva daca exista si ce cod are modulul bluetooth compatibil cu radioul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vb de modul BT compatibil cu unitatea ta - ci cu masina - ca idee, bugetul alocat pentru un kit complet - modul, microfon, cablaj, trebuie sa fie in jurul la 200-300 euro. Se incadreaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmaresc sa achizitionez ceva second din Germania sau Austria...am de unde dar trebuie sa stiu ce!

ma intereseaza deci codurile componentelor

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la SH poti sa gasesti modulul vechi, care sa mearga la tine - doar de voce - un 1k8 xxx xxx (codurile sunt postate pe paginile anterioare, foloseste functia search si vei vedea discutiile noastre - merg la tine cele de Golf 5, Passat B6 - cele cu bord/display rosu)

cablajul complet nu il gasesti la SH - poate doar mufele - aici, daca te pricepi la electrica si ai cu ce, ti-l poti confectiona.

microfonul este aceelasi la toate.

Mai departe - daca vrei ceva afisare pe BC - costurile sunt peste ce ti-am zis mai sus si modulele respective nu le gasesti decat noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de ajutor

deci este ok pt masina mea chiar daca are afisaj cu alb?

sa inteleg ca nu o sa afiseze nimic dar apare sunet in difuzoare(pt mine este super ok)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai afisaj alb, dar e tot generatia veche de clustere - nu foloseste BAP - protocolul. E similar celor cu display rosu de la VW (asa cum ti-am scris mai sus)

da, o sa fie doar pt voice/sunet/voce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa ajung la masina si am mai facut niste poze.....ca model de navigatie nu pot spune sigur care este, am facut poza la cartea ce o aveam in masina, la fel si la modelul de bluetooth. prima poza este la ce am gasit sub cutia de polistiren, la care din pacate i-am si rupt o ureche....a 2 poza este facuta la ce am gasit prins in interiorul cotierei dintre scaunele din fata. iar ultimele 2 poze sunt facute la firele si seria pe care am gasit-o la mufele ce intre in cutia de sub scaun.

daca trebuie sa ma conectez cu vag-com-ul va rog, care stie, spune-ti ce trebuie facut, si ma duc la cineva care are, si o sa-i spun ce sa faca....am mai fost la 2 prieteni cu service de au vag-com, dar au zis ca la asta nu se pricep.

" Dacă e Rns 315 scoate mufa din modului bluthootului de sub scaun si debifeaza din can list adresa 77 si ar trebui sa iti mearga bluethoot asta daca are incorporat rns."    ------- ca sa fac chestia asta cu vag-comul sau cum anume? precizez ca nu ma pricep dar sper sa gasesc putin ajutor, si intelegere din partea dvs. ;)

 

Va multumesc si drumuri bune ;) 

IMG_2901.JPG

IMG_2902.JPG

IMG_2903.JPG

IMG_2904.JPG

IMG_2905.JPG

IMG_2906.JPG

IMG_2909.JPG

IMG_2910.JPG

IMG_2911.JPG

IMG_2913.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ala e modulul ai scos mufa e bun asa . Mergi la cine are vag com. Pe adresa 37 intri si in colt dreapta sus ne spui ce ai. Rns 315 sau 310. Daca e 315 intri pe adresa can 19 si la installation list debifezi adresa 77 . Apoi tre sa iti vada telefon. Am pus eu un rns 315 si conectat cu iphone 7 si merge totul ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, luni o sa merg sa incerc sa rezolv si va anunt, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara tuturor.

Am incercat sa caut in tot acest topic ceea ce ma interesa dar fara succes.

Ceea ce vreau sa stiu este despre sistemul bluetooth premium al unui golf 6 din 2012, daca as putea cumva sa folosesc si datele in timp ce e conectat la masina ( nu in modul handsfree ).

E util sa ai mesajele direct pe ecranul din masina dar totodata raman fara date mobile.

Exista vreo posibilitate sa fiu conectat la masina dar sa am si datele active + semnal pe telefon fara sa fiu in modul handsfree?

Multumesc.

O seara buna!

 

On 6/19/2013 at 4:18 PM, livescu said:

 

Si zicea cineva cateva posturi mai in urma (de fapt, cam multe posturi in urma) ca atunci cand se conecteaza telefonul la BT-ul masinii, nu mai ai date (internet) pe telefon. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...e posibil.Dezactiveaza din BC modul premium sau din telefon nu permite acces sim.

In acest mod nu vei mai primi sms pe ceasuri,dar vei putea folosi si datele mobile.

Ce modul BT ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam asta e si ideea, sa nu dezactivez modul premium sa pot vedea/trimite mesaje si de pe navigatia masinii, dar sa am si datele mobile active. Altfel stiu ca merge sa dau in handsfree din BC si am semnal dar nu vad decat agenda din telefon si apelurile, nu si mesajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum.Ori rsap cu sms si fara date/ori simplu cu afisare agenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un vw passat model 2008 cu bluetooth ca in imaginile de mai jos si am urmatoare problema:

- la efectuarea sau primirea apelurilor se aude intrerupt si nu se intelege nimic din conversatie de cele mai multe ori.

Am un iphone 6s, inainte aveam un iphone 5s care facea la fel,

Are cineva o sugestie care ar putea fi problema?

Ms.

IMG_0867.JPG

IMG_0868.JPG

IMG_0877.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!