Jump to content

Polish-are


toni
 Share

Postare recomandată

@adryan69: este recomandabil sa fie realizat un polish atat a zonei zgariate, cat si a intregii parti a caroseriei pe care se regasesc zgarieturile, in cazul tau, a capacului portbagajului, pentru ca lumina sa fie reflectata cat mai unitar de pe acesta. Daca vei polisha numai zgarieturile, din anumite unghiuri se va vedea diferenta de "finisaj", mai ales ca este o culoare inchisa. Masina fiind noua, nu cred ca este necesar un polish integral.

Un off-topic nevinovat: verifica si zona de incarcare a bagajelor in portbagaj, ma refer la partea superioara a barii spate. E un magnet pentru zgarieturi, pe mine ma bate gandul sa ii pun o folie transparenta.

Nu vreau sa fac o reclama neavenita, insa la Expertdetailing, la precedenta masina, eu am reusit sa scap de pete de beton intarite si invechite, fapt pe care nu il credeam posibil. Sunt insa destul de scumpi, acum 2 ani pentru un polish integral si revolvarea problemei de mai sus, am platit 550 lei. in prezent poate ca au tarife mai bune.

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..s-ar putea sa fiu putin offtopic...ce ma sfatuiti sa fac...?trebui sa schimb aripa din stanga fata in urma unui accident...sa iau noua turceasca presupun sau de la dezmembrari...?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci...atunci voi lua de la dezmembrari...am auzit mai multe pareri dar majoritatea mi-au spus sa cumpar de la dezmembrari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare. Daca in mometul vopsirii suprafata nu a fost curata si vopseaua sa amestecat cu praf,sa uscat si asa a ramas se mai poate face ceva? sau trebuie vopsit din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, @angajatul are dreptate, punctele acelea de praf, de cele mai multe ori nu vor iesi nici macar dupa o sedinta de wetsadning

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa iti dea bani inapoi si sa tio faca gratis.Ca sia batut joc de tine.Dar suntem in romania.Totul e posibil.Sau cerei bani inapoi si dute la altcineva care tio scoate ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Unde as putea face un polish pentru masina din semnatura in bucuresti?cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei, sunt servicii si servicii, mai bune si mai putin bune, polish poti sa faci la orice spalatorie cu 300 RON, insa cand te uiti la masina in soare.........e jale.

Cauta pe forum, vezi cine face polish, uitate in rubrica tutoriale/ingrijire masina, vezi cum lucreaza, si daca esti satisfacut, mergi mai departe.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un polish cam 4-5 milioane. la spalatorie nu as incerca,ei stiu sa sparcaie niste spuma,risti sa arda vopseaua sau sa ia prea mult lac.

fa polish la cineva cu experienta (un atelier de vopsitorie,tinighigerie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca stie careva, cumva un bun meserias la polish din Galati, va rog frumos sa-mi recomandati, cu precizarea sa stie exact ce face omul ala. Astept sugestii daca aveti. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am spalat masina ieri si am avut surpriza sa gasesc niste zgarieturi unele in lac iar altele putin mai danci dar nu agata cand dau cu unghia peste ele.As vrea sa ii fac un polish , eu sunt din Constanta daca imi puteti recomanda aici pe cineva care se pricepe daca nu , sunt dispus sa fac un drum pana la Bucuresti. Vreau sa iasa bine.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea face un polish pentru masina din semnatura in bucuresti?cat costa?

salut , eu am auzit ca ar fi buni cei de la expertdetailing sau la colindetailing (am urmarit cateva masini facute de el si eu zic ca e ok)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! In parcare mi-a frecat unu bara din spate cu roata unei carute, biciclete sau a unui scuter (roata cu anvelopa). Cum bara era murdara, locul respectiv a fost zgariat, nu foarte tare, dar suficient cat sa-i dispara luciul (mai ales la soare se vede o urma de matuire). Cu ce pot rezolva problema aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un polish mediu abraziv de regula, insa e foarte important sa vezi daca agata sau nu la unghie, si daca se vede sau nu alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu agata la unghie, nu se vede alb. Am intrebat pentru ca nu stiu daca pe bara din plastic vopseaua este ca pe tabla (grund+vopsea+lac). Mie mi se pare ca i-a cam disparut luciul, ca si cum lacul s-ar fi sters, dar nu si vopseaua. Daca merge cu polish, se foloseste polish ca pentru tabla, sau este ceva polish special pentru elementele din plastic vopsite in culoarea caroseriei? Multumesc!

Modificat de Zebeleizis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se vede alb exista sperante sa se rectifice cel putin partial buba. Barile de plastic sunt un subiect senzibil pentru orice detailer. Sunt mai greu de lucrat decat tabla, insa de lucrat se lucreaza cu exact aceeasi pasta abraziva, doar ca cu mai multa grija. Prin actiunea mecanica a buretelui cu ajutorul pastei abrazive se genereaza caldura, fiind plastic, trebuie ceva mai multa atentie pentru a nu genera prea multa caldura.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva cu ce pot polisa zgarieturile de pe parbriz? Masina este noua si in urma unui drum de Bucuresti am observat un arc de cerc zgariat pe parbriz in dreptul stergatorului. Poate fi de la mizerie (ceea ce nu cred), sau de la gheata formata pe stergator (s-a intamplat asta). Multumesc oricui imi poate da un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Colin, le-am si comandat. Sper sa reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci merita sau nu sa ne facem polish cu mana noastra?am vazut un baiat lucrand odata si nu mi s-a parut ca e nevoie de multa intelepciune....ci de rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!