Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Nu il folosesc sincer sa iti spun, dar decat nimic tot e bun si asta , produsele din gama Turtle wax , nu sunt de o calitate foarte buna , dar isi fac treaba.

Sa nu te astepti la o durabilitate prea mare, mai ales daca nu ai decontaminat lacul inainte cum trebuie.Pt o ceara ca sa adere cum trebuie si sa aiba o durabilitate mai mare suprafata trebuie sa fie fara impuritati(clay , alcool izopropilic , paint cleanere - ti-am dat doar cateva exemple de decontaminari ).

Foloseste cu incredere site-uri lui Colin, cu siguranta o sa gasesti lucrului mult mai bune si calitative decat ce gasesti prin Carrefour sau alte magazine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca voi lua un bidon din asta sa-i fac o proba. dar intre timp il rog pe colin sa-mi recomande cateva produse de pe site pt un polish manual (decontaminare, luciu)

Modificat de Laurentiu Utiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte bun. Protejaza vopseaua de interperii. Se aplica dupa ce speli masina. Cel mai bine se aplica/ curata cu carpa din microfibra. Daca speli cu spuma activa acesta te ajuta sa protejezi vopseaua sa nu se matuiasca dar... cum e o ceara lichida se v-a indeparta de pe masina dupa cateva spalari.

Parbrizul tau trebuie matuit cu smirghel dupoa care vine plosihat cu pasta 1de la 3M(abraziva) dupa care scazi 2-3 si la final Ceara. Asta daca ajungi la cineva care putina experienta in domeniu. Cu mana nu cred ca vei reusi sa il readuci la viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scoti tu matuiala de smilgher de pe parbriz cu 3m fast cut plus iti dau ce vrei tu grqtis!

Te rog nu da sfaturi potential daunatoare!

Pe parbriz se fol doar polish profesional pe baza de oxide de ceriu. vezi sonax polish stocla profesional.

Si nicidecum nu se atinge cu smilgher!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM observat ca multa lume confunda masina de POLSIH cu aparatul de lustruit din magazine ce seamana cu un volan. post-21314-0-54970700-1323880007_thumb.j Acesta este un aparat de lustuit. post-21314-0-15369500-1323880071_thumb.jAceasta este o masina de polisat profesionala.

Te rog sa studiezi mai bine problema. Este un parbriz de PLASTIC. Se foloseste smirghel de la 1500 pana la 3000. Nu stiu cine induce oamenii in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti arata o astfel de lucrare?

Apropos unde ai mentionat tu de parbriz de pkastic mai sus?

Ce masini au parbriz de plastic?

Poate confunzi orice parbriz este compus din sticla si platic la mijloc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posted 07.12.2011 @ 17:19

eu as avea o intrebare: la un parbriz de plastic de scuter, ce solutie sa folosesc sa-i redau transparenta? are mici zgarieturi, se opacizeaza usor...

Daca vrei facem un mic pariu... Fac maine o filmare cum matuiesc stopurile de la masina cu smirghel si dupa le polishez. Daca ies ca si noi tu imi trimiti 3M 1+2+3. Daca nu iti trimit eu 450lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai una e stopul una e parbrizul ;) de ce nu faci la parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe telefon. imi este destul de greu sa citesti ce editezi si ce nu

pabrizul tau de plasic e la fel ca si un far auto. se polisheaza 1000-2000-3000 pe umed. dupa care un abraziv si un finish

ce am spus eu este foarte adevarat. legat de parbrizul din sticla

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci stati sa ne intelegem. ESTE VORBA DESPRE UN PARBRIZ DIN PLASTIC. LA FEL CUM SUNT SI STOPURILE SAU FARURILE LA UNELE MASINI. Deci nu STICLA.

Stiu ce vorbesc. Am polishat zeci de masini .. nu una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum ai polishat zeci de masini? spalat cu spuma activa, sters dupa care polish pe un singur pad? s-au cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-AU ?!

poate omul se ocupa cu as aceva,are experienta,masina,solutii si a polisat zeci de masini...ce e de necrezut?

procedeul mai corect ar fi o curatare mai atenta a masinii inainte de polish,nu doar spuma activa si sters; desi cred ca multi doar atat fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut sa intreb daca el face polish de 200 de lei in 2 ore s-au polish de 800 de lei in 10 ore, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folositi in continuare SONAX si TURTLE si nu imi mai luati in considerare interventia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am reusit sa zgarii aripa spate cand am iesit din curte, poate cineva sa imi dea un sfat, ce e de facut in cazul meu.

Multumesc, am atasat si 2 poze.

Multumesc anticipat.

post-101863-0-31065500-1325932988_thumb.

post-101863-0-04478700-1325933073_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar nu iese la polish.

ce e de facut...?pai vopsire in toata regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul unde a sarit vopseaua poti sa dai cu hartie abraziva de 2.000 dupa care sa dai cu vopsea in locul respectiv (faci un cerc) dupa care dai cu polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slefuiesti numai pasajul pana la dunga si -l vopsesti tot ,nu se va observa.restul este carpeala,mai mult atrage atentia un retus local.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Capota unde pietricelele si-au facut de cap se poate rezolva altfel decat prin vopsire?Ma refer la polish...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umplere cu vopsea, smirgheluire locala si apoi polish. Dar este o sarcina foarte anevoiasa si oricum implica vopsea :)

Daca sunt multe, cea mai buna solutie este revopsirea. Daca sunt doar cateva atunci merita punctate cu vopsea sau cu un creion corector cu ceara (pentru efect temporar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni, polish peste vopsea? fara lac peste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai_mihaila: Ce ai tu momentan pe aripa clar ca nu iasa la polish. Polish-ul e pentru zgarieturi usoare nu ajuta la ce ai tu.Parerea mea e ca nu are rost sa mai stai pe ganduri si la te interesezi la o vopsitorie ca lumea ce e de facut.Sa ai o zi buna!

@simmy: Pentru vopseaua sarita de pe capota se pot rezolva la un vopsitor bun cu niste puncte de vopesea, desigur trebuie comandata vopseaua specifica masinii tale si apoi dupa ce le umple un polish in zona afectata ar ajuta putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!