Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Din poze, pare ca e ce trebuie. 

 

Da, poți răspunde din volan 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Microfonul asta e ceea ce trebuie? Daca il conectez la unitatea din postul anterior, va functiona..cum? https://www.olx.ro/d/oferta/cablu-microfon-bluetooth-vw-passat-golf-tiguan-etc-rns-310-315-510-ID8NHn1.html Ma gandeam ca in cablajul asta ar trebui sa existe un microfon..fizic. Am atasat poza unde am incercuit microfonul care mi se pare ca lipseste din link-ul de mai sus. Unitatea pe care o cumpar n-ar trebui sa vina cu un cod? Ma rog, codul sa fie comunicat de catre vanzator...

adaptor-bluetooth-handsfree-vag-12-pini.jpg

Modificat de dignitas1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ok. Cauta un microfon original. Da-i cautare ,,microfon rns".

Da,unitatea are cod deblocare din 4 cifre. Ar trebui sa fie dat de vanzator. Dar poate fi aflat si ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
9 hours ago, dignitas1980 said:

Microfonul asta e ceea ce trebuie? Daca il conectez la unitatea din postul anterior, va functiona..cum? https://www.olx.ro/d/oferta/cablu-microfon-bluetooth-vw-passat-golf-tiguan-etc-rns-310-315-510-ID8NHn1.html Ma gandeam ca in cablajul asta ar trebui sa existe un microfon..fizic. Am atasat poza unde am incercuit microfonul care mi se pare ca lipseste din link-ul de mai sus. Unitatea pe care o cumpar n-ar trebui sa vina cu un cod? Ma rog, codul sa fie comunicat de catre vanzator...

adaptor-bluetooth-handsfree-vag-12-pini.jpg

Codul se poate afla, contra cost.

Asa trebuie sa arate kit ul de microfon original 

Screenshot_20240608_085010_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Am gasit microfon OEM, cod 3BD 035 711. Proprietarul RNS-ului 315 imi spune ca nu are niciun cod, insa ati mentionat mai sus ca se poate afla contracost. Care este pretul aflarii codului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex.ovidiu05

depinde, din ce am vazut sunt unele programe de Windows/Android/iOS care fac treaba asta gratis, insa de obicei pretul unei decodari variaza intre 50/100 ron 

Modificat de alex.ovidiu05
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pentru VAG/ RNS / MFD / RCD uri?  Nu merge cu generatoare de cod.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Sa inteleg ca daca inlocuiesc RNS-ul 310 de pe masina cu RNS 315, trebuie sa ofer cumparatorului un cod pin pe care il iau..de unde? :) Noul posesor al aparatului trebuie la randul lui sa afle codul si sa plateasca pt asta? Mentionez ca in urma cu o luna, la inlocuirea bateriei, RNS 310 actual pe masina, a functionat fara a fi nevoie de vreun cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt alte aspecte ale problemei si nu e cazul sa le discutam aici. Da,daca inlocuiesti 310 cu 315bt vei avea bt pe masina. Acum..daca ti-l da cu cod,e ok. Daca nu,va trebui sa platesti ptr a-l decoda tu. La prima introducere a codului corect,aparatul se deblocheaza,iar codul e criptat in ceasurile de bord. De aceea daca luam borna,aparatul nu mai cere cod. Il ,,vede" in ceasuri. Sper ca ti-am raspuns la toate neclaritatile. Sa nu ne abatem de la topic...totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Nu incercam sa ma abat de la topic, sunt neclaritati pe care incerc sa le inteleg inainte de a ma apuca sa desfac, inlocuiesc. Am gasit o lista cu unitatile RNS 315( pe Europa) cu codurile explicative, cu sau fara BT. Unde o pot posta?

PS: am dat cautare pe forum, nu-mi gaseste nimic in sensul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
3 hours ago, dignitas1980 said:

Sa inteleg ca daca inlocuiesc RNS-ul 310 de pe masina cu RNS 315, trebuie sa ofer cumparatorului un cod pin pe care il iau..de unde? :) Noul posesor al aparatului trebuie la randul lui sa afle codul si sa plateasca pt asta? Mentionez ca in urma cu o luna, la inlocuirea bateriei, RNS 310 actual pe masina, a functionat fara a fi nevoie de vreun cod.

Din păcate, da. Pana in 2009 aproximativ,  se oferea codul la cumpărarea masinii noi, era in cartea mașinii. La unele era trecute de dealer pe lângă eticheta cu coduri...la cele mai vechi, sticker lipit sau card cu cod pe el. După 2010, nu s-a mai furnizat codul proprietarului

Funcționează pe masina ta, deoarece codul, dupa ce este introdus prima oara, este stocat în ceasurile de bord.

Poți posta lista aici.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Lista coduri unitati RNS 315 cu/fara bluetooth.

 

RNS 315 EU - 3C8 035 279 ohne BT (SW 0319 HW: H59 KW49/12) - Die ersten Geräte ohne Buchstaben hatten lt div Anleitungen BT + DAB!
RNS 315 EU - 3C8 035 279 A with BT (SW 0319 HW: H59 KW43/12)
RNS 315 EU - 3C8 035 279 B with BT+DAB (SW 0319 HW: H59 KW42/12)
RNS 315 EU - 3C8 035 279 C with BT (SW 0319 HW: H59 KW49/12)
RNS 315 EU - 3C8 035 279 D without BT (SW 0263 HW: H33 KW44/11)
RNS 315 EU - 3C8 035 279 E ?? nicht gefunden (mit BT+DAB ? siehe Skoda Ersatz für  
RNS 315 EU - 3C8 035 279 F ?? nicht gefunden
RNS 315 EU - 3C8 035 279 G with BT + DAB (G war vor kurzem noch im VW-Shop, wurde durch B ersetzt)
RNS 315 EU - 3C8 035 279 H with  BT (lt VW Shop)

RNS 315 EU - 3C8 035 279 J without BT (lt VW-Shop)
RNS 315 EU - 3C8 035 279 K ?? nicht gefunden
RNS 315 EU - 3C8 035 279 L with  BT (SW 0319 HW: H52 KW26/12)

RNS 315 EU - 3C0 035 279 M with  BT+DAB (SW 0319 HW: H55 KW42/12)

RNS 315 EU - 3C8 035 279 N with  BT (SW 0319 HW: H52 KW24/12)

RNS 315 EU - 3C0 035 279 P without BT (SW 0319 HW: H52 KW24/12)

lt VW Zubehörshop:
RNS 315 EU - 3C0 057 279 A with  BT (VW Zubehör - Karte Osteuropa)

RNS 315 EU - 3C0 057 279 B with  BT+DAB (VW Zubehör - Karte Westeuropa)

RNS 315 EU - 3C0 057 279 H with  BT (VW Zubehör - Karte Westeuropa)

RNS 315 EU - 3C0 057 279 J without BT (VW Zubehör - Karte Westeuropa)

In einer Skoda Teileliste fand ich folgenden Hinweis:
RNS 315 EU - 3T0 035 192 B ( ausgelaufen, Ersatz durch E)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Am gasit la un tip in Bucuresti : RNS 315 3C0 035 279H impreuna cu microfonul. Nu am gasit date despre ea, nefiind in lista postata mai sus, dar individul mi-a spus ca are bluetooth, ca a functionat pe masina. Unitatea asta suporta si camera de mers inapoi daca voi vrea sa fac si lucrul asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,are intrare camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dignitas1980

Am intrat in posesia RNS-ului 315 si a microfonului. Tipul(foarte amabil) de la care am cumparat navi si microfonul, a trecut pe unitate si codul pin. Mai mult, l-am rugat sa imi spuna codul vechii unitati, cand o voi inlatura. Contracost, bineinteles. Atasez o poza cu mufele numerotate, poate reusiti sa ma ajutati sa le conectez. La mine lipseste nr 1 din poza, nu are acea iesire. Dupa "mufare" din vcds(am cumparat o interfata pt a ma ajuta sa modific anumite functii) long coding, 37 navigatie, bifez telephone transceiver/Bluetooth (internal) inactive si asta e tot? Ah, da! Pt a duce firul microfonului(plafoniera-spatele unitatii) pot scoate firele din vreo mufa dupa care sa le reconectez? Nu stiu daca ma pot descurca cu mufele alea in locasurile prin care va trebui sa trec.

pinassignment.jpg

20240613_182959.jpg

Modificat de dignitas1980
Am uitat sa adaug o intrebare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bifezi inactive-il dezactivezi. De ce ai face asta? Cablajul se trage din plafoniera pe sub marginea plafonului,cobori pe stalp si pe sub bord catre spate unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextudor28

Salutare dețin un RNS 510 cu modul bluetooth premium 7p6 terminația J

Problmea mea este ca în BC în loc de acele iconite apar niște pătrate (atașez poze)

Masina în cauza Passat B6 2009 ceasuri e5

 

IMG_1267.jpeg

IMG_1266.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incompatibilitate ceasuri-modul BT. Schimbi modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextudor28

Am avut și modul 7p6 terminația D și la fel același simptom să fie oare de la ceasuri ? Soft vechi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alextudor28

Se poate actualiza softul la ceasuri sau trebuie schimbate cu alte ceasuri mai noi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem OT.

Depide de ceasuri. Da-mi pe PM daca ai , PN ceasuri si versiune soft si-ti spun daca e update ptr ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!