Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

ovidio2_materassi

Deci concluzie,  daca eu am cablu normal ar trebui sa mearga. Oare trebuie resetat modulul avand in vedere k a fost pe alta masina?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar fi corect. Sa stergi toate conexiunile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are cum sa faca asta...deoarece nu poate accesa modulul deloc.

Deci...ovidio...verifica cu un ap de masura continuitate intre pin 18 conector BT si pin 10 din conectorul din spatele radioului...vezi ca e un fir portocaliu acolo si pin 17 conector BT pina in pin 9 conector radio.

In 9 si 10 radio sunt firele de can prin care comunica si modulul BT.Trebuie sa ai continuitate 18 cu 10 si 17 cu 9.Succes!

Daca cumva nu este continuitate ori e cablajul defect ori sunt inversate firele can.

Daca e continuitate=modul prajit.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai pe nimeni care are modul si merge? Il pui pe asta si vezi daca merge sau nu. Asa te convingi sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi
18 hours ago, Al Bundy said:

Ai legat firele de can de la telefon?

Nu are treaba cu microfonul, acesta este unul singur, nu s-au mintat niciodata 2 microfoane. Stii tun ceva cu 2 canale, dar nu se aplica la microfon ci la conexiunea dintre radio si modulul de telefon.

Nu inteleg la ce fire CAN te referi.  Eu am legat mufele intre ele. In caz k modul meu e "prajit" 5No .... si 7P .... sunt celelalte modele Premium? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele de can = comunicatie = can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidio-verifica cum ti-am zis daca e continuitate.Neaparat in ordinea aceea18 cu 10 si 17 cu 9.Daca este...ai un modul ,,prajit".

Eventual,daca ai de unde lua,pune un alt modul si vezi daca comunica cu vcds-ul.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alt modul te convingi singur. Modulele premium sunt Modul Bluetooth iphone

3c8xxxxxxc,d sau 7p6xxxxx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi
3 hours ago, spido said:

Ovidio-verifica cum ti-am zis daca e continuitate.Neaparat in ordinea aceea18 cu 10 si 17 cu 9.Daca este...ai un modul ,,prajit".

Eventual,daca ai de unde lua,pune un alt modul si vezi daca comunica cu vcds-ul.

Ok Spido numai k termin seara tarziu serviciu si nu prea am timp sa fac repede.  Cu prima ocazie incerc si varianta ta.  Intre timp m-am dotat de aparat de masura :)))

4 hours ago, F l o r i n said:

firele de can = comunicatie = can gateway

Dar nu-s impreuna in cablul plug&play? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, dar am mai vazut puse gresit fire in cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

In legatura cu verificare unui modul bluetooth,  sa verificam continuitatea intre pin-ii 18-10 si 17-9 . E posibil k un RCD 510 sa nu aiba pin-ul 10?  

E suficient masurarea continuitati doar intre 17 si 9 ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 are si pin 10.Sunt cei cu CAN - si CAN+

tmp_20283-VW Passat RNS510 wiring connector1693694423.jpg

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu stiu de unde esta poza cu pinout-ul dar nu exista CAN + si CAN -. Exista CAN HI si CAN LOW. In idle prin ambele fire trec 2,5V. Cand se trimit bytes de informatie CAN HI are 3,75V si CAN LOW 1.25V. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Da ... gragii Mei prieteni,  daca tot v-am deranjat cu dilemele mele sa va zic si deznodamantul : cu ajutorul domnului Spido am descoperit k modulul meu e copt si prajit ?????. Deci nu cumparati module uzate farà a verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Dobre Catalin said:

Salut,

Nu stiu de unde esta poza cu pinout-ul dar nu exista CAN + si CAN -. Exista CAN HI si CAN LOW. In idle prin ambele fire trec 2,5V. Cand se trimit bytes de informatie CAN HI are 3,75V si CAN LOW 1.25V. 

CAN-urile  (sa vorbim de soft) sunt de mai multe feluri: hi speed, low speed, ca si functionalitate : can tractiune, can confort, can infotaintment, iar transmiterea semnalelor, pentru a nu se creea distorsiuni la receptie, se face pe 2 fire torsadate, pe + si pe -.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Cine stie vreun site de cumparat un modul bluetooth?  In vw e prea scump

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carsystemp.pl

cars-equipment.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Deci un modul bluetooth premium 3C8 035 730 farà litera la urma are unicu dezavantaj k nu se conecteaza cu IPhone?  In rest aceleasi functiuni?  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara Iphone,fara streaming.Accepta doar Android care stie rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un Premium, daca asta te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari

am tot cautat si nu am gasit, dar poate ma ajuta cineva sa imi spuna daca urmatoarele merg impreuna
 
The Bury UNI System 9 - https://www.amazon.co.uk/BURY-0-02-37-0045-0-UNI-System-9/dp/B0019X8JO6/ref=sr_1_11?s=electronics&ie=UTF8&qid=1486050467&sr=1-11&keywords=The+Bury+UNI+System+9
BT 1K8-035-730-C
RNS310
Samsung galaxy

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k8....C merge cu RNS-ul tau si cu telefonul.Despre Burry nu stiu detalii.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 03.03.2014 at 23:42, Ovi.Tz a scris:

Erau dezactivate

Da...daca primesc un sms imi apare

Nu am vb de tel. meu...este un dual sim(allview P5 alldro)

Salut. Pe un passat b6 am un touch adapter oem si pana acum am avut ios care functiona perfet. De cateva zile am trecut la android si se conecteaza, imi vede agenda insa daca raspund de pe volan sau din touch adapter, se raspunde insa nu se aude prin sistemul masinii. Trebuie selectat bluetooth la fiecare apel. Stie cineva ce ar trebui sa setez in tel, sint novice android. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!