Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca merita sa iti faci polish cu mana ta, insa trebuie sa ai si sculele aferente. Daca iti imaginezi ca faci treaba cu o carpa si pasta abraziva te inseli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles eu este nevoie de un aparat de polishat,pasta.....apoi caroseria sa fie curata si sa nu fie incinsa...ce altceva ar trebui sa mai stiu?

Modificat de vitalie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva acest produs cu rezultate bune?

post-28703-0-18159300-1297707085_thumb.j

Modificat de wolksmanT4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este similar 3M Fast Cut Plus.Da, este destul de bun.L-am folosit mai demult.Are o culoare verzuie daca nu ma insel.

Varianta de finish de la ei adica "3" e roz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

a folosit cineva polish pe culoare ? mai exact :

-Sonax 296xxx Lotiune lustruit si ceruit pe culoare ( http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=1014 )

sau

-Color Magic Polish ( http://www.turtlewax.ro/ceara.html?stareMeniu=2&link=1&principal=3 )

-sau ce imi recomandati pt micile zgarieturi ? tin sa precizez ca masina este neagra , se vede orice chichita pe ea....

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

un lucru e cert, e nevoie de pasta abraziva pentru a repara zgarieturile mici

polish-ul cu paste normale nu au efect

si eu caut una buna, as tinde spre turtle wax magic color, dar astept un feedback de la vreun posesor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Color Magic de la TW pe masina mea care e gri met. In afara de faptul ca ii ofera un luciu frumos, acopera doar zgarieturile superficiale si asta pana la prima sau a doua spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

-am folosit Turtle Wax Color Magic negru , am aceeasi parere pe care o are si colegul nostru @hihi@

-a incercat cineva Black Box Turtle Wax? am cautat dar gasesc doar pe ebay sau amazon ... am vazut pe youtube pare interesant .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

-am folosit Turtle Wax Color Magic rosu , am aceeasi parere pe care o are si colegul nostru @hihi@

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Culoarea masinii mele e alba (candy white) si ma lupt in fiecare vara cu sutele de puncte de la mizeriile cazute din copaci care nu se iau la nici o spalatorie din lume. Toamna trecuta (la 5 luni de la cumparare) i-am facut un polish si o ceruire din acelasi motiv. Acum masina este patata din nou si as vrea sa-i fac din nou un polish + ceruire. Insa am inteles ca nici polish-urile prea dese nu sunt bune pentru ca subtiaza stratul de lac. Dar daca nu fac polish nu pot scapa de acele puncte pacatoase... Ce ma sfatuiti? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal masina ta trebuie dexontaminata cu argila. Cauta pe google optimum kit pentru decontaminare costa doar 80 lei si ti-ai rezolvat problema.

Spor la decontaminat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colin: inteleg ca asa se face

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu raspund ce ce ti se intampla masinii daca executi ca nenea din poza!

Expert detailing dupa cate vad habar nu are ce pagube produc miscarile circulare executate cu argila.

Tu fii mai destept si cauta un tutorial adevarat:

Observi lipsa miscarilor circulare? De ce ? Pai simplu nenea ala de la expert detailing induce multe multe zgarieturi folosind miscari circulare. Ca si baietii de la spalatorie care iti freaca masina cu laveta din carton expandat. Freaca circular, deci apar.........zgarieturi

Bafta la decontaminare!

P.S: Kit Decontaminare Optimum il gasesti aici

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce amuzant e cand se ataca concurenta si arunca cu rahat in ventilator :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hudrea

Te rog sa imi demonstrezi 2 lucruri: 1. Cum sunt eu concurent cu expert detailing? 2. Ca nu am dreptate cu tehnica.....

In caz contrar felicitari ai acumulat inca un post :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posturile tale sunt de un singur fel:ce destept sunt eu,ce prosti sunt ceilalti,cumparati produse de la mine.

Normal ca nu esti concurent cu expdet,tu esti intr-un garaj,aia sunt intr-un sediu ,patronul e un om deosebit,intelectual care nu zice ca el e destept si restul prosti,si in afara de asta au super infrastructura.

Eu nu te inteleg pe tine,tu in realitate pari baiat bun,ne-am mai intersectat noi,dar pe forum ti se taie curentu cateodata ;)

Modificat de Hudrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai inteles gresit, insa nu am facut pe nimeni prost, insa tu esti liber sa interpretezi cum vrei posturile mele, si mersi pentru comparatie...........insa eu nu am un atelier de detailing ci un magazin on-line pentru cosmetica auto.

Una peste alta, citeste cu atentie postul de mai sus, si repet tehnica e gresita, nu conteaza cine o prezinta. Daca o prezinta si o pune in practica pe masinile clientilor cu atat mai rau.

Asa este sunt baiat bun si ca atare ajut pe toata lumea cu sfaturi indiferent ca e vorba de ce vand eu sau nu. Asta cred ca o pot confirma multi colegi de pe forum si nu numai.

Apropos daca nu am insel aici vorbim de tehnici nu de firme si ce stiu ei, asa ca eu ma voi limita la a comenta tehnici

Multumesc

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@colin: ai dreptate si iti multumesc mult pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Sunt nou pe aici si sper sa nu fiu off topic. Detin o DACIA 1310 CN4 din 1999 si acum 2 zile am facut-o lata. Masina am cumparat-o de curand, a fost vopsita cam acu 3 ani deci nu are vopseaua din fabrica. In ultima vreme am avut ceva de reparat la ea si pe unele locuri mai ramasese cate o mana de unsoare iar praful tragea bine la ea. Deoarece are un luciu placut pentru o DACIE, m-am hotarat sa iau ceva care sa o spele bine asa ca am intrat la un magazin de piese auto si am luat o spuma activa...recomandata de cel de acolo. Avand tot ce trebuie m-am pus pe treaba, mai intai am testat solutia (fara sa o diluez) pe pragul masinii, unde nu se vede, am lasat-o cam 5 minute si am vazut ca nu ataca vopseaua m-am pus pe treaba. Am pus intr-o sticuluta din aia cu puf un pic de solutie de spuma activa si apoi apa pana in varf. Am inceput sa stropesc masina, bineinteles dupa ce am dat cu apa dinainte, am dat portiera de pe stanga fata, portiera de pe stanga spate, aripa stanga spate si capacul de la portbagaj... m-am miscat repede deoarece citisem pe instructiuni ca nu trebuie lasata mai mult de 1-2 min si nu trebuie sa se usuce pe masina. Din instinct m-am uitat in urma sa vad ce se intampla si deja vazusem ca aparuse ceva puncte maronii, atunci m-am speriat si am inceput sa dau cu apa si sa clatesc... dupa ce am clatit m-am ingrozit au ramas urme pe unde a curs spuma, m-am urcat repede in masina si am taiat-o la o spalatorie crezand ca se mai poate face ceva. Degeaba nu a iesit nimic iar masina asa a ramas...acum tipul de la spalatorie a zis ca se poate remedia fara vopsea...printr-un polish.Insistent fiind tot l-am intrebat cum iese daca iese la fel daca aia daca ailalta. Mi-a zis un pret de 120 RON si nu-mi garanteaza ca ma tine foarte mult acel polish adica dupa o luna apar iar petele, dar a zis ca de iesit iese. Acum am mai citit pe aici si in alta parte depsre polish dar vad ca peste tot se vorbeste de zgarieturi si nu de decolorari. Dupa cum vad eu ca arata vopseaua am impresia ca a ajuns la cea veche...desi atunci cand am sters masina nu a ramas nimic culoare pe carpa. Acele dungi sunt de culoare rosie spre roz.

Am rugamintea sa-mi dati si mie un raspuns daca o pot remedia eu, in regie proprie, si cam ce fel de polish si ceara ar fi mai bun/bune pentru problema mea.Cum trebuie sa fie vremea cu soare /fara soare mai rece/ mai cald? Ajutati un om la ananghie. :icon_confused:

Atasez 3 poze, 2 cu problema si una cu masina. Nu am pozele prea clare deoarece nu le-am facut atunci cand era cald iar cand m-am gandit sa le fac deja a plouat iar cand e uda masina nu se observa asa bine, cand e uscata o vezi de la 1 Km. :)

p2409110921.jpg

p240911092001.jpg

p2409110920.jpg

Revin,

intre timp s-a mai uscat si acum se vede mai bine cum arata patania.

p2409111128.jpg

p240911112702.jpg

Modificat de giovanigigi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uau!

inteleg 2 chestii: spuma activa nediluata nu face bine (nici cea diluata nu e o minune in curatenie) si vopseaua de pe masina nu e de o calitate multumitoare.

inclin sa cred ca patania ta e din cauza spumei active.

pt polish ai avea nevoie de solutia de polish (1-3 pasi,dif grade de abraziune) si eventual de o masina (seamana cu un flex dar are rotatii mai putine)

oricum,la polish nu te baga daca nu ai ceva experienta,poti gresi insistand intr-un loc prea mult/prea multa presiune,prea putin lichid si sa "arzi vopseaua/lacul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal!

Merci de sfat. Intre timp n-am stat degeaba am mers in carrfour, dupa mai multa cautari pe net, si am luat o pasta polish(prevent shine 20 RON), ceara de la turtle wax(o cutie rotunda verde-ceara solida/pasta 26 RON) si o laveta din fibre. Am venit acasa si m-am apucat de lucru: am curata bine suprafetele si am dat cu polish dupa instructiuni, dupa care fericit ca vopseaua avea luciu si nu mai era mata, insa decolorarea nu a iesit. Pana aici totul bine, a doua zi cand merg la masina deja inceapea sa apara la loc matuiala, am luat iar la polishat(acum avand timp mai mult deorece m-am trezit mai dimineata) dupa ce am polishat, am venit cu ceara, i-am dat un strat de ceara, dupa care i-am mai dat unul si totul OK.

De atunci sunt cam 2 saptamani si vad ca se mentine bine. Atasez niste poze sa se vada rezultatele. Acum astept sa treaca efectul cerii sa-i mai dau un polish. Din experienta prin care am trecut pot sa zic ca merita sa iei o ceara si un polish si sa iti faci masina un pic. Pe ce am cumparat am dat 52,5 RON si polish(parerea mea) ajunge cam de 3 ori pentru toata masina iar ceara de mai multe ori, deci merita sa dai un polish, la mana dupa care sa o ceruiesti o data pe luna.

p081011145101.jpg

p0810111451.jpg

p081011145001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!