Jump to content

Codari VCDS pentru B7 (numai verificate!)


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Am gasit pe undeva un raspus de la RT referitor la Rain closing pe Passat b7 2012, unde se activeaza dar nu functioneaza:

"This is email from Dana

I'm not entirely sure of this vehicle will support rain closing or the rain light function but you can try to code the RLS from 0038DD -to- 0638DD.
If that's refused you could try Rain Light Function Active individually: 0238DD
Rain closing Active alone would be: 0438DD
If any combination of those attempted modifications are rejected please consider joining and posting in the Tweaks section of our forum."

Oare e posibil sa pacalesti BCM ca ai alti senzori si sa functioneze? Daca da, unde se pot schimba acele coduri cu interfata?

Modificat de CristianH
greseala la scris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Activarea se poate realiza numai cu senzorul de ploaie cu numărul de referință 5Q0 955 547 fără nici o litera pe lângă. Adevarul e ca nu am verificat la mine cu doar am urmat pașii ce ii pun in continuare de pe un forum spaniol(se intelege perfect chiar dacă cineva nu stie spaniolă)Salutări 

Activar cierre automático de ventanas y techo cuando llueve.
Esta modificacion lo que consigue es, si te dejas las ventanas o el techo abierto cuando cierras el coche, subir las ventanas abiertas y/o cerrar el techo cuando el sensor de lluvia detecta agua. 

Módulo: 46 Byte: 09, Bit: 1 (activar) Activar función
Módulo: 46 Byte: 09, Bit: 2 (desactivar) Desactivar desactivación de la función
Módulo: 9 Byte: 04, Bit: 5 (activar) Menú cierre lluvia en FIS
Módulo: 9 Byte: 04, Bit: 6 (activar) Opción cierre lluvia activada por defecto en menú fis.
Módulo: 9 Selccionar RLS en el desplegable y pulsar Coding Helper
Módulo: 9 RLS Byte: 00, Bit: 2 (activar) Activar cierre lluvia en RLS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încă ceva: pentru cei care activează toate corect si fac proba si zic ca nu merge : sa nu pățiți ca mine ca numai după câteva zile am vazut ca functioneaza corect când fiind eu de față au căzut câteva picături si s-au inchis geamul si trapă. Ma explic: când făceam proba eu tot timpul am coborât geamurile din telecomanda si de aia nu mergea, puteam eu sa aștept si 20 minute si să stropesc că nu făcea nimic. Chestia e(presupun) ca b7-urile noastre sunt îndeajuns de deștepte încât să facă diferența între a cobori geamurile intenționat sau a le uita deschise. Pare ceva de râs dar credeti-mă că în cazul meu așa este. Numai dacă le"uit" deschise se închid chiar și după câteva secunde după ce închid din telecomanda dacă senzorul "simte" ceva si nu cum am citit mai sus ca trebuie sa astepti 5 minute sau mai mult. Deci când faceți proba pur si simplu lăsati geamurile sau trapa deschise ÎNAINTE de a închide mașina.Pare o prostie dar are logică. Probabil mulți au reușit să configureze totul corect si cand fac proba pățesc ca si mine coborând geamurile din telecomandă. Sper sa fi ajutat.Salutări

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca la B7 2013 sa functioneze mai multe setari.

Am incercat azi sa activez staging la climatronic. Am avut un gand ca poate va accepta si la ceasuri. Surpriza, nu am gasit optiunea nici la clima.

Am cautat si blocarile de la MFD  pentru ATA Config. Nu am gasit asa ceva.

Mai sap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristianH

Salut. Despre ce stagging la clima vorbesti? Stiam numai de"swipe-ul" de la ace

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

?. Tot timpul se mai invata care ceva...Cer mult dacă te intreb cum se activează sau mă pun pe google? Mersi oricum de clarificare chiar nu stiam de asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Pedrozul said:

Módulo: 46 Byte: 09, Bit: 1 (activar) Activar función
Módulo: 46 Byte: 09, Bit: 2 (desactivar) Desactivar desactivación de la función
Módulo: 9 Byte: 04, Bit: 5 (activar) Menú cierre lluvia en FIS
Módulo: 9 Byte: 04, Bit: 6 (activar) Opción cierre lluvia activada por defecto en menú fis.
Módulo: 9 Selccionar RLS en el desplegable y pulsar Coding Helper
Módulo: 9 RLS Byte: 00, Bit: 2 (activar) Activar cierre lluvia en RLS

Eu nu am nimic pe 09 byte 04.... (am atasat imagine)...

20180724_163211.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe LCode2 si o sa vezi fiecare bit in parte (fara descriere) si o sa poti bifa ce e nevoie.

 

Pedrozul, intri pe 08-Auto HVAC apoi in Adaptation si ar trebui sa gasesti in lista Drop-down canalul Staging. Modifici din inactive in active, salvezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minute în urmă, Sebastyan. G a scris:

Eu nu am nimic pe 09 byte 04.... (am atasat imagine)...

20180724_163211.jpg

Bitul 4 e practic pentru afișarea în Fis si posibilitatea ulterioară de a activa/dezactiva funcția din Fis. În principiu aia nu e important. Celelalte din 46 le poti bifa?

18 minute în urmă, Hayate a scris:

Intri pe LCode2 si o sa vezi fiecare bit in parte (fara descriere) si o sa poti bifa ce e nevoie.

 

Pedrozul, intri pe 08-Auto HVAC apoi in Adaptation si ar trebui sa gasesti in lista Drop-down canalul Staging. Modifici din inactive in active, salvezi.

 Mersi mult o să probez poate chiar în seara asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Sebastyan. G a scris:

Eu nu am nimic pe 09 byte 04.... (am atasat imagine)...

20180724_163211.jpg

Salut. Nu te stresa cu cele două rânduri de la 9byte4 ca nici eu nu le am. Chestia e că am dat copy paste si de fapt peste cele 2 rânduri era trasă linie(dar copy paste nu a respectat asta). Am găsit textul original si acolo explica că e tras linie peste ele deoarece alea apar doar când nu ai modulul 46.Deci respectă ceilalți pași și ar trebui să-ți meargă

în urmă cu 2 ore, Hayate a scris:

Intri pe LCode2 si o sa vezi fiecare bit in parte (fara descriere) si o sa poti bifa ce e nevoie.

 

Pedrozul, intri pe 08-Auto HVAC apoi in Adaptation si ar trebui sa gasesti in lista Drop-down canalul Staging. Modifici din inactive in active, salvezi.

Salut. Am coborât jos la mașină și pe lista Drop-down nu imi iese acea optiune... încerc să atașeze poză (sa vad daca pot?).M-am uitat si pe la L. Coding dar nu e nimic relaționat cu asta. Poate la al meu nu merge cu toate că până acum mi-au reusit toate "activările" posibile ce am gasit pe net. 

Screenshot_20180724-221853_Gallery.jpg

Modificat de Pedrozul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix asa apare si la mine. Poza care aparea pe un forum avea si staging.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Pedrozul said:

Bitul 4 e practic pentru afișarea în Fis si posibilitatea ulterioară de a activa/dezactiva funcția din Fis. În principiu aia nu e important. Celelalte din 46 le poti bifa?

 Mersi mult o să probez poate chiar în seara asta

Nu apare nimic cand apas pe Lcode 2... si da toti ceilalti pasi din 46 si 09 ii pot bifa..... dar tot nu imi inchide cand ploua... am sa incerc cum ai zis in posturile anterioare...(cu geamul coborat din butoane nu din telecomanda, desi nu mi se pare corect)... ms

L.E: Nu functioneaza deloc ?

Modificat de Sebastyan. G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat/incercat toata saptamana sa activez "ATA Confirm"" in MFD. Nu am reusit. In LCode2 nu prea am curaj sa umblu. Am citit zeci de forumuri VW- nu se potriveste nimic la mine (bine ca nu am stricat nimic). Daca ma poate ajuta cineva e binevenit. Poate nu stie BCM?

Am intrebat la RT, sa vedem ce spun...

Modificat de CristianH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce face asta, la ce ajuta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place cand face bip-bip la inchidere/deschidere dar as vrea sa pot anula sunetul cand vreau. In MFD trbuie sa fie ATA Confirm. Dau sau nu bifa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. Eu le-am setat de la început și le las asa (bip la incuiere doar). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac sa apara "ATA Confirm" in MFD-Convenience dar ceva tot nu e OK. Cu bifa pusa suna la incuiere si descuiere. Cu bifa scoasa nu suna la incuiere dar la descuiere tot suna. La Byte 10, 11, 12 am verificat si bifele sunt la fel puse pentru look LOCKsi pentru unlook UNLOCK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O greseala din cauza vitezei. Eram la lucru.

Cam asa arata setarile pentru bip/bip la lock/unlock ?:

11jucfp.jpg

2e4jn6c.jpg

23hucmh.jpg

hwzk3t.jpg

20icqi8.jpg

Nu inteleg de ce suna cand deschid, cu bifa scoasa de la ATA Confirm in Convenience-MFD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e bifat unlocking confirmation horn active - prima poza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu asa trebuie sa fie?

Am incercat cu debifare la ce facusem pentru bip/bip. Nu mai functioneaza deloc. Am revenit. Dar de ce doar la deschidere bip-aie?

Cand debifez in MFD ar trebui sa nu mai sune nici la lock nici la unlock. Nu?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris. Nu are leg cu ATA beep-ul de inchidere. Acesta e legat de prezenta goarnei de alarma. Reia te rog link-urile postate si vezi ce se zice si pe forumurile  din extern. Hai totusi sa nu transformam topicul in unul personal. Eu unul ma opresc aici. Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. Multumesc oricum pentru sfaturile pe care mi le-ai dat si pentru tot ce ai scris anterior referitor la VCDS. Am invatat multe din acest topic. Tot ce am scris in plus pe aici poate fi sters de un moderator fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!